Diabeł w szczegółach

https://xpil.eu/SXaHa

Irlandzkie koleje są, mam wrażenie, nieco lepiej zorganizowane od polskich, choć mogę się mylić, bo ostatni raz jeździłem polskimi pociągami w czasach kiedy Morze Martwe było jeszcze Chore. W każdym razie jest to jedna firma, centralnie sterowana i wszystko po prostu działa (na ogół, bo czasem nie, ale to jak wszędzie). Optymizmem napawają oficjalne statystyki punktualności, drukowane pracowicie co kwartał i wywieszane na wielkich plakatach na każdej stacji, wahające się zazwyczaj w okolicach między 95% a 97% (jest to odsetek pociągów odjeżdżających ze wszystkich stacji w całym kraju, z opóźnieniem nieprzekraczającym 5 minut, a może 10, nie pamiętam teraz dokładnie).

O czym to ja...

W ramach usługi jest też darmowa aplikacja na smartfony, do wyszukiwania połączeń. Interfejs z wyglądu takie trochę późne rokokoko, ale funkcjonalnie bardzo fajnie pokumane. Widać nawet na bieżąco czasy przyjazdów i odjazdów wszystkich pociągów (tzn. nie wszystkich na raz, tylko tych, które się akurat wyszukało). Jeżeli pociąg ma opóźnienie, również jest ono pokazywane i to w czasie rzeczywistym, w postaci dodatkowej czerwonej liczby z plusikiem. Na przykład 16:39+7 oznacza, że pociąg planowo miał odjechać o 16:39, ale ma obecnie 7 minut opóźnienia.

Wybieramy stację początkową i końcową, a następnie datę i godzinę wyjazdu (lub przyjazdu) i klikamy "szukaj".

Aplikacja bez pudła znajduje najbliższy pociąg odjeżdżający przed zadaną godziną ze stacji początkowej (lub przyjeżdżający na stację docelową, jeżeli tak sobie zażyczyliśmy, co jednak robi się rzadko, bo częściej jednak szukamy w tę niż we w tę). Ale jest jeden malutki zgrzyt: jeżeli pociąg jest opóźniony, w związku z czym odjeżdża ze stacji początkowej po zadanej wyszukiwarką godzinie, to nie zostanie on uwzględniony w wynikach wyszukiwania, przez co nie dowiemy się o tym, że moglibyśmy zdążyć. A czasem tych pięć czy siedem minut robi różnicę, bo wiadomo, lepiej być 3 minuty przed czasem niż minutę po.

Oczywiście po paru razach człowiek się przyzwyczaja i dodaje margines błędu do parametrów wyszukiwarki - ale jednak przydałoby się, żeby aplikacja uwzględniała ewentualne opóźnienia automagicznie, w czasie rzeczywistym. Tak, wiem, wymagałoby to pewnie grubszego rzeźbienia po bieżącej bazie danych zamiast używania wstępnie skalkulowanych wyników, ale jednak powinno się dać.

Problemy pierwszego świata, nieprawdaż...

https://xpil.eu/SXaHa

15 komentarzy

  1. Wiedząc jaka jest następna stacja można na niej sprawdzić opóźnienie i aproksymować wstecznie (deproksymować?) na bieżącą stację. Może za takie zhakowanie systemu kolej da nawet jakąś nagrodę?

    1. “kontrproksymować” 🙂

      A stąd już prosta droga do algorytmów dekontrproksymatywno-superproksymatywnych.

      Koniecznie z bezmyślnikiem.

  2. Wystarczy by algorytm robił dwie iteracje zapytania. Raz o dane statyczne (rozkładowe) a potem o dane rzeczywiste i potem łączył wyniki obu zapytań.

  3. Właśnie sobie uprzytomniłam, że ostatni raz takim “prawdziwym pociągiem”, co to z miasta A jedzie do miasta B to jechałam przed rokiem 2017. Na co dzień to odległości pomiędzy różnymi miastami pokonuję albo samochodem albo samolotem, czasem nawet samochodem i promem, a w miejscu zamieszkania to głównie jeżdżę metrem – też niby to pociąg, ma nawet jakiś rozkład jazdy, ale generalnie wiadomo, że w godzinie natężenia ruchu pasażerów jest niemal jeden za drugim ( aż cud, że nie najeżdżają na siebie).

    1. Ach, metro. Ostatni raz regularnie jeździłem metrem chyba jeszcze za czasów studenckich, w Warszawie.

      Potem długo, długo nic. I potem jedna czy dwie przejażdżki w Hamburgu u znajomych, parę lat temu.

      Tak to jest jak się mieszka w kraju bez metra. Podobno są plany budowy metra w Dublinie, ale słyszę o nich już od ponad dziesięciu lat i póki co wszystko tylko na papierze.

        1. No właśnie *nie* wstawiają, tylko trąbią o tym od dziesięciu lat i nic.

          A nie, czekaj, sprawdziłem, nie od dziesięciu lat tylko od dziewiętnastu 🙂

          Jeżeli wierzyć stronie https://www.metrolink.ie/ to projekt ciągle żyje, ale nie mam pojęcia czy zaczęli już coś kopać, czy dopiero sadzą drzewo, z których będzie zrobiony uchwyt łopaty gościa, który to wykopie…

          1. Sprawdziłem 19,4 km(długość linii ) jak to Stefan “Siara” Starzewski powiedział “https://www.youtube.com/watch?v=7vJ6p6g9QEU”. Ponoć Warszawa ma plan na trzecią linie ciekawe ile ma Pekin. No tak 689km(długość) liczba linii 22. A ja mieszkam na Kaszubach i się cieszę że asfalt wylali do sklepu. PS. Mieszkam na takiej wiosce żeby do gminy dojechać są dwa autobusy o 7 z minutami i powrotny coś ok 15 ale LTE mamy i zimą na wyciągu narciarskim ok 1km ode mnie 5G pokazało się

            1. U mnie na wiosce 5G też pokazuje się, czasem nawet dwie kreski, ale to fałszywka, prędkość przy dobrych wiatrach w okolicach Neostrady (pamięta ktoś jeszcze?).

  4. U nas jak już pociąg jest w rozkładzie i jest dana trasa to chyba jest taki sam dobrobyt jak w Irlandii. Aplikacja też jest.
    Z rzeczy nie wspomnianych w polskiej wybiera się miejsca z wizualizacji wagonów, jak w samolocie.

  5. Pewnie trzeba by z kolejarzami porozmawiać, czemu tak jest. Może po prostu pociąg z opóźnieniem jest już ogólnie “nierozkładowy” i drugiej kategorii? Chodzi mi o to, że ze względu na “kolizje”, prędzej on dostanie kolejne minuty opóźnienia, niż inny pociąg, punktualny będzie opóźniany, by go przepuścić. Nie wiem czy tak jest, spekuluję.

    Samo sprawdzenie powinno być względnie proste do napisania – “pod spodem” appka mogłaby pytać o zadany czas odjazdu minus powiedzmy kwadrans[1]. Jeśli żaden z pociągów w tym kwadransie nie jest opóźniony, to nie ma tematu. Jeśli jest, to można albo robić dodatkowe zapytania, albo – jeśli nie wniosą one dodatkowych danych – po prostu uwzględnić wartość opóźnienia.

    [1] Wartość na podstawie statystyk, nie chodzi o uwzględnienie wszystkich możliwych przypadków, a tylko o złapanie typowo opóźnionych pociągów.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.