Moje wtyczki do WordPress: listopad 2016

https://xpil.eu/yum

Nie piszę zbyt często o tym, jakich wtyczek używam na swoim blogu, jednak zauważyłem, że czytanie o wtyczkach na innych blogach jest całkiem interesujące i prawie za każdym razem budzi dość żywe dyskusje.

No to, pomyślałem sobie, się pochwalę swoim wtyczkowym bałaganem. Uwaga, jest tego sporo, polecam uzbroić się w chipsy i colę (ewentualnie w sucharka i herbatę, jak kto woli).

OK, zaczynamy. Wedle analfabetu.

1. A Year Before: zainstalowana całkiem niedawno wtyczka "urodzinowa". Wyświetla które wpisy mają dziś "urodziny", a więc były popełnione dokładnie rok, dwa, trzy lata temu i tak dalej. Fajny sposób na podlinkowanie na głównej stronie starszych artykułów. Jeszcze nie wiem, czy ją zostawię, zobaczymy.

2. Akismet: tu bez zmian, wtyczka obowiązkowa dla każdego blogera nękanego spamem w komentarzach. Darmowa, bardzo skuteczna broń przeciwko spamerom. Instalowana domyślnie wraz z WordPressem.

3. All In One Schema.org Rich Snippets: umożliwia wyświetlenie na końcu wpisu krótkiej oceny produktu, firmy czy czego tam jeszcze. Zgodna z metadanymi schema.org, co (przynajmniej w teorii) ułatwia wyszukiwanie recenzji w Google. A ponieważ piszę sporo rezenzji...

4. Category Posts in Custom Menu: tę wtyczkę prawdopodobnie wkrótce usunę - trzymam ją z powodów historycznych, kiedy jeszcze miałem w menu na górze linki do wpisów z poszczególnych kategorii. Wtyczka rozbudowuje standardowy edytor menu WordPressa o opcje umieszczania wpisów z danych kategorii jako pozycji w menu. Całkiem fajna sprawa, o ile ktoś tego potrzebuje.

5. Comment Images: umożliwia załączenie obrazka do komentarza. Bardzo rzadko używana przez komentujących, ale jednak czasem używana.

6. Easy WP SMTP: modyfikuje sposób, w jaki WordPress wysyła wiadomości e-mail (takie jak powiadomienia o nowych wpisach, o komentarzach, alerty administracyjne itp) - zamiast konieczności posiadania lokalnego serwera smtp mogę dzięki tej wtyczce korzystać z serwera zewnętrznego (gmail, yahoo, fastmail itd). Z moich obserwacji wynika, że wtyczka poprawia bezawaryjność wysyłania e-maili z WordPressa.

7. Envato WordPress Toolkit: do zarządzania aktualizacjami skórek i wtyczek zakupionych w serwisie Envato

8. FD Footnotes: można za jej pomocą umieszczać we wpisie przypisy dolne. Używałem tej funkcjonalności kiedyś przez chwilę, potem mi przeszło, ale jestem za leniwy, żeby przerobić stare wpisy, więc wtyczka wisi sobie siłą bezwładności.

9. Featured Images in RSS w/ Size and Position: umieszcza w RSS obrazki wpisów. Niezbędna wtyczka każdego, kto ma swojego bloga zarejestrowanego w serwisie zBLOGowani.

10. i 11.: Fusion Builder oraz Fusion Core: nie mam pojęcia, ale są wymagane przez aktualną skórkę, więc zostawiam.

12. Google XML Sitemaps: do generowania pliku sitemap.xml, dzięki któremu wyszukiwarki lepiej "rozumieją" strukturę naszego bloga i mogą go szybciej poindeksować.

13. Jetpack z WordPress.com: to jest wtyczka, z którą się równocześnie bardzo lubimy i bardzo nie lubimy. Lubimy, ponieważ dostarcza mnóstwa fajnych opcji ze świata WordPress-a (statystyki, zabezpieczenie przed włamywaniem się na bloga, darmowy CDN do obrazków, możliwość komentowania kontem WordPress i parę innych fajności), natomiast nie lubimy, gdyż wciska sporo opcji, których nie potrzebuję, a które pchają się w interfejsie administracyjnym drzwiami i oknami. Poza tym sporadycznie powoduje, że blog chodzi odrobinę wolniej. Ogólnie polecam, aczkolwiek z głową.

14. Licznik odwiedzin: pokazuje (w interfejsie administracyjnym) ile razy dany wpis był wyświetlony. Mógłbym ją wywalić, bo mam JetPack-a, ale trzymam ją dla porównania (JetPack czasem robi dziwne rzeczy ze statystykami).

15. MathJax-LaTeX: to jest prawdziwy kombajn do obsługi treści w standardzie LaTeX (czytaj: "latek"), czyli wszelakich wyrażeń matematycznych, które od czasu do czasu są mi niezbędne. W porównaniu z wersją oferowaną przez JetPack-a jest niczym Maybach przy starym Trabancie. BARDZO polecam wszystkim, którzy potrzebują zamieszczać na blogu skomplikowane wyrażenia matematyczne.

16. Polldaddy Polls & Ratings: następca dla Yop Poll. Czyli quizy, ankiety i takie tam.

17. Post Hit Counter: patrz 14.

18. Przekierowanie: bardzo ważna wtyczka, dzięki której mogę korygować błędy w URL-ach prowadzących do mojego bloga. Również doskonała do poprawiania literówek w URL-ach. Ostatnio na przykład wrzuciłem wpis pt. "Lunatycy", ale zrobiłem literówkę w tytule - zamiast "Lunatycy" zrobiło się z tego "Lynatycy", opublikowane pod adresem http://xpil.eu/lynatycy. Skorygowałem tytuł, ale adres się już nie skorygował, bo wpis już był opublikowany (poszły powiadomienia e-mail, RSS ze starym adresem, jeżeli bym to zmienił to by ludziom nie zadziałało). Dzięki wtyczce "Przekierowanie" mogłem sobie zdefiniować przekierowanie automatyczne z adresu http://xpil.eu/lynatycy na adres http://xpil.eu/lunatycy - i na koniec poprawić sam adres.

19. Quote Master: zestaw cytatów (na ogół zabawnych, dla pewnego zadanego poziomu zabawności), które wyświetlają się na marginesie na głównej. Dokładam tam kilka cytatów dziennie, więc baza jest całkiem spora.

20. Raw HTML: czasem potrzebuję zacytować znaczki, które WordPress pracowicie przerabia na inne znaczki (chodzi głównie o apostrofy, cudzysłowy i pokrewne). Dzięki tej wtyczce mogę dla danego wpisu wyłączyć automatyczną konwersję znaków.

21. Short Url: lokalny skracacz adresów poszczególnych wpisów.

22. Simple Comment Editing: niektórzy Czytelnicy pieją tu z zachwytu, autor komentarza może w ciągu pięciu minut po jego zamieszczeniu zmienić treść komentarza. Idealne do poprawiania literówek, które zazwyczaj zauważamy dopiero po kliknięciu "Wyślij".

23. Simple Post Views Counter: patrz 17 😉

24. Simple Tooltips: umożliwia zamieszczanie "dymków" podpiętych do fragmentów tekstu we wpisie. Bardzo fajna sprawa. Pozwala umieszczać we wpisach komentarze - niespodzianki ("[simple_tooltip content='Czyli po naszemu wschodnie jaja, które od jaj zachodnich odróżniamy większą ilością mchu od strony północnej.']easter eggs[/simple_tooltip]") - jak ktoś taki dymek odkryje, ma gwarantowaną dodatkową porcję śmiechu (na ogół).

25. SyntaxHighlighter Evolved: wtyczka do podświetlania składni różnych języków programowania. Używam jej głównie do Pchełek.

26. UpdraftPlus - Backup/Restore: najważniejsza (obok Akismeta) wtyczka na blogu. Wykonuje kopie zapasowe i wysyła je do różnych chmur (Dropbox, OneDrive itd). Bardzo dobra, aktywnie rozwijana. Wersja darmowa wystarcza większości blogerów.

27. upPrev: to ten taki dymek na dole po prawej, który pojawia się po przewinięciu wpisu prawie do końca. Wyświetla powiązane wpisy na podstawie danych z wtyczki YARPP (patrz niżej). W przypadku braku wtyczki YARPP potrafi wyświetlać powiązane wpisy na podstawie kategorii, tagów lub po prostu poprzednie.

28. W4 Post List: pozwala tworzyć różne listy wpisów na podstawie kategorii, tagów, zakresów dat i pierdyliona innych parametrów. Bardzo fajna sprawa.

29. WordPress Editorial Calendar: w przypadku planowania wpisów z wyprzedzeniem (zawsze staram się mieć napisane 2-3 wpisy "na zaś") umożliwia ich "myszowe" przesuwanie między poszczególnymi dniami tygodnia, w widoku kalendarza. Bardzo fajna rzecz, polecam.

30. WP Missed Schedule: wbudowany w WordPressa scheduler (czyli po naszemu... hm, Program Do Obsługi Harmonogramów? Hmmm...) czasami nie działa poprawnie - potrafi na przykład "zapomnieć" opublikować zaplanowany post w zadanym czasie. Ta wtyczka koryguje te problemy.

31. WP RSS Aggregator: do wyświetlania treści z kanałów RSS. Dzięki niej na prawym marginesie mamy sekcje "Inni piszą" oraz "Wygrzebane w Sieci"

32. WP Super Cache: wtyczka buforująca. Często zmieniam wtyczki buforujące w poszukiwaniu jakiegoś Zen, ale zawsze potem wracam do tej. Jest wg mnie najlepsza, bo: nie namawia do kupienia wersji Pro (płatnej), nie ma pierdyliona niezrozumiałych opcji, jest wszechstronna i po prostu działa.

33. Yet Another Related Posts Plugin (w skrócie YARPP): bardzo, ale to bardzo dobrze zrobiona wtyczka do poszukiwania wpisów "podobnych" do bieżącego. Ma banalną strukturę danych MySQL, dzięki czemu inne wtyczki potrafią się do YARPP-a "podłączać" (patrz 27). Jest 120-procentowo konfigurowalny pod każdym względem. No i jest darmowy. Polecam.

34. YOP Poll Pro: zachciało mi się kiedyś robić ankiety, kupiłem tę wtyczkę, bo wydawała mi się fajna, ale po jakimś czasie odkryłem sporo słabości i przerzuciłem się na darmową ale dużo lepszą od niej PollDaddy. Niestety, "stare" ankiety ciągle istnieją, nie chcę się ich pozbywać, więc Yop Poll wisi sobie z przyczyn historycznych.

I tu koniec listy. A Ty, Czytelniku, czy odważysz się ujawnić swoje wtyczki? 🙂 Ja wiem, że to dla niektórych dość intymna sprawa, ale tu są sami swoi, więc śmiało!

https://xpil.eu/yum

8 komentarzy

  1. Ja co prawda używam Joomla!, ale już słyszałem od kilku ludzi siedzących w temacie, że jednak WP jest… może nie, że lepszy, ale mniej dziurawy. Sam teraz nie wiem, bo z WP nie miałem do czynienia od du..znaczy od strony panelu administracyjnego… Chyba czas na research 😉

    1. No, warto być na bieżąco, zgadzam się. WordPress ma swoje wady (jak zresztą wszystko inne), kwestia wyłącznie Twoich priorytetów, czyli czy zalety przeważą nad wadami 😉

      Wady są głównie takie, że jest to system dość skomplikowany i nie jest prosto cokolwiek samemu zmienić / poprawić (chyba ze jesteś bardzo doświadczonym programistą PHP, ale nawet wtedy spędzisz sporo czasu nad wgryzieniem się w kod). No i nie jest to najwydajniejsza z dostępnych platform – aczkolwiek przy odrobinie wysiłku jesteś w stanie zejść ze średnim czasem otwierania stron poniżej 250ms, co osobiście uważam za cholernie szybkie (na xpil.eu strony otwierają się średnio między 800 a 1500 ms i w zupełności mi to wystarcza).Oczywiście przy założeniu, że masz serwer i klienta po tej samej stronie oceanu 😉

      No a zalety WordPressa to elastyczność, licencja GPL, bardzo, ale to bardzo rozbudowany system wtyczek i skórek, olbrzymia, bardzo dynamicznie działająca społeczność, zaplecze w postaci solidnej firmy z konkretnymi rezerwami finansowymi no i – chyba najważniejsze – praktycznie brak wymagań w kwestii programowania komputerów, żeby zacząć własny blog.

      Jeżeli miałbym porównać WP z Joomlą, to mam do powiedzenia tyle:

      1. Joomla jest świetna – ma skórki, wtyczki, da się na niej postawić w zasadzie wszystko.
      2. Joomla ma co najmniej o dwa rzędy wielkości mniejszą społeczność, więc w razie jakichś bardziej zaawansowanych robótek masz więcej kłopotu, żeby znaleźć fachowca
      3. Jeżeli nawet znajdziesz fachowca, to prawie na pewno trzeba będzie mu zapłacić, i to dużo więcej niż za analogiczne wsparcie dla WordPress.
      4. O ile kojarzę, zarządzanie bezpieczeństwem oraz kopiami zapasowymi w Joomla jest trochę kraczate, trzeba mieć wiedzę na ten temat i samemu o to dbać, podczas gdy w WordPress instalujesz i konfigurujesz jedną wtyczkę i tyle.

      Od razu mówię też, że nigdy nie używałem Joomli – tyle tylko, co zasłyszałem w necie i od znajomych…

  2. Hej, małe pytanko ?
    Jakiej wtyczki użyłeś do losowania wpisu?
    Bardzo fajna opcja i chciałbym ją dodać u siebie.

  3. I znowu znalazłam coś ciekawego. Uwielbiam takie zestawienia… Nawet jeśli są stare 😛

  4. Jaką wtyczkę seo polecasz? Przetestowałam Seo Yoast, która wcześniej była znośna, ale po aktualizacjach mniej więcej w październiku ub.r. stała się nieznośna. Zmieniłam na Framework, ale wpadłam, bo nie tylko musiałam zmieniać wszystkie wpisy (tytuły, opisy), ale też wcale nie jest lepsza. W adresie pokazuje mi kategorię zamiast tytułu wpisu (w slugu, po adresie strony) i prawie niczego nie podpowiada. Na All in One Seo Pack jestem chyba zbyt początkująca.

    1. Nie moja bajka. Od kilku lat oglądalność mojego blogu trzyma się na tym samym poziomie; stałych Czytelników mogę policzyć na palcach bez zdejmowania butów, na blogowaniu nie zarabiam (i nie zamierzam zarabiać), więc SEO mam w… no, z tyłu, tak mniej więcej pośrodku wysokości.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.