RecenzjeRecenzje książekRK 2018

Andrzej Urbańczyk: „Błękitna groza” (recenzja książki)

Andrzej Urbańczyk to mój idol z wczesnej młodości. Chyba jedyny, który mimo upływu czasu nie stracił nic a nic na wartości.

To taki facet, który potrafi postawić się każdemu. Absolutnie antysystemowy, nie cierpi żadnej władzy, pod jakąkolwiek postacią. Sam jest sobie sterem, żeglarzem i okrętem. I to dosłownie – ten osiemdziesięciodwuletni dziś starzec opłynął Ziemię, zaliczył wszystkie oceany, przepłynął samotnie prawie 140 000 kilometrów (wystarczyłoby na trzyipółkrotne okrążenie matuli Ziemi!). Wydał mnóstwo książek, a także jest jedynym znanym mi doktorantem bez matury, do której podchodził aż trzy razy, każdorazowo oblewając… język polski 😉 Nawiasem mówiąc to ten sam ogólniak, w którym i ja zdawałem maturę kilkadziesiąt lat później. Niestety, zdałem ją za pierwszym podejściem, co widać po miernym poziomie tekstów na tym blogu. Ale Andrzej nie zdał, więc został wziętym pisarzem; ma też na swoim koncie jeden rekord Guinnessa oraz kilka innych rekordów związanych z żeglowaniem.

Jest też persona non grata dla wielu „ważnych” osobistości z żeglarskiego światka, ponieważ łatwo (i chętnie) wchodzi w konflikty a także jest uparty jak osioł; na szczęście jest też znacznie od osła mądrzejszy, a także – co najważniejsze – potrafi ze swojej mądrości zrobić użytek.

Niedawno miałem przyjemność odsłuchać książkę jego autorstwa pod tytułem jak w tytule.

„Błękitna groza” to zbiór dziesięciu miniatur literackich; każda w jakiś sposób związana z żeglugą, chociaż nie są ze sobą powiązane fabularnie, więc można je czytać w dowolnej kolejności.

Zbiór jest bardzo różnorodny i jestem przekonany, że każdy, kto lubi dobrą literaturę, znajdzie w nim coś dla siebie. Mi większość opowiadań podobała się bardzo, ale to pewnie dlatego, że darzę sympatią samego Autora, więc proszę się moją opinią nie przejmować i spróbować samemu 😉

Zerknijmy teraz na poszczególne opowiadania:

1. Latarnia wisielców

Pozornie metafizyczne, a tak naprawdę osadzone twardo w rzeczywistości opowiadanie o dwóch rozbitkach dryfujących w szalupie, jedynej ocalałej z morskiej katastrofy. Jedno z lepszych według mnie. Dałoby się na jego podstawie nakręcić całkiem niezły mini-horror.

2. W mewach tkwią dusze marynarzy

Tytuł tego opowiadania w zasadzie wystarczy jako streszczenie, reszta to „tylko” umiejętnie nałożona narracja. Również doskonałe.

3. W zaciśniętej pięści

Tu przenosimy się do starożytnej Japonii, gdzie młody student zakochuje się w niedostępnej córce wpływowego bogacza. Co z tego wyniknie? Autor serwuje nam przejażdżkę po epokach i obyczajach.

4. Ostatnia kotwica

Andrzejowourbańczykowa wizja Apokalipsy z punktu widzenia samotnego żeglarza. Bardzo poruszające opowiadanie, doskonale oddaje ducha samotnej żeglugi.

5. Tajemnica rejsu Kolumba

Co tak naprawdę wydarzyło się w 1492 roku?

6. Statek fantom i jego kapitan

Nieco dziwne opowiadanie o największym statku na świecie. Jakoś mi nie podeszło, ale de gustibus i tak dalej, wiadomo.

7. Topiciel Johannes

Johannes jest zawodowo topicielem kotów, a prywatnie tatą samotnie wychowującym córeczkę. Pewnego dnia dostaje zlecenie na utopienie kociaków bardzo zajadłej kociej matki…

8. Przyjaciel w potrzebie

Jeszcze jedno opowiadanie o rozbitkach w szalupie. Tym razem ze szczęśliwym zakończeniem.

9. Zatopić niezatapialne

A tu coś o nieustępliwości i uporze oceanów, które mają nieskończenie wiele czasu na zatopienie dowolnego, nawet najbardziej zuchwałego okrętu.

10. Dom nad Zatoką Półksiężyca

Na zakończenie – mroczne opowiadanie o nawiedzonym domku na plaży.

Ogólnie oceniam zbiorek na mocne 8/10. Polecam! Andrzej Urbańczyk pisze przystępnym językiem; całe to niezrozumiałe dla laika żeglarskie nazewnictwo zostało zredukowane do niezbędnego minimum, dzięki czemu opowiadania są strawne nawet dla morskich greenhornów.

Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Andrzej Urbańczyk: „Błękitna groza” (recenzja książki)"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rzast
Gość

*morski greenhorn ==> szczur lądowy
Polski język ma takie różne idiomy (czasem kalkowane z angielskiego, vide land rat)

5000lib
Gość

No to zachęciłeś mnie do przeczytania książki. Ba, nawet ze zrozumieniem 🙂

Close