Pod prąd

Citu-citu

W polskiej mowie używamy czasem zwrotu „pitu-pitu”, który na ogół oznacza, że mamy względnie niskie mniemanie na temat będący przedmiotem bieżącej interlokucji. W okolicach marca jednakowoż określenie „pitu-pitu” nabiera w Kraju Orła złowróżbnego charakteru, a sex-shopy zaczynają masowo skarżyć się na deficyt zatyczek doodbytniczych – wszystko dlatego, że trzeba udokumentować swoje szczegóły rozliczeń z fiskusem, na ogół za pomocą najróżniejszych PIT-ów (i nie tylko!).

W Irlandii sprawa tych nieszczęsnych PIT-ów wygląda zgoła inaczej, prościej, szybciej i bezboleśniej. Obowiązek podatnika polega na tym, żeby pójść na pocztę i wpłacić zaległy podatek w okienku – i niczego nie trzeba przy tym wypełniać: gotowy formularz wpłaty przychodzi pocztą, ze wszystkimi szczegółami wpisanymi (a raczej: wdrukowanymi) gdzie trzeba. W drugą stronę jest jeszcze prościej – o ile tylko poinformowaliśmy Skarbówkę o numerze naszego konta bankowego, w przypadku nadpłaty górka zostanie automagicznie przelana na nasze konto; jedynym naszym obowiązkiem w takim przypadku jest zarejestrować ów fakt i uśmiechnąć się (tym szerzej im większa była nadpłata – Skarbówka ma specjalne uśmiechometry i jeżeli uśmiechniemy się za bardzo, możemy zostać obłożeni karą skarbową, kwoty zaczynają się od €5,000).

Tak przynajmniej wygląda to z punktu widzenia podatnika będącego osobą fizyczną. W przypadku firm natomiast sprawa nieco się komplikuje, trzeba bowiem raz do roku uiścić tzw. CIT czyli po naszemu Corporate Income Tax. CIT ów jest w Irlandii na poziomie 12.5%, co na tle średniej europejskiej wypada bardzo korzystnie. Niższy CIT mają tylko Montenegro, Albania, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Cypr, Węgry, Macedonia i Serbia (nie wiedzieć czemu większość z tych krajów ulokowało się w okolicach Bałkanów – może warto by się przeprowadzić na Bałkany? Hm…). Średnia europejska oscyluje gdzieś w okolicach 18%, a więc 12.5% Irlandii to łakomy kąsek dla amerykańskich inwestorów, tym bardziej, że kraj ten jest geograficznie najbliższy Stanom.

Ponieważ sam od dwóch lat posiadam własną firmę, muszę ów CIT również płacić – dziś króciutko opowiem jak to z tym CIT-em u mnie było w zeszłym roku.

CIT płaci się od kwoty zysku wypracowanego przez firmę w ciągu całego roku podatkowego, a zysk ten rozumiany jest jako różnica między przychodami a wydatkami. Przy czym, rzecz jasna, pensje pracowników liczą się jako wydatki.

W przypadku firm jednoosobowych (takich jak moja) gros wydatków firmowych stanowią właśnie pensje. W zasadzie po wypłaceniu pensji na firmowym koncie pozostawia się haracz dla Skarbówki (a więc PRSI + USC + VAT + co-tam-jeszcze…) oraz jakąś drobną, symboliczną kwotę „na inne wydatki”, których jednakowoż nigdy nie ma za wiele. Tak więc zysk wypracowany w ciągu roku jest również znikomy.

Ile więc zarobiła „na czysto” moja firma rok temu?

Otóż po zsumowaniu wszystkich wpływów oraz odjęciu wszystkich kosztów wyszło, że dziesięć Jerzych.

12.5% od tej kwoty to jeden Jerzy i dwadzieścia pięć Jerzo-centów. Jednak zgodnie z lokalnym prawem, kwotę CIT należy obciąć do pełnych Jerzych, a więc summa summarum w zeszłym roku zapłaciłem aż jednego Jerzego CIT-u.

Byłaby to wielce radosna nowina gdyby nie fakt, że od całej reszty musiałem po drodze płacić różne inne haracze, na ogół sporo powyżej stawki 12.5% – ale to już całkiem inna historia.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Citu-citu"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ulinka
Gość

No to całkiem podobnie jak w kraju orła, różni się tylko stawka podatku 😛

Close