Zagadka o zapętlonym pociągu

Dziś znów zagadka. Tym razem jednak o wiele ciekawsza niż ostatnio i na pewno z prawidłowym rozwiązaniem, które podam za kilka dni, o ile rzecz jasna któryś z Czytelników nie poda wcześniej poprawnej odpowiedzi w komentarzu.

A więc tak: jesteśmy w pociągu. Ale nie w jakimś tam sobie byle jakim pociągu, tylko w takim specjalnym: zapętlonym. Coś jakby wąż pożerający własny ogon, pociąg ma same wagony (bez lokomotywy), które są ustawione w kółko i połączone jeden z drugim.

Pociąg nie ma okien.

W każdym wagonie jest dokładnie jedna żarówka oraz pstryczek, za pomocą którego możemy tę żarówkę włączyć lub wyłączyć. Albo zapalić lub zgasić, jak zwał tak zwał.

Możemy:

  • Przechodzić między wagonami oraz
  • Przełączać żarówki w każdym wagonie

Nie możemy:

  • Zajrzeć do sąsiedniego wagonu, żeby sprawdzić czy żarówka się tam świeci czy nie (między wagonami są automatyczne drzwi)
  • Wyjść ani nawet wyjrzeć z pociągu na zewnątrz
  • Oznaczać wagonów w żaden sposób z wyjątkiem włączania lub wyłączania żarówek.

Nie wiemy ile jest wszystkich wagonów.

Wiemy natomiast, że żarówki we wszystkich wagonach są na dzień dobry powłączane losowo - w jednych się świecą, w innych nie.

No i teraz pytanie: jak w najmniejszej liczbie kroków (rozumianych jako przejścia z wagonu do wagonu) ustalić ponad wszelką wątpliwość ile jest wszystkich wagonów w tym pociągu?

P.S. W treści zagadki nie ma ani słowa o minimalnej liczbie wagonów - załóżmy więc, że dolnym ograniczeniem jest 2. Nie ma to za bardzo sensu z technicznego punktu widzenia, ale z drugiej strony pociąg stojący w kółko na okrągłym torze też nie ma, więc się wyrównuje.

Zapisz się
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
8
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x