Samo życie

Tu-bez-pieczeni, odsłona ochnasta

Jaskółki donoszą, że ubezpieczenia aut w Irlandii (podobnie zresztą jak w większości innych państw EU) mają znów pójść w górę.

Jest to trochę wbrew logice, do której ubezpieczalnie przyzwyczaiły nas przez te wszystkie lata: jeździsz bezwypadkowo, więc nagrodzimy cię niższą składką. Niestety, to już tak nie działa. Z jakichś niepojętych dla mnie przyczyn (chciwość? błędy w kalkulacji ryzyka? zmiany w przepisach? – naprawdę nie wiem) składki z roku na rok idą ostro w górę i już teraz młodemu kierowcy ciężko znaleźć ofertę trzycyfrową (mówię o opłacie rocznej).

W związku z tym wśród lokalnej polskiej społeczności pojawił się ostatnio taki oto żart:

Reklama ubezpieczalni:

„Kup polisę u nas, dostaniesz auto gratis!”

Śmiałbym się, ale chyba nie ma z czego…

Read this in English.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Tu-bez-pieczeni, odsłona ochnasta"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
arturek
Gość
Oficjalne przyczyny podwyżek w Irlandii to chyba nieograniczone wypłaty odszkodowań. W odróżnieniu od np. UK nie ma tutaj czegoś w rodzaju cennika, więc poszkodowany w wypadku może żądać dowolnej sumy, czasami dość wysokiej w stosunku do doznanych krzywd. Kolejna przyczyna to bankructwa ubezpieczycieli, za które pośrednio i częściowo płacą pozostali (a w konsekwencji my). W Polsce natomiast polisy rosną bo zmniejsza się możliwość zaniżania wypłat (np. przez nieprzyznanie samochodu zastępczego czy wycenę potrzebnych części). Z drugiej strony dzięki zmianie ubezpieczyciela mam nawet tańszą polisę niż poprzednio (choć zaproponowana przez poprzedniego ubezpieczyciela też nie była jakoś znacząco droższa). Choć wątpię by… Więcej »