Ogólne

Po misjonarsku

Pamięta ktoś jeszcze starą jak świat zagadkę o wilku, kozie i kapuście? Pisałem swego czasu o alternatywnej wersji tej zagadki, jednak tamto było tylko żartem (aczkolwiek nie do końca – faktycznie, po co komu wilk?).
Dziś natomiast pobawimy się w pokonywanie rzeki w dużo bardziej skomplikowanych warunkach. Zamiast bowiem wilka, kozy i kapusty mamy sześć osób do przepłynięcia łodzią na drugą stronę rzeki: trzech misjonarzy i trzech ludożerców.

Łódka mieści maksymalnie dwie osoby.

Co najmniej jedna osoba jest potrzebna w łódce, żeby przeprawić się na drugą stronę (łódka sama nie popłynie, nie ma sznurka itd).

Jeżeli na którejkolwiek ze stron rzeki pozostawimy więcej ludożerców, niż misjonarzy, misjonarze zostaną pożarci (nie chcemy tego, jesteśmy bowiem nastawieni pokojowo zarówno do jednych jak i do drugich).

No i teraz pytanie: w jakiej kolejności należy pływać łódką w tę i we w tę, żeby cała szóstka się szczęśliwie (i bez zjadania kogokolwiek) przeprawiła?

Czas – start…

Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "Po misjonarsku"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lilith
Gość
Przyjmijmy, ze cala szostka (3M i3L) jest teraz na lewym brzegu a chca sie przedostac na prawy. Kurs 1. Mamy po lewej 3M 3L – po prawej 0M 0L Plynie 2L. Mamy: po lewej 3M 1L- po prawej 2L 1L wraca Kurs 2. Mamy: po lewej 3M 2L – po prawej 1L Plynie 2L. Mamy: po lewej 3M – po prawej 3L 1L wraca Kurs 3. Mamy: po lewej 3M 1L – po prawej 2L Plynie 2M. Mamy: po lewej 1M 1L – po prawej 2M 2L 1M 1L wraca Kurs 4. Mamy: po lewej 2M 2L – po prawej… Więcej »
Close