Garść ciekawostek o liczbie 2017

O liczbie 2017 – ciekawe, acz kompletnie nieprzydatne fakty.

Ponieważ nasz kawałek skały nieuchronnie zmierza ku ukończeniu dwutysięcznego siedemnastego obrotu wokół swojej gwiazdki macierzystej, co wydaje się wprawiać mieszkających na nim robaków (zwących siebie dumnie „Homo Sapiens”) w niezdrową afektację, dla ostudzenia emocji pozwolę sobie przytoczyć dziś garść informacji na temat liczby 2017.

Zaraz, zaraz, ale dwutysięcznego siedemnastego licząc od kiedy?

Licząc, rzecz jasna, od czasu, kiedy jednego z ww. robaków przybito gwoździami do drewnianego krzyża w celu poprawy ogólnego samopoczucia reszty robaków, który to efekt udało się osiągnąć jednak tylko po części. Ale to już całkiem inna historia.

Wracając jednakowoż do liczby 2017, ma ona kilka kompletnie nieprzydatnych i nudnych cech, o których teraz opowiem:

  1. 2017 jest liczbą pierwszą.
  2. 2017 jest liczbą pierwszą wskaźnikową, ponieważ kolejna po niej liczba pierwsza to 2027, a 2027 = 2017 + 2 + 0 + 1 + 7.
  3. Można ją przedstawić jak sumę kwadratów dokładnie w jeden sposób: 2017 = 442 + 92
  4. Jest liczbą naleśnikową 63 stopnia: jeżeli weźmiemy duży (naprawdę duży) naleśnik, nóż oraz dopuścimy 63 cięcia linią prostą, to maksymalna ilość części, na które da się taki naleśnik pokroić wynosi właśnie 2017.

I to by było na tyle.

Do zobaczenia po drugiej stronie!

Autor: xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a’capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Garść ciekawostek o liczbie 2017"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Stefek
Gość

Liczac raczej od kiedy skora do oprawienia krzyza mialaby sie urodzic chyba a nie dnia tapicerowania??

Winduru
Gość

Informacja spod czwórki na wagę złota. Użyję mądrze.