Podwójna recenzja: “Wieczny pokój” i “Toy Land”

Skończyłem niedawno dwie książki, dziś szybka recenzja.

"Toy Land" to apokryficzne SciFi Roberta J. Szmidta, którego akcja dzieje się mniej więcej tysiąc lat po wydarzeniach opisywanych w recenzowanym przeze mnie niedawno "Toy Wars" Ziemiańskiego.

A apokryficzne, bo większość bohaterów ma imiona, nazwiska bądź też pseudominy ze współczesnej polskiej sceny polityczno - literackiej. To dla mnie wielki minus, bo od polityki staram się trzymać tak daleko, jak to tylko możliwe. Stąd też pewnie nie wyłapałem wielu smaczków, no i trudno.

Inny minus to raczej przewidywalna fabuła: banda osiłków leci na bezludną planetę w towarzystwie obowiązkowej cycatej białogłowy z doktoratem, tam natrafiają na ekosystem, który nie ma prawa istnieć nawet jeżeli nagiąć prawa biologii do absurdu, w tle jakieś mętne rozgrywki wielkich armii i korporacji, no i pełna eksplozji końcówka.

Nie wynudziłem się przy tej lekturze, ale drugi raz po nią nie sięgnę.


Równolegle z "Toy Land" przemęczyłem też "Wieczny pokój" Joe Haldemana. W odróżnieniu od "Wiecznej wojny", która moim zdaniem jest książką wybitną, "Wieczny pokój" męczy zarówno ideologicznie jak też fabularnie. W skrócie: grupa uczonych odkrywa sposób na spowodowanie Wielkiego Wybuchu, który rzecz jasna zlikwiduje aktualny Kosmos i podmieni go na nówkę funkiel nieśmiganą, więc inna grupa uczonych (i nie tylko) próbuje tamtych powstrzymać. Jest trochę intryg szpiegowskich, jest wątek miłosny, jest sporo o wojsku (Autor jest byłym wojskowym), ale całość raczej nudnawa. Przeczytałem tylko ze względu na pierwszą część. Nie polecam.

Zapisz się
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
15
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x