Przegląd linków #2

https://xpil.eu/ghr

Druga odsłona w serii "Przegląd linków", czyli jakie miejsca odwiedzone przeze mnie ostatnio w Sieci są warte grzechu.

Myślałem długo nad tym, jak często publikować te linkowiska - i wyszło mi, że robienie tego w regularnych odstępach czasu oznaczałoby narzucenie sobie kolejnego reżimu (jak to ma miejsce w przypadku śmiechostek - czasem naprawdę mi się nie chce, ale obowiązek wzywa). Dlatego po prostu będę te linki publikował za każdym razem wtedy, kiedy lista dobije do 10 pozycji, niezależnie od tego, czy od ostatniego razu upłynęły trzy dni, czy trzydzieści.


WordPress wprowadza inteligentnego asystenta do swojego UI. Nieco niepokojący artykuł o nowej opcji w edytorze wpisów WordPressa umożliwiającej wspieranie się ChatGPT na bieżąco podczas pisania kolejnego artykułu na blog. Z jednej strony fajnie - diabelstwo potrafi szybciutko skorygować błędy czy przełożyć tekst na inny język - z drugiej trochę strasznie, bo każę mu napisać parę akapitów o hodowli buraków pastewnych i napisze. On, nie ja.


OpenAI doradza jak najefektywniej używać ich słynnego czat-bota. Raz jeszcze ChatGPT, tym razem producent bota doradza jak najefektywniej uzyskiwać wysokiej jakości odpowiedzi. Dużo różnych scenariuszy, przykładów, szczegółów, praktycznych porad.


John D. Cook pokazuje ciekawostki odnośnie punktów przecięcia wykresów niektórych funkcji trygonometrycznych. Okazuje się, że wykresy kotangensa i sekansa przecinają się na tej samej wysokości co wykresy tangensa i kosekansa, podobnie jak wykresy sinusa hiperbolicznego i kotangensa hiperbolicznego oraz kosekansa hiperbolicznego i kosinusa hiperbolicznego. Wszystkie te cztery pary wykresów przecinają się na wysokości równej... pierwiastkowi ze złotej proporcji φ: \(\sqrt{\frac{1+\sqrt{5}}{2}}\approx 1.272\). Zadziwiające.


Brr. Myślisz, że minus piętnaście stopni to zimno? Poczytaj sobie blog gościa, który na co dzień pracuje na stacji badawczej na Biegunie Południowym. Muszą podgrzewać lody przed ich zjedzeniem! Niedawno zjedli ostatnie jajko ze swoich zapasów, kolejne dopiero za niecałe pół roku...


"Płynność umysłowa", przy czym słowo "płynność" jest tu (podobno) użyte w kontekście analogicznym do "płynności finansowej". Artykuł stawia ważne pytanie: jak bardzo jesteś w stanie zmienić swoje utarte poglądy pod wpływem nieodpartych dowodów? Einsteinowi przekonanie się do fizyki kwantowej zajęło pięć lat.


Nowatorski sposób na przechwytywanie kluczy szyfrujących odkryli naukowcy z uniwersytetu Negev. Za pomocą kamery nagrywają oni - z całkiem sporej odległości - zachowanie lampki LED zasilacza podczas operacji deszyfrowania, następnie analizują zmiany w natężeniu światła i w efekcie są w stanie odtworzyć 256-bitowy klucz szyfrujący. Nie jest to pierwszy atak "kanałem bocznym", ale na pewno całkiem nowy. Więcej szczegółów tutaj.


Pierwszy aparat cyfrowy, jaki w życiu widziałem (na żywo), miał rozdzielczość pół megapiksela. Teraz nie jest niczym niezwykłym mieć w kieszeni kilkadziesiąt, a nawet kilkaset megapikseli, a gigapikselowe panoramy już dawno przestały zaskakiwać. Pora wejść w skalę terapikselową - oto zdjęcie powierzchni Marsa o rozdzielczości 5.7 terapikseli, poskładane z wielu mniejszych zdjęć. Ponad pięć milionów milionów kropek.


Nowy wektor ataku umożliwiający dość dokładne zlokalizowanie użytkownika telefonu komórkowego na podstawie analizy czasu, jaki upłynął między wysłaniem wiadomości tekstowej, a otrzymaniem potwierdzenia jej odebrania.


W pracy używam na co dzień różnych formatów do pisania plików konfiguracyjnych - najczęściej YAML, .env lub JSON. Niedawno dowiedziałem się, że istnieje bardziej przyjazna użytkownikowi wersja standardu JSON, zwana JSON5. Szkoda, że JSON nie został od razu stworzony w tej wersji, no ale nie można mieć wszystkiego.


Dzisiaj mija dokładnie 28 lat od powstania strony APOD (Astronomy Picture Of a Day). Tu jest link do tamtej pierwszej strony, a tutaj - wersja dzisiejsza, bieżąca.

https://xpil.eu/ghr

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.