Zagadka dla najmądrzejszych

https://xpil.eu/qsq

Jak powszechnie wiadomo[citation needed], najmądrzejszych ludzi na świecie można znaleźć wśród czytelników Ignormatyka. Jednak również tutaj jedni są mądrzejsi od innych.

Załóżmy chwilowo (całkiem nieprawdziwie i na wyrost), że Ignormatyka czyta mnóstwo ludzi. Nie wiadomo ile konkretnie, ale jest to liczba bardzo, bardzo duża. Tysiąc? Milion? Miliard? No nie wiadomo. Wiadomo tylko, że dużo ich jest.

Z niezależnego (i stuprocentowo wiarygodnego) źródła wiesz też, że jeżeli poustawiać wszystkich czytelników Ignormatyka po kolei według mądrości, znajdziesz się w górnym decylu.

Jeżeli nie wiesz co to jest decyl to znalazłeś się tam raczej przez pomyłkę, ale tę możliwość wykluczamy bo źródło było stuprocentowo wiarygodne 🙂

Nie wiesz w którym konkretnie kawałku tego decyla - może na początku, a może na końcu albo w samym środku? No nie wiesz i już. Ale na 100% jesteś gdzieś w górnym decylu.

Czas na zagadkę właściwą: z powyżej opisanej populacji czytelników Ignormatyka losujemy całkiem przypadkowo dziewięć osób. Ile wynosi prawdopodobieństwo, że jesteś mądrzejszy od każdej z nich? Odpowiedź proszę podać w procentach, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.

Rozwiązanie zagadki tutaj.

https://xpil.eu/qsq