Do dupy z taką zagadką (errata)

Przymierzałem się właśnie do opublikowania odpowiedzi na niedawną zagadkę o rzucaniu stuścienną kością do gry, kiedy ku swej rozpaczy zorientowałem się, że błędnie przedstawiłem treść zagadki.

Zagadka za dolara, dolar za zagadkę

A więc jeszcze raz, tym razem poprawnie:

Mamy kostkę o stu ściankach...

Upierdliwcom wyjaśniam: tak, wiem, że nie ma stuścianu foremnego. Zapewniam jednak, że pomimo tego da się skonstruować uczciwą, mechaniczną kostkę, która będzie losować liczby od 1 do 100 z rozkładem normalnym.

... ściankach, powiadam - i gramy w następującą grę:

Rzucasz ww. kostką, za każdy rzut dostajesz ode mnie jednego dolara (no dobra, jedno Euro, nie mam dolarów). Przestajesz rzucać w momencie, kiedy wyrzucisz mniej oczek, niż w poprzednim rzucie.

Pytanie: ile pieniędzy spodziewasz się ode mnie w ten sposób wygrać?

Poprzednio napisałem, że dostajesz jednego dolara za każdy rzut, z wyjątkiem ostatniego. Tymczasem w poprawionej wersji zagadki za ten ostatni rzut też dostajesz dolara Euro.

Sprecyzuję jeszcze, że nie chodzi tu o podanie konkretnej ilości wygranych jednoeurówek, tylko wartości oczekiwanej tj. średniej wartości wygranej po wielu grach.

Do rozwiązania oryginalnej zagadki nikt się nie zgłosił, tu więc też nie oczekuję lasu rąk. Ale a nuż?

Pytanie bonusowe: mając do wyboru kostkę 100-ścienną oraz 50-ścienną, którą z nich wybierzesz, żeby zmaksymalizować wygraną?

Zapisz się
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
17
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x