Jestem, więc myślę

A+B=C i D…upa

Trzy lata temu pisałem o hipotezie ABC oraz jej (prawdopodobnym) dowodzie przeprowadzonym przez japońskiego matematyka Shinichi Mochizukiego.

Minęły trzy lata – i co?

I tytułowa dupa…

Tak radosny tytuł dzisiejszego wpisu ma swoje źródło we frustracji. Nie mojej, bynajmniej, tylko wyżej wymienionego japońskiego matematyka, który (chyba) dowiódł prawdziwości hipotezy ABC, jednego z największych współczesnych problemów matematycznych. Kiedyś pisałem o tym,  co to za hipoteza, więc dziś się nie będę powtarzał. Dowcip (niezbyt zabawny) polega jednak na tym, że w odróżnieniu od innych historii tego typu, w których dowody wielkich twierdzeń były szybciutko weryfikowane (w tę lub we w tę, różnie bywało), tutaj Shinichi w celu udowodnienia Hipotezy ABC musiał opracować całkiem osobną gałąź matematyki, której nikt poza nim nie jest w stanie zrozumieć. Pomimo upływu czasu, matematycy jakoś nie garną się do analizy dowodu, a jego twórca z kolei narzeka, że należne mu fanfary ciągle jeszcze nie fanfarzą, bo inni matematycy są leniwi. I taki pingpong ciągnie się już od dwóch lat. Dziwne to.

Stanisław Lem pisał (bodajże w „Doskonałej próżni” o ile dobrze kojarzę) o ludziach, których intelekt tak przewyższa aktualny poziom wiedzy naukowej, że cała reszta naukowego światka uważa ich za kretynów, a ich prawdziwy geniusz ujawnia się dopiero wieki później. Ludzie tacy mają ciężki żywot –  coś jakby posadzić speca od fizyki kwantowej na stanowisku opiekuna w żłobku, i to dożywotnio.

Tak czy śmak, zobaczymy. Będę śledził postępy na polu Hipotezy ABC oraz informował wszystkich moich dziesięciu Czytelników na bieżąco.

Co, już uciekacie?

Szkoda…

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

3 komentarzy do "A+B=C i D…upa"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grazyna
Gość

Kazdy Twoj wpis z nuta sarkazmu jest bardzo ciekawy. Dziekuje. Przesylam pozdrowienia.

Czytelnik
Gość

Gratuluje poczucia humoru :). Przylaczam sie do grona „dziesieciu”.

Close