Pingpong: rozwiązanie zagadki

Drugą grę przegrał Adam.

Wszystkich gier było (10+15+17)/2=21

Zauważmy, że nie da się przegrać dwóch gier pod rząd; nie da się też zagrać mniej niż 10 razy. Jedyny sposób, żeby zagrać 10 razy to zagrać w drugiej grze i ją przegrać, potem w czwartej, szóstej, ósmej, dziesiątej i tak dalej aż do 20.

1Pierwszy zagadkę rozwiązał Cichy:

Gier było 21, a z reguł wynika, że każdy musiał grać przynajmniej w co drugiej – skoro zatem Adam zagrał tylko 10 razy, to musiał grać tylko w parzystych meczach, wszystkie przegrywając.

2Zaraz potem poprawną odpowiedź nadesłał Canthar:

Łącznie meczy było 21. Z tego wynika, że Adam grając tylko 10 meczy zagrał najmniejszą możliwą ilość, czyli przegrał wszystkie mecze o parzystych numerach. Przegrał więc drugą grę.

3Potem przyszło rozwiązanie Waldka. Od dupy strony, ale jak najbardziej poprawne:

Było 21 gier. Adam pauzował 11 razy w nieparzystych grach, więc pauzował też w trzeciej grze. Czyli przegrał w drugiej.

4Jako czwarty poprawne rozwiązanie nadesłał Tywan, który nawet napisał sobie kawałek kodu w Ruby (zapraszam do podzielenia się kodem w komentarzu):

Wszystkich gier musiało być (10+15+17)/2=21. A zatem Adam musiał wszystkie przegrać, a w dodatku nie uczestniczyć w pierwszej grze (musiałby wtedy grać w ostatniej a więc jedenasty raz). Wynika z tego, że zagrał w drugiej grze (oraz wszystkich parzystych) i ją przegrał.
Potwierdza to krótka symulacja w Ruby, jest 420 możliwych wyników gier prowadzących do podanego rozstrzygnięcia, Adam zawsze przegrywa w drugiej grze.

5Bardziej w temat wgryzł się piąty rozwiązujący (Rozie), który nie tylko odpowiedział na postawione w zagadce pytanie, ale dodatkowo policzył ile partii rozegrali między sobą gracze w poszczególnych parach (tj. A-B, A-C, B-C):

42 wchodzących zawodników, czyli 21 gier. C grał 17 razy, więc 4 gry musiały być bez niego, czyli grali AB. Pozostaje 17 gier. Wiemy, że A grał 10 razy, czyli brakuje mu 6 gier i musiały być z C. Czyli AB – 4, AC – 6, BC – 11. Zwycięzca zostaje, więc jedyny sposób na ułożenie takiego ciągu to rozpoczęcie od BC i zakończenie na takiej parze, naprzemiennie wypełniając AC lub AB.
Wiemy więc, że 1 i 3 gra to było BC. Pomiędzy było AC lub AB, ale nie ma znaczenia, które. A musiał przegrać tę grę. Podobnie jak wszystkie inne swoje gry.

Zapisz się
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
1
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x