Tajemnica 290

Dziś będzie matematycznie. Czytelników o słabo wykształconym gruczole numerycznym prosimy o zapięcie pasów i podkręcenie uwagi na 80%.

Cóż interesującego jest w liczbie 290? Dlaczego jest ona taka tajemnicza?

Hm, od czego by tu zacząć…

Weźmy wyrażenie:

\(w^2+x^2+y^2+z^2\)

Cóż w nim takiego tajemniczego?

Otóż okazuje się, że podstawiając za w, x, y oraz z rozmaite liczby całkowite nieujemne (a więc, dopuszczamy zero), możemy w wyniku takiego dodawania otrzymać każdą (bez wyjątków!) nieujemną liczbę całkowitą. Od zera do nieskończoności!

A teraz zróbmy małe fiku-miku i odrobinę skomplikujmy początkowe wyrażenie. Przemnóżmy niektóre jego wyrazy przez różne liczby całkowite:

\(w^2+2 x^2+5 y^2+5 z^2\)

Czy teraz również da się uzyskać każdą liczbę całkowitą dodatnią?

Okazuje się, że nie. Istnieje dokładnie jedna liczba dodatnia, której się z powyższego wyrażenia otrzymać nie da: 15. Wszystkie inne, aż do nieskończoności, się da.

No i teraz przechodzimy do samego gęstego: skąd wiadomo, czy wyrażenie postaci:

\(a w^2+b x^2+c y^2+d z^2\)

, gdzie a, b, c i d to liczby całkowite dodatnie, generuje wszystkie liczby całkowite dodatnie, czy nie?

Otóż okazuje się, że wystarczy sprawdzić wszystkie liczby całkowite od 1 do 290 – jeżeli wyrażenie potrafi wygenerować każdą z nich, to znaczy, że dalej sprawdzać nie trzeba – na pewno da się wygenerować wszystkie pozostałe liczby całkowite dodatnie (aż do nieskończoności).

Dowód powyższego (s)twierdzenia wykracza poza ramy tego bloga (czytaj: autor jest za leniwy oraz za głupi, żeby ów dowód zrozumieć, a następnie objaśnić) – jeżeli jednak ktoś jest zainteresowany dalszym drążeniem tematu, zapraszam. Słowo klucz: universal quadratic forms (to aż trzy słowa-klucze). Ewentualnie: Ramanujan.

Na zakończenie, jako ciekawostkę, dodam jeszcze, że takich kombinacji a, b, c i d, które generują wszystkie liczby całkowite dodatnie, jest dokładnie 54. Tego też nie będziemy teraz udowadniać 🙂

 


5
Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
1 Wątki komentarzy
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
xpilxpil5000lib Recent comment authors
  Zapisz się  
Powiadom o
5000lib
Gość
5000lib
offline

U Ciebie numerycznie- u mnie językowo, Równowaga musi być 🙂 Chociaż Fibonacci pokazuje, że matematyka to także język…

%d bloggers like this: