One Decisive Victory. Recenzja książki.

https://xpil.eu/t2v

Trzecią część przygód komandora Jacoba T. Grimma połknąłem w trzy dni. "One Decisive Victory" wciąga i nie pozwala odłożyć książki na bok - gdyby nie wydarzające się wokół Życie wraz ze wszystkimi jego zawiłościami, pewnie skończyłbym lekturę w jedno popołudnie.

Póki co moim zdaniem ta część jest najlepsza z serii. Oficjalne notowania mówią, że wygrywają czwórka i piątka - będę mógł to zweryfikować już niedługo, mam nadzieję.

Grimm dowiaduje się, że pomimo strasznych wydarzeń z części drugiej, politycy Kongresu decydują się nie wypowiadać wojny Kalifatowi ani Gildiom, licząc na bardziej pokojowy rozwój wypadków. Grimm dowiaduje się bocznymi kanałami, że Kalifat gromadzi w tajemnicy znaczne siły w celu przejęcia władzy nad resztą Galaktyki. Porywa więc własny okręt bojowy wraz z załogą i udaje się na kolonię Kalifatu, planetę znaną głównie z handlu niewolnikami. Po cholerę? Żeby dać im pstryczka w nos a przy okazji spróbować ocalić trochę niewolników.

Oczywiście taka niesubordynacja skończy się dla niego później sądem wojskowym i dożywociem, ale Grimm ma na to wyrąbane, bo Bób, Humor, Dziczyzna, wiadomo.

W tym samym czasie Elza, księżniczka jednej z Gildii, zostaje porwana przez Kalifat i zamknięta w więzieniu dla niewolników, gdzie jest przygotowywana do roli przyszłej żony kalifa.

Tak mniej więcej się powieść zaczyna. A potem jest już tylko ciekawiej.

Rzeźnia jest niewąska, wojskowego patosu nie brakuje, latających na prawo i lewo kończyn i flaków też nie. Technologicznie nie ma za bardzo niczego nowego (z jednym czy dwoma wyjątkami, o których nic więcej nie powiem żeby nie popsuć niespodzianki), żadnych Obcych też nie ma (ciekawe, czy się w ogóle pojawią gdzieś w całej serii...), ale opowieść jest prowadzona na tyle zajmująco, że podciągam swoją prywatną ocenę do 9/10 i zabieram się zaraz za ciąg dalszy.

https://xpil.eu/t2v

2 komentarze

 1. Przeczytałabym coś ,a nawet dwa cosie z ciekawie skonstruowanym światem fantasy z silnymi,ale złożonymi postaciami kobietami, z dylematami oto co polecasz?

  1. Znajomy mi podpowiada, że seria z Honor Harrington może się nadać. Sam kiedyś próbowałem ale mi z jakiegoś powodu nie podeszło (nie pamiętam teraz, co to było).

   Może jeszcze seria “Divergent”? (Veronica Roth). Filmy były całkiem fajne, książek nie czytałem, ponoć warte grzechu.

   A może seria “Space Janitor” (Julia Huni)?

   A może seria z Toy (Ziemiański)? Czytałem “Toy Wars”, fabuła może niezbyt ambitna, ale niewątpliwie silna główna postać kobieca.

   Jeżeli nie musi być SciFi / fantasy, to może kryminał? Tess Gerritsen napisała całkiem długą serię powieści z dwiema babkami w roli głównej – jedna policjantka, druga prawniczka (seria Rizzoli & Isles). Czytałem większość i spodobało mi się.

   A może Stieg Larsson? “Dziewczyna z tatuażem” i dwie kolejne są całkiem mocne. Dalej już niekoniecznie, dopisane po śmierci autora, niby podobny styl, ale jednak to już nie to samo.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.