1
Blog kulinarny Ewy to miejsce, w które normalnie nie zajrzałbym, choćby mnie szantażowali wizją oglądania relacji z obrad Sejmu. Ale w tym konkretnym przypadku mamy stronę, która siedzi na słynnym serwerze tacitgreg.xyz
(który już się tu wcześniej pojawiał, na ogół w kontekście rozwiązywaczy zagadek). Blog ów to jeden z niewielu znanych mi miejsc w Sieci napisanych w czystym HTML-u, bez krztyny JavaScript-u. O takie Internety nic nie robiłem, szacun!
2
John D. Cook szczegółowo wyjaśnia co to jest stała parkingowa Rényi'ego oraz jak ją policzyć (uwaga, są całki!). W skrócie: jeżeli auta parkują w losowych miejscach wzdłuż bardzo długiego krawężnika, to zmieści się ich średnio o jedną czwartą mniej, niż gdyby parkowały zderzak w zderzak.
3
Niejaki Mysk odkrył niedawno, że popularny komunikator Signal, znany głównie ze swojego pancernego podejścia do szyfrowania wiadomości, w wersji na peceta przechowuje klucze szyfrujące w pliku tekstowym, do którego każdy ma dostęp. Dziura ta pozwala nie tylko na odczytanie historii rozmów, ale wręcz na wykonanie aktywnej kopii instalacji Signala na osobnej maszynie - i to bez wykrycia tego przez serwer. Miejmy nadzieję, że błąd zostanie szybko usunięty.
4
202 biliony (polskie biliony, czyli angielskie trillions) cyfr dziesiętnych liczby Pi to nowy rekord ustanowiony przez firmę StorageReview Labs. Pobili oni swój własny rekord sprzed kilku miesięcy (105 bilionów). Okazuje się, że przy tej skali wąskim gardłem systemu są operacje dyskowe, a nie procesor czy pamięć. Oczywiście jest to nic więcej jak tylko PR stunt, bo już od dawna wiadomo, że więcej niż parędziesiąt cyfr liczby Pi nigdy nikomu się nie przyda do praktycznego wyliczenia czegokolwiek. Ale poćwiczyć można, a przy okazji zareklamować swoje gigantyczne 61-terabajtowe dyski SSD.
5
Tylko dla odważnych: bardzo szczegółowy artykuł wyjaśniający jak działa AlphaFold 3, najnowsza wersja algorytmu do analizy i wyszukiwania związków organicznych. Jeżeli nie znasz się na genetyce ani uczeniu maszynowym, możesz przynajmniej pooglądać obrazki. Opinie fachowców z branży na temat tego artykułu są całkiem pozytywne - ponoć otwiera oczy. Ja tam nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem.
(A tutaj temat całkiem pokrewny: inna odnoga tego samego AI potrafi już rozwiązywać zadania z prestiżowych olimpiad matematycznych na poziomie zapewniającym miejsce na podium)
6
Marek Cukrowa Góra zachwala otwarte podejście do LLM. Zamiast, jak robią to obecnie OpenAI czy Google, prezentować LLM-y jako czarną skrzynkę z płatnym dostępem do co ciekawszych funkcji, CEO Facebooka zachęca do eksperymentowania z wersjami OpenSource, które z roku na rok potrafią coraz więcej.
7
Alexander pisze o wariancie szachów, który unika problemu przewagi pierwszego ruchu: szachy równoczesne. Każdy z graczy najpierw zapisuje na karteczce swój ruch, następnie obydwa ruchy są wykonywane jednocześnie. Zagadnienie jest dużo ciekawsze, niż mogłoby się wydawać na dzień dobry!
8
Kawa bezkofeinowa: jak to właściwie działa? Michael dość szczegółowo opisuje kilka popularnych metod dekafeinizacji kawy oraz ich wpływu na efekt końcowy: smak, zapach, skład.
9
Kreatywność Homo Sapiens zazwyczaj objawia się w postaci nowych metod na zabijanie, torturowanie lub przynajmniej kradzieże. Jednak ten gość wykazał się całkiem sporą pomysłowością i zaprzągł starą technologię do znacznego przyspieszenia naprawy komputerów dotkniętych niedawną awarią ze strony CrowdStrike: skanery kodów paskowych. W skrócie: skoro proces naprawy obejmuje wklepanie 48-znakowego kodu BitLocker-a, a nie da się przecież w praktycznym czasie przedyktować tych kodów przez telefon (tym bardziej, że użytkownik i tak jest już zestresowaany), zamiast tego można zeskanować kod paskowy z ekranu (na osobnym laptopie albo smartfonie) i dzięki temu skrócić czas potrzebny na naprawę z 20 minut do kilkunastu sekund na każdą maszynę.
10
Jeżeli zadamy AI pytanie z prośbą o wskazanie źródeł on-line, to AI najpierw wygeneruje odpowiedź na podstawie własnej wiedzy, a dopiero potem wyszuka artykułów on-line pasujących do tej odpowiedzi, wreszcie znalezionymi linkami podzieli się z nami. Metoda ta ma liczne wady i bardzo niewiele zalet, jednak póki co tak to właśnie działa.
Lokalni używają w takich sytuacjach idiomu "to put the cart in front of the horse"
OpenAI przymierza się ponoć do naprawienia tej sytuacji i pracuje nad narzędziem zwanym SearchGPT. Odważni mogą się nawet zapisać na listę oczekujących. Co z tego będzie - czas pokaże...
Ad1. Popraw link, zdarza się przecież że na tym samym VPSie działa kilka stron: https://godia.info
BTW, doceń to połączenie czystego HTMLa z HTTPSem – to już ekstremalna rzadkość.
No przecież doceniłem. Szkoda tylko, że serwer nie obsługuje poprawnych przekierowań – jeżeli sklep ma działać tylko po adresem `https://godia.info/` to wejście na słynny `https://tacitgreg.xyz/` nie powinno otwierać strony sklepu. Da się to ogarnąć na poziomie pliku konfiguracyjnego w `sites-enabled` o ile dobrze kojarzę.
SOA#1, ale przyjrzę się.
BTW, wypraszam sobie – tam nie nic, a nic ze sklepu. Całkowicie bezinteresowna działalność,