1
Krótki (i nieco niepokojący) artykuł o tym jak łatwo dziś wydobyć informację z "zaszumionych" danych.
2
Boni znów pisze! (a tu moja niedawna recenzja tej pisaniny).
3
Andrew tłumaczy binarną reprezentację różnych aspektów programowania algorytmów szachowych. 64-bitowa liczba, 64 pola na szachownicy...
4
Odkryłem kolejnego blogrolla. Nawet sympatyczny. W dniu, kiedy piszę te słowa, ma uzbieranych 656 blogów - wszystkie ręcznie sprawdzone i przejrzane, żadnych algorytmów. Przejrzałem kilka losowych pozycji, są perełki. Kiedyś przejrzę całość. Być może 😉
5
Paru jajogłowych zrobiło eksperyment i zbudowało symulację biura, w którym "pracownikami" są LLM-y. Efekt? Zasadniczo chaos. Do osobliwości jeszcze nam daleko.
6
Dynomight - nie bez przeszkód - policzył faktyczny procentowy udział produktów krwiopochodnych eksportowanych ze Stanów Zjednoczonych, pokazując jak beztrosko dziennikarze "renomowanych" gazet szafują liczbami bez ich uprzedniej weryfikacji.
Lubię jego teksty: pisze lekko, porusza (na ogół) ważne tematy i nie leci po łebkach.
7
Felix wskrzesił starego dobrego spinacza biurowego z pierwszych wersji MS Office. Tym razem Clippy jest podpięty do lokalnego elemelka. Pobawiłem się chwilę, działa.
8
Teryy Tao jest najwybitniejszym współcześnie żyjącym matematykiem[citation needed]. Na swoim blogu wrzucił niedawno artykuł, który zrozumiałem prawie w całości (rzadkość, zazwyczaj utykam na pierwszych paru słowach pierwszego zdania). Jakim cudem? Otóż Tao napisał sobie prototyp półautomatycznego algorytmu wspierającego przeprowadzanie dowodów matematycznych. Żeby było sympatyczniej, zrobił to w Pythonie, którego się właśnie uczy 🙂
9
Dla starych wyjadaczy śledzących na bieżąco technologie webowe to pewnie nic nowego. Ja się jednak mocno zdziwiłem - jak wiele można dziś osiągnąć używając "gołego" HTML+CSS+JS, bez żadnych frameworków, build-tools i innych hopsztosów. Ten artykuł pokazuje na kilku prostych przykładach jak to dziś wygląda. Aż się chce znów zacząć uczyć podstaw!
10
John objaśnia dlaczego liczba rozwiązań problemu ośmiu hetmanów nie dzieli się przez 12. No bo tak: wszystkich rozwiązań jest 92, ale po wyeliminowaniu obrotów i odbić pozostaje zaledwie 12. No to po dodaniu obrotów (4 warianty po 90 stopni) i odbić (2 warianty lustrzane) powinno się z tego zrobić 12*4*2=96 a jest tylko 92.
Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]
Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.