Samo życie

Tu-bez-pieczeni, z przygodami

auto_keyDzisiejszy wpis sponsoruje literka U jak „Ubezpieczenie”, a także S jak „Samochodowe”.

Przytrafiło mi się niedawno, że mój Srebrny Szerszeń zaczął wydawać podejrzane odgłosy spod maski. Po kilku próbach spuszczenia mnie na drzewo przez różnych dealerów, postawiłem się wreszcie okoniem i powiedziałem: proszę mi to naprawić i koniec, nie ruszę się stąd, będę darł koszulę i przykuję się do kaloryfera!

Wizja zdenerwowanego klienta przykutego do kaloryfera, w rozdartej koszuli, najwyraźniej zaniepokoiła pana, który mnie obsługiwał, i już pięć minut później dostałem kluczyki do auta zastępczego. Ponieważ był piątek (okolice południa), pan powiedział, że autko mi naprawią na poniedziałek. Żeby wszystko było na tip-top, pan zadzwonił do mojego ulubionego brokera ubezpieczeniowego w Donegal i przełożył (do poniedziałku po południu) moją polisę z Szerszenia na owo auto zastępcze, nawiasem mówiąc straszną pierdziawkę, kojarzącą się bardziej z wozem drabiniastym niż ze współczesnym pojazdem miejskim. Przy okazji pan zaznaczył, że jeżeli uda się naprawić auto wcześniej, zadzwoni się do brokera jeszcze raz i przełoży polisę z powrotem, żeby potem nie było zgrzytów. Broker w sobotę pracuje do pierwszej, więc nie ma paniki.

W tenże sam piątek, późnym popołudniem, dealer dzwoni do mnie i mówi, że auto zrobione. Ponieważ było już za późno, żeby jechać po odbiór, umówiłem się na następny dzień (sobotę), na okolice dziesiątej przed południem.

Nazajutrz, zgodnie z umową, zajeżdżam wozem drabiniastym do dealera, pytam co było z autem. Okazało się, że plastikowa osłona silnika (ta od spodu) trochę się obluzowała i klekotała przy szybszej jeździe.

Pan mi oddał moje kluczyki, zabrał mi te od wozu drabiniastego, wziąłem telefon i dalejże dzwonić do brokera przekładać ubezpieczenie.

Dziesięć minut później broker przestał być moim ulubionym brokerem.

Dwadzieścia minut później zaczęło mnie boleć ucho. Było przed wpół do jedenastej, więc powinien być w biurze – dałem mu jeszcze kwadrans w razie gdyby miał jakieś poważniejsze zatwardzenie i nie mógł podejść do telefonu. Jednak na próżno – nikt nie odbierał.

Pytam dealera co by mi poradził. Ten bezradnie rozłożył ręce i mówi, że może mi zostawić wóz drabiniasty do poniedziałku, skoro tak jest ubezpieczony. Albo, żebym jechał bez ubezpieczenia, ryzyk-fizyk.

Myślę sobie, nic z tego. Bez ubezpieczenia nie pojadę, bo znając mojego farta, wtarabaniłbym się na barierkę przy wyjeżdżaniu od dealera. A auto zastępcze było całe czarne i bez klimatyzacji, więc w te upalne dni świetnie nadawało się do przyrządzania posiłków dla kanibali, ewentualnie do trzymania w nim skazańców, żeby się bardziej męczyli – ale na pewno nie do jazdy.

Zadzwoniłem bezpośrednio do ubezpieczalni, jednak tam tylko dowiedziałem się, że biuro mają otwarte w dni robocze od 9am do 5pm.

Zadzwoniłem do centrali ubezpieczyciela w Niemczech – to samo, tylko po niemiecku.

W międzyczasie zrobiła się godzina prawie jedenasta, dziecko mi marudzi, że jej nudno, żona, że gorąco, Q-z-Ynka, że Wogle, sytuacja zaczyna się robić napięta. W dodatku pracownicy dealera zaczęli nas sobie pokazywać palcami, że tak siedzimy u nich na parkingu zamiast jechać napawać się piękną pogodą.

Co robić, panie premierze, co robić?

Zadzwoniłem w desperacji do zaprzyjaźnionego sklepu w Donegal z pytaniem, czy może mają do tego brokera jakiś inny numer telefonu. I tu przykra niespodzianka – okazało się bowiem, że broker od jakiegoś czasu w soboty ma nieczynne. Nie opłacało mu się trzymać pracownika w biurze, płacić podwyższoną stawkę itd.

Wk…nerwowałem się strasznie, pomyślałem chwilę i zadzwoniłem do popularnej lokalnej ubezpieczalni z pytaniem o wycenę. Mieli otwarte (sobota!), wycenili mi polisę na kwotę bardzo podobną do tej, która płaciłem dotychczas, udało mi się przez telefon zapłacić, dostać SMS-em numer polisy a mailem kopię w PDF. Tylko żebym w ciągu trzech tygodni dosłał im szczegóły (skan prawka, zniżki itd).

Straciłem w ten sposób mniej więcej 15% kwoty rocznego ubezpieczenia, bo „stara” polisa kończy mi się dopiero za niecałe dwa miesiące. Będę teraz się do nich dobijał o zwrot, i mam cichą nadzieję, że się uda coś utargować. A jak nie – srał ich pies, przynajmniej mam spokój.

Tak więc mój ulubiony broker już nie jest moim ulubionym brokerem, na szczęście słońce nadal świeci jak szalone, udało nam się w weekend zaliczyć wieczornego grilla z dwiema gitarami i fletem, pośpiewać, pogadać o rzeczach błahych a miłych oraz ogólnie się wyluzować.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

7 komentarzy do "Tu-bez-pieczeni, z przygodami"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pendragon
Gość

Widziałem ostatnio przede mną gościa z obluzowaną osłoną, która mocno klekotała na M50 ale to nie był szerszeń.

xpil
Gość

A chociaż srebrny był?

butter
Gość

U Bociana to i klekotało

MiSzA
Gość

Podziwiam, że Ci się chciało, zwłaszcza wobec wybornej pogody, która – jak wiadomo – płocha jest w Irlandii jak dziczyzna. Jestem pewien, że każdy gardziarz łyknąłby Twoją historię. Mnie rok temu zatrzymali bez ubezpieczenia (zapomniałem wsunąć nowy dysk za szybkę), NCT, z nieważnym prawem jazdy. Tego ostatniego się szczęśliwie nie doczytali, choć prawko jest irlandzkie. Doniosłem stosowne kwity na komisariat i rozeszliśmy się w zgodzie.

xpil
Gość

Nie chodzi o Gardę (tu nie oczekuję problemów, oni są przyzwyczajeni do takich sytuacji, o ile faktycznie ma się wszystkie papiery w porządku). Chodzi o sytuację, w której miałbym wypadek. Zapewniam Cię, że każda ubezpieczalnia wykręciłaby się w tym momencie od odpowiedzialności, ponieważ formalnie rzecz biorąc prowadziłbym nieubezpieczony samochód.

Tomek
Gość

A ja też miałem ciekawą przygodę z ubezpieczlanią. Rok temu zapłaciłem 800€. W tym roku 123.ie (niby najtańsi) przysłali mi ofertę na 1100€. Dziwne bo nie straciłem zniżek. Sprawdziłem w AXA i pokazało 950€, sprawdziłem w Liberty Direct i pokazało 750€. Już miałem klepać dane aż tu nagle telefon z AXY. Pan się zapytał czy mi pasuje wycena, powiedziałem, że nie. Obniżył do 700€ ta od ręki. I oto dostałem rabat 30% ot tak. Fajnie to działa. Za rok spróbuje zejść do 300€ 😀

xpil
Gość
Ech, toż to całe Pany Tadeusze można by pisać o cenach ubezpieczeń. Każdy próbuje chapnąć dla siebie jak najwięcej, bądź przez wysokie ceny, bądź przez ekonomię skali (dużo klientów, tanio, średnia jakość usług). W moim przypadku widzę w uwagach do polisy hasło "Winback", które prawdopodobnie sugeruje, że klient został wyrwany ze szponów końkurencji, a więc należy go potraktować dodatkową obniżką. Tak czy siak, narzekać nie zamierzam. Jak siedem lat temu ubezpieczałem Yarisa, miałem w różnych ubezpieczalniach rozrzut ofert od €700 do €3000 rocznie. Z upływem czasu udało mi się zejść do okolic €400 i tak mi już zostało, chyba lepiej… Więcej »
Close