Moje wtyczki do WordPress: listopad 2016

https://xpil.eu/yum

Nie pisz臋 zbyt cz臋sto o tym, jakich wtyczek u偶ywam na swoim blogu, jednak zauwa偶y艂em, 偶e czytanie o wtyczkach na innych blogach jest ca艂kiem interesuj膮ce i prawie za ka偶dym razem budzi do艣膰 偶ywe dyskusje.

No to, pomy艣la艂em sobie, si臋 pochwal臋 swoim wtyczkowym ba艂aganem. Uwaga, jest tego sporo, polecam uzbroi膰 si臋 w chipsy i col臋 (ewentualnie w sucharka i herbat臋, jak kto woli).

OK, zaczynamy. Wedle analfabetu.

1. A Year Before: zainstalowana ca艂kiem niedawno wtyczka "urodzinowa". Wy艣wietla kt贸re wpisy maj膮 dzi艣 "urodziny", a wi臋c by艂y pope艂nione dok艂adnie rok, dwa, trzy lata temu i tak dalej. Fajny spos贸b na podlinkowanie na g艂贸wnej stronie starszych artyku艂贸w. Jeszcze nie wiem, czy j膮 zostawi臋, zobaczymy.

2. Akismet: tu bez zmian, wtyczka obowi膮zkowa dla ka偶dego blogera n臋kanego spamem w komentarzach. Darmowa, bardzo skuteczna bro艅 przeciwko spamerom. Instalowana domy艣lnie wraz z WordPressem.

3. All In One Schema.org Rich Snippets: umo偶liwia wy艣wietlenie na ko艅cu wpisu kr贸tkiej oceny produktu, firmy czy czego tam jeszcze. Zgodna z metadanymi schema.org, co (przynajmniej w teorii) u艂atwia wyszukiwanie recenzji w Google. A poniewa偶 pisz臋 sporo rezenzji...

4. Category Posts in Custom Menu: t臋 wtyczk臋 prawdopodobnie wkr贸tce usun臋 - trzymam j膮 z powod贸w historycznych, kiedy jeszcze mia艂em w menu na g贸rze linki do wpis贸w z poszczeg贸lnych kategorii. Wtyczka rozbudowuje standardowy edytor menu WordPressa o opcje umieszczania wpis贸w z danych kategorii jako pozycji w menu. Ca艂kiem fajna sprawa, o ile kto艣 tego potrzebuje.

5. Comment Images: umo偶liwia za艂膮czenie obrazka do komentarza. Bardzo rzadko u偶ywana przez komentuj膮cych, ale jednak czasem u偶ywana.

6. Easy WP SMTP: modyfikuje spos贸b, w jaki WordPress wysy艂a wiadomo艣ci e-mail (takie jak powiadomienia o nowych wpisach, o komentarzach, alerty administracyjne itp) - zamiast konieczno艣ci posiadania lokalnego serwera smtp mog臋 dzi臋ki tej wtyczce korzysta膰 z serwera zewn臋trznego (gmail, yahoo, fastmail itd). Z moich obserwacji wynika, 偶e wtyczka poprawia bezawaryjno艣膰 wysy艂ania e-maili z WordPressa.

7. Envato WordPress Toolkit: do zarz膮dzania aktualizacjami sk贸rek i wtyczek zakupionych w serwisie Envato

8. FD Footnotes: mo偶na za jej pomoc膮 umieszcza膰 we wpisie przypisy dolne. U偶ywa艂em tej funkcjonalno艣ci kiedy艣 przez chwil臋, potem mi przesz艂o, ale jestem za leniwy, 偶eby przerobi膰 stare wpisy, wi臋c wtyczka wisi sobie si艂膮 bezw艂adno艣ci.

9. Featured Images in RSS w/ Size and Position: umieszcza w RSS obrazki wpis贸w. Niezb臋dna wtyczka ka偶dego, kto ma swojego bloga zarejestrowanego w serwisie zBLOGowani.

10. i 11.: Fusion Builder oraz Fusion Core: nie mam poj臋cia, ale s膮 wymagane przez aktualn膮 sk贸rk臋, wi臋c zostawiam.

12. Google XML Sitemaps: do generowania pliku sitemap.xml, dzi臋ki kt贸remu wyszukiwarki lepiej "rozumiej膮" struktur臋 naszego bloga i mog膮 go szybciej poindeksowa膰.

13. Jetpack z WordPress.com: to jest wtyczka, z kt贸r膮 si臋 r贸wnocze艣nie bardzo lubimy i bardzo nie lubimy. Lubimy, poniewa偶 dostarcza mn贸stwa fajnych opcji ze 艣wiata WordPress-a (statystyki, zabezpieczenie przed w艂amywaniem si臋 na bloga, darmowy CDN do obrazk贸w, mo偶liwo艣膰 komentowania kontem WordPress i par臋 innych fajno艣ci), natomiast nie lubimy, gdy偶 wciska sporo opcji, kt贸rych nie potrzebuj臋, a kt贸re pchaj膮 si臋 w interfejsie administracyjnym drzwiami i oknami. Poza tym sporadycznie powoduje, 偶e blog chodzi odrobin臋 wolniej. Og贸lnie polecam, aczkolwiek z g艂ow膮.

14. Licznik odwiedzin: pokazuje (w interfejsie administracyjnym) ile razy dany wpis by艂 wy艣wietlony. M贸g艂bym j膮 wywali膰, bo mam JetPack-a, ale trzymam j膮 dla por贸wnania (JetPack czasem robi dziwne rzeczy ze statystykami).

15. MathJax-LaTeX: to jest prawdziwy kombajn do obs艂ugi tre艣ci w standardzie LaTeX (czytaj: "latek"), czyli wszelakich wyra偶e艅 matematycznych, kt贸re od czasu do czasu s膮 mi niezb臋dne. W por贸wnaniu z wersj膮 oferowan膮 przez JetPack-a jest niczym Maybach przy starym Trabancie. BARDZO polecam wszystkim, kt贸rzy potrzebuj膮 zamieszcza膰 na blogu skomplikowane wyra偶enia matematyczne.

16. Polldaddy Polls & Ratings: nast臋pca dla Yop Poll. Czyli quizy, ankiety i takie tam.

17. Post Hit Counter: patrz 14.

18. Przekierowanie: bardzo wa偶na wtyczka, dzi臋ki kt贸rej mog臋 korygowa膰 b艂臋dy w URL-ach prowadz膮cych do mojego bloga. R贸wnie偶 doskona艂a do poprawiania liter贸wek w URL-ach. Ostatnio na przyk艂ad wrzuci艂em wpis pt. "Lunatycy", ale zrobi艂em liter贸wk臋 w tytule - zamiast "Lunatycy" zrobi艂o si臋 z tego "Lynatycy", opublikowane pod adresem http://xpil.eu/lynatycy. Skorygowa艂em tytu艂, ale adres si臋 ju偶 nie skorygowa艂, bo wpis ju偶 by艂 opublikowany (posz艂y powiadomienia e-mail, RSS ze starym adresem, je偶eli bym to zmieni艂 to by ludziom nie zadzia艂a艂o). Dzi臋ki wtyczce "Przekierowanie" mog艂em sobie zdefiniowa膰 przekierowanie automatyczne z adresu http://xpil.eu/lynatycy na adres http://xpil.eu/lunatycy - i na koniec poprawi膰 sam adres.

19. Quote Master: zestaw cytat贸w (na og贸艂 zabawnych, dla pewnego zadanego poziomu zabawno艣ci), kt贸re wy艣wietlaj膮 si臋 na marginesie na g艂贸wnej. Dok艂adam tam kilka cytat贸w dziennie, wi臋c baza jest ca艂kiem spora.

20. Raw HTML: czasem potrzebuj臋 zacytowa膰 znaczki, kt贸re WordPress pracowicie przerabia na inne znaczki (chodzi g艂贸wnie o apostrofy, cudzys艂owy i pokrewne). Dzi臋ki tej wtyczce mog臋 dla danego wpisu wy艂膮czy膰 automatyczn膮 konwersj臋 znak贸w.

21. Short Url: lokalny skracacz adres贸w poszczeg贸lnych wpis贸w.

22. Simple Comment Editing: niekt贸rzy Czytelnicy piej膮 tu z zachwytu, autor komentarza mo偶e w ci膮gu pi臋ciu minut po jego zamieszczeniu zmieni膰 tre艣膰 komentarza. Idealne do poprawiania liter贸wek, kt贸re zazwyczaj zauwa偶amy dopiero po klikni臋ciu "Wy艣lij".

23. Simple Post Views Counter: patrz 17 馃槈

24. Simple Tooltips: umo偶liwia zamieszczanie "dymk贸w" podpi臋tych do fragment贸w tekstu we wpisie. Bardzo fajna sprawa. Pozwala umieszcza膰 we wpisach komentarze - niespodzianki ("[simple_tooltip content='Czyli po naszemu wschodnie jaja, kt贸re od jaj zachodnich odr贸偶niamy wi臋ksz膮 ilo艣ci膮 mchu od strony p贸艂nocnej.']easter eggs[/simple_tooltip]") - jak kto艣 taki dymek odkryje, ma gwarantowan膮 dodatkow膮 porcj臋 艣miechu (na og贸艂).

25. SyntaxHighlighter Evolved: wtyczka do pod艣wietlania sk艂adni r贸偶nych j臋zyk贸w programowania. U偶ywam jej g艂贸wnie do Pche艂ek.

26. UpdraftPlus - Backup/Restore: najwa偶niejsza (obok Akismeta) wtyczka na blogu. Wykonuje kopie zapasowe i wysy艂a je do r贸偶nych chmur (Dropbox, OneDrive itd). Bardzo dobra, aktywnie rozwijana.

27. upPrev: to ten taki dymek na dole po prawej, kt贸ry pojawia si臋 po przewini臋ciu wpisu prawie do ko艅ca. Wy艣wietla powi膮zane wpisy na podstawie danych z wtyczki YARPP (patrz ni偶ej). W przypadku braku wtyczki YARPP potrafi wy艣wietla膰 powi膮zane wpisy na podstawie kategorii, tag贸w lub po prostu poprzednie.

28. W4 Post List: pozwala tworzy膰 r贸偶ne listy wpis贸w na podstawie kategorii, tag贸w, zakres贸w dat i pierdyliona innych parametr贸w. Bardzo fajna sprawa.

29. WordPress Editorial Calendar: w przypadku planowania wpis贸w z wyprzedzeniem (zawsze staram si臋 mie膰 napisane 2-3 wpisy "na za艣") umo偶liwia ich "myszowe" przesuwanie mi臋dzy poszczeg贸lnymi dniami tygodnia, w widoku kalendarza. Bardzo fajna rzecz, polecam.

30. WP Missed Schedule: wbudowany w WordPressa scheduler (czyli po naszemu... hm, Program Do Obs艂ugi Harmonogram贸w? Hmmm...) czasami nie dzia艂a poprawnie - potrafi na przyk艂ad "zapomnie膰" opublikowa膰 zaplanowany post w zadanym czasie. Ta wtyczka koryguje te problemy.

31. WP RSS Aggregator: do wy艣wietlania tre艣ci z kana艂贸w RSS. Dzi臋ki niej na prawym marginesie mamy sekcje "Inni pisz膮" oraz "Wygrzebane w Sieci"

32. WP Super Cache: wtyczka buforuj膮ca. Cz臋sto zmieniam wtyczki buforuj膮ce w poszukiwaniu jakiego艣 Zen, ale zawsze potem wracam do tej. Jest wg mnie najlepsza, bo: nie namawia do kupienia wersji Pro (p艂atnej), nie ma pierdyliona niezrozumia艂ych opcji, jest wszechstronna i po prostu dzia艂a.

33. Yet Another Related Posts Plugin (w skr贸cie YARPP): bardzo, ale to bardzo dobrze zrobiona wtyczka do poszukiwania wpis贸w "podobnych" do bie偶膮cego. Ma banaln膮 struktur臋 danych MySQL, dzi臋ki czemu inne wtyczki potrafi膮 si臋 do YARPP-a "pod艂膮cza膰" (patrz 27). Jest 120-procentowo konfigurowalny pod ka偶dym wzgl臋dem. No i jest darmowy. Polecam.

34. YOP Poll Pro: zachcia艂o mi si臋 kiedy艣 robi膰 ankiety, kupi艂em t臋 wtyczk臋, bo wydawa艂a mi si臋 fajna, ale po jakim艣 czasie odkry艂em sporo s艂abo艣ci i przerzuci艂em si臋 na darmow膮 ale du偶o lepsz膮 od niej PollDaddy. Niestety, "stare" ankiety ci膮gle istniej膮, nie chc臋 si臋 ich pozbywa膰, wi臋c Yop Poll wisi sobie z przyczyn historycznych.

I tu koniec listy. A Ty, Czytelniku, czy odwa偶ysz si臋 ujawni膰 swoje wtyczki? 馃檪 Ja wiem, 偶e to dla niekt贸rych do艣膰 intymna sprawa, ale tu s膮 sami swoi, wi臋c 艣mia艂o!

https://xpil.eu/yum

8 komentarzy

  1. Ja co prawda u偶ywam Joomla!, ale ju偶 s艂ysza艂em od kilku ludzi siedz膮cych w temacie, 偶e jednak WP jest… mo偶e nie, 偶e lepszy, ale mniej dziurawy. Sam teraz nie wiem, bo z WP nie mia艂em do czynienia od du..znaczy od strony panelu administracyjnego… Chyba czas na research 馃槈

    1. No, warto by膰 na bie偶膮co, zgadzam si臋. WordPress ma swoje wady (jak zreszt膮 wszystko inne), kwestia wy艂膮cznie Twoich priorytet贸w, czyli czy zalety przewa偶膮 nad wadami 馃槈

      Wady s膮 g艂贸wnie takie, 偶e jest to system do艣膰 skomplikowany i nie jest prosto cokolwiek samemu zmieni膰 / poprawi膰 (chyba ze jeste艣 bardzo do艣wiadczonym programist膮 PHP, ale nawet wtedy sp臋dzisz sporo czasu nad wgryzieniem si臋 w kod). No i nie jest to najwydajniejsza z dost臋pnych platform – aczkolwiek przy odrobinie wysi艂ku jeste艣 w stanie zej艣膰 ze 艣rednim czasem otwierania stron poni偶ej 250ms, co osobi艣cie uwa偶am za cholernie szybkie (na xpil.eu strony otwieraj膮 si臋 艣rednio mi臋dzy 800 a 1500 ms i w zupe艂no艣ci mi to wystarcza).Oczywi艣cie przy za艂o偶eniu, 偶e masz serwer i klienta po tej samej stronie oceanu 馃槈

      No a zalety WordPressa to elastyczno艣膰, licencja GPL, bardzo, ale to bardzo rozbudowany system wtyczek i sk贸rek, olbrzymia, bardzo dynamicznie dzia艂aj膮ca spo艂eczno艣膰, zaplecze w postaci solidnej firmy z konkretnymi rezerwami finansowymi no i – chyba najwa偶niejsze – praktycznie brak wymaga艅 w kwestii programowania komputer贸w, 偶eby zacz膮膰 w艂asny blog.

      Je偶eli mia艂bym por贸wna膰 WP z Jooml膮, to mam do powiedzenia tyle:

      1. Joomla jest 艣wietna – ma sk贸rki, wtyczki, da si臋 na niej postawi膰 w zasadzie wszystko.
      2. Joomla ma co najmniej o dwa rz臋dy wielko艣ci mniejsz膮 spo艂eczno艣膰, wi臋c w razie jakich艣 bardziej zaawansowanych rob贸tek masz wi臋cej k艂opotu, 偶eby znale藕膰 fachowca
      3. Je偶eli nawet znajdziesz fachowca, to prawie na pewno trzeba b臋dzie mu zap艂aci膰, i to du偶o wi臋cej ni偶 za analogiczne wsparcie dla WordPress.
      4. O ile kojarz臋, zarz膮dzanie bezpiecze艅stwem oraz kopiami zapasowymi w Joomla jest troch臋 kraczate, trzeba mie膰 wiedz臋 na ten temat i samemu o to dba膰, podczas gdy w WordPress instalujesz i konfigurujesz jedn膮 wtyczk臋 i tyle.

      Od razu m贸wi臋 te偶, 偶e nigdy nie u偶ywa艂em Joomli – tyle tylko, co zas艂ysza艂em w necie i od znajomych…

  2. Hej, ma艂e pytanko ?
    Jakiej wtyczki u偶y艂e艣 do losowania wpisu?
    Bardzo fajna opcja i chcia艂bym j膮 doda膰 u siebie.

  3. I znowu znalaz艂am co艣 ciekawego. Uwielbiam takie zestawienia… Nawet je艣li s膮 stare 馃槢

  4. Jak膮 wtyczk臋 seo polecasz? Przetestowa艂am Seo Yoast, kt贸ra wcze艣niej by艂a zno艣na, ale po aktualizacjach mniej wi臋cej w pa藕dzierniku ub.r. sta艂a si臋 niezno艣na. Zmieni艂am na Framework, ale wpad艂am, bo nie tylko musia艂am zmienia膰 wszystkie wpisy (tytu艂y, opisy), ale te偶 wcale nie jest lepsza. W adresie pokazuje mi kategori臋 zamiast tytu艂u wpisu (w slugu, po adresie strony) i prawie niczego nie podpowiada. Na All in One Seo Pack jestem chyba zbyt pocz膮tkuj膮ca.

    1. Nie moja bajka. Od kilku lat ogl膮dalno艣膰 mojego blogu trzyma si臋 na tym samym poziomie; sta艂ych Czytelnik贸w mog臋 policzy膰 na palcach bez zdejmowania but贸w, na blogowaniu nie zarabiam (i nie zamierzam zarabia膰), wi臋c SEO mam w… no, z ty艂u, tak mniej wi臋cej po艣rodku wysoko艣ci.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Je偶eli chcesz do komentarza wstawi膰 kod, u偶yj sk艂adni:
[code]
tutaj wstaw sw贸j kod
[/code]

Je偶eli zrobisz liter贸wk臋 lub zmienisz zdanie, mo偶esz edytowa膰 komentarz po jego zatwierdzeniu.