Różności

Trafił swój na swego

Miałem wczoraj intensywną potrzebę przetłumaczenia na angielski pojęcia „zapalenie opon mózgowych”. Zaglądam sobie na ling.pl i widzę, że tłumaczy się to jako meninigitis.

Jużem miał użyć tej formy, ale mię cóś tkło. Cóś mię nie leżało w tym podwójnym „ni” w środku wyrazu. I pomimo tego, że darzę Rycerzy Ni wielkim szacunkiem, podpytałem Wielkiego G o poradę.

Wielki G pomielił trochę cyferkami i literkami i wypluł mi informacyję, że meninigitis to powszechny błąd w pisowni słowa meningitis. Ha!

Ponieważ dobra ze mnie dusza, postanowiłem pomóc przyszłym poszukiwaczom tego tłumaczenia i skontaktowałem się z autorem słownika medycznego, który użyczył tego tłumaczenia witrynie ling.pl.

Napisałem, mniej więcej, o tak:

Macie Państwo literówkę w tłumaczeniu "Zapalenie opon mózgowych" na język angielski.

Jest: meninigitis
Powinno być: meningitis

Pozdrawiam,
Ja.

Ku memu miłemu zaskoczeniu autor słownika odpisał po kilku chwilach, z informacją, że on wie, że jest tam parę błędów, i że pracuje teraz nad wersją 2.0 słownika, w której użytkownicy będą mogli zgłaszać błędy za pomocą formularza online (zamiast, idąc moimi śladami, szukać pracowicie namiarów na autora).

A na koniec dodał, że nie pisze się „Macie Państwo” tylko „Mają Państwo”.

Noż kurdę, myślę sobie, co za mądrala. Ale zanim wróciłem z ryjem, że co to ma być, i że to ja jestem od poprawiania, i że Wogle, zerknąłem raz jeszcze w zwoje papirusowe Wielkiego G, i znalazłem tam, że istotnie, wersja w drugiej osobie („macie”) jest uznawana za nieformalną, i że nie powinno się jej używać w stosunku do osób, których nie znamy. Zamiast tego winno się stosować formę w osobie trzeciej („mają”). Natomiast jak się już z kimś zje beczkę soli, można śmiało perorować w drugiej osobie i nikomu się naówczas despektu nie uczyni.

Bogatszy o kolejne doświadczenie językowe, wracam na zmywak.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Trafił swój na swego"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Butter
Gość

mówią, że na kulturze się nie powinno oszczędzać, ale jakbyś zrezygnował z ‚Państwo’, to zaoszczędzłbyś czasu 😉

Close