Branżowe

Błolny szkąd

Przytrafiło mi się kiedyś brać udział w migracji niewielkiej (ale bardzo ważnej) hurtowni danych między dwiema dużymi wersjami SQL Servera.

Jak wiadomo, taka migracja to nie w kij dmuchał. Przygotowań było ze trzy miesiące. Testów, drugie tyle. Podpisów i innych etceterów – wiadomo.

Nadszedł wreszcie wiekopomny dzień przełączenia się na nowy serwer, czyli, jak mawiają lokalni, ten cudowny moment, kiedy gówno trafia w wentylator.

Teoria była prosta: wyłączyć wszystkie zadania ETL na starym serwerze, poczekać, aż się wszystkie aktualnie uruchomione zadania podokańczają, zrobić kopię wszystkich baz danych ze starego serwera i odtworzyć je na nowym, zapuścić parę skryptów SQL na nowym serwerze (żeby pozmieniać kilka rekordów z metadanymi, żeby wskazywały na nowy serwer), wreszcie włączyć wszystkie zadania ETL na nowym serwerze, wziąć filiżankę ciepłej kawy i czekać na jakieś błędy (przy tego typu akcjach nie da się uniknąć błędów i zawsze ten pierwszy dzień po przekładce serwerów jest nerwowy i dość pracowity).

Wszystkie te kroki powyżej, z wyjątkiem ostatniego (kawa) wykonaliśmy względnie bezstresowo. Okazało się, że zrobiła się późna pora, więc stwierdziliśmy, że niech to sobie bangla, rano się sprawdzi ile jest rzeczy do skorygowania.

Dzień później, z samego ranka, kiedy jutrznia ledwie musnęła majestatyczne szczyty gór… Khem, o czym to ja…

Aha, właśnie. Hurtownia danych ma system powiadamiania emailowego – jak coś się dzieje niedobrego, odpowiednie grupy osób dostają wiadomości i mogą sprawnie zareagować.

Tymczasem przychodzimy rano do pracy, a tam cisza. Ani jednej wiadomości.

Najpierw się ucieszyliśmy. Byłby to pierwszy znany nam przypadek absolutnie bezbłędnej migracji hurtowni danych. Rzecz, która przytrafia się raz w życiu, albo i rzadziej.

Potem jednak zerknęliśmy w dane i zasępiliśmy się srodze. Hurtownia miała bowiem dane z poprzedniego dnia – i żadnych danych bieżących.

Okazało się, że, taka nasza mać, nie wystarczy włączyć zadań ETL, ale trzeba jeszcze włączyć powiązane z nimi harmonogramy…

Szkolny ów błąd kosztował nas dzień nadganiania danych oraz tłumaczenia użyszkodnikom, że to tylko dzisiaj tak, i że jutro już będzie dobrze. Użyszkodników mieliśmy dobrze wytresowanych, wiedzieli z wyprzedzeniem, że tego dnia mogą być szopki, więc się nawet nie przypieprzali za bardzo.

I to już koniec kolejnej nudnej opowieści na mym blogu.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close