Samo życie

Tu-bez-pieczeni, odsłona ochnasta

Jaskółki donoszą, że ubezpieczenia aut w Irlandii (podobnie zresztą jak w większości innych państw EU) mają znów pójść w górę.

Jest to trochę wbrew logice, do której ubezpieczalnie przyzwyczaiły nas przez te wszystkie lata: jeździsz bezwypadkowo, więc nagrodzimy cię niższą składką. Niestety, to już tak nie działa. Z jakichś niepojętych dla mnie przyczyn (chciwość? błędy w kalkulacji ryzyka? zmiany w przepisach? – naprawdę nie wiem) składki z roku na rok idą ostro w górę i już teraz młodemu kierowcy ciężko znaleźć ofertę trzycyfrową (mówię o opłacie rocznej).

W związku z tym wśród lokalnej polskiej społeczności pojawił się ostatnio taki oto żart:

Reklama ubezpieczalni:

„Kup polisę u nas, dostaniesz auto gratis!”

Śmiałbym się, ale chyba nie ma z czego…

Read this in English.


Tags

Powiązane

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
xpilarturek Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
arturek
Gość
arturek

Oficjalne przyczyny podwyżek w Irlandii to chyba nieograniczone wypłaty odszkodowań. W odróżnieniu od np. UK nie ma tutaj czegoś w rodzaju cennika, więc poszkodowany w wypadku może żądać dowolnej sumy, czasami dość wysokiej w stosunku do doznanych krzywd. Kolejna przyczyna to bankructwa ubezpieczycieli, za które pośrednio i częściowo płacą pozostali (a w konsekwencji my). W Polsce natomiast polisy rosną bo zmniejsza się możliwość zaniżania wypłat (np. przez nieprzyznanie samochodu zastępczego czy wycenę potrzebnych części).

Z drugiej strony dzięki zmianie ubezpieczyciela mam nawet tańszą polisę niż poprzednio (choć zaproponowana przez poprzedniego ubezpieczyciela też nie była jakoś znacząco droższa). Choć wątpię by w kolejnym roku nadal mi się coś takiego udało. Na szczęście mam maksymalny poziom zniżek, więc przynajmniej nie odczuwam podwyżek tak mocno, jak np. nowi kierowcy.

Check Also

Close
Back to top button
Close
%d bloggers like this: