Zakręcony

Automatyczne obracanie ekranu w smartfonach to wygodna sprawa. Niezależnie od tego, czy trzymam telefon poziomo czy pionowo, czy też do góry nogami, dół zawsze jest na dole a prawo po prawej.

Jest jednak jeden wybitnie upierdliwy aspekt tej automacji – mianowicie wtedy, gdy chcemy aktywować jakiś element interfejsu, a ten się w tej właśnie milisekundzie decyduje na zmianę orientacji z poziomej na pionową (lub vice versa). Efekt: nie trafiamy w przycisk, w który chcieliśmy trafić. Pół biedy, jeżeli zamiast tego trafimy w jakieś nieaktywne miejsce. Gorzej, jak w wyniku obrotu pod palec trafi inna kontrolka.

W moim przypadku najczęściej chodzi o wyłączenie budzika / przypominacza. Telefon w kieszeni, zaczyna plumkać. Wyciągam go (w orientacji pionowej) i widzę, że trzeba puknąć “wyłącz”. I kiedy już sięgam kciukiem do przycisku “wyłącz”, ten się nagle orientuje poziomo, i pod palec trafia przycisk “drzemka”. Wrrr.

Rozwiązanie: wyłączyć automatyczne obracanie ekranu…

Inny upierdliwy element interfejsu to belki powiadomień, które, wysuwając się zza górnej krawędzi ekranu, przesuwają odrobinę całą jego zawartość w dół.
Przykład: zaznaczam pięć maili na liście, klikam “usuń”, i po mniej więcej pół sekundzie z góry wysuwa się belka powiadamiająca, że maile zostały usunięte. Jeżeli w międzyczasie próbuję zaznaczyć kolejnego maila (pierwszego na liście, a więc tego na samej górze), zamiast tego trafiam w tą cholerną belkę, co powoduje cofnięcie poprzedniej operacji, i nagle pięć maili, które przed chwilą usunąłem, pojawia się z powrotem na liście.

Rozwiązanie: poczekać aż programiści interfejsów zaczną robić takie belki powiadomień, które nie będą przesuwać całej zawartości ekranu…

Oby tylko takie problemy spotykały nas w codziennym życiu 😉


Zapisz się
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
2
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x