Jestem, więc myślę

Końskie rozważania – odpowiedź, rozwiązanie i przemyślenia dla K>3

Najmniejszą liczbą wyścigów potrzebnych do wyznaczenia zwycięzcy jest siedem.

W ogólnym przypadku, dla N torów per wyścig (N>4) oraz N^2 koni, minimalna liczba wyścigów potrzebnych do wyłonienia najszybszej trójki wynosi N+2.

Rozwiązanie:

1. Dzielimy 25 koni na grupy po pięć.

2. Puszczamy je w pięciu gonitwach.

3. Zwycięzców każdej z tych pięciu gonitw puszczamy w szóstej gonitwie.

4. Dołączamy zwycięzców szóstej gonitwy do ich oryginalnych pięciu początkowych grup.

5. Numerujemy te grupy według kolejności wygranych w gonitwie 6 (a więc zwycięski koń jest w grupie #1, przegrany w grupie #5 i tak dalej)

6. Eliminujemy grupy #4 i #5 (ponieważ dla każdego konia z tych grup istnieją co najmniej trzy konie od niego szybsze, a więc nie ma on szans na załapanie się do pierwszej trójki)

7. Analogicznie, z grupy #3 eliminujemy wszystkie konie oprócz zwycięzcy (wszystkie cztery były od niego wolniejsze), z grupy #2 eliminujemy trzy ostatnie konie (ten co dobiegł drugi ciągle ma szansę na załapanie się do pierwszej trójki – być może jest szybszy od zwycięzcy grupy #3), a z grupy #1 dwa ostatnie (zarówno drugi jak i trzeci mogą okazać się szybsze od zwycięzców grup #2 lub #3 – pozostałe dwa, nawet jeżeli są szybsze od zwycięzców z #2 lub #3, nadal przegrywają z top 3 z pierwszej grupy a więc odpadają).

8. Z pozostałych sześciu koni (jeden koń z grupy #3, dwa konie z grupy #2 oraz trzy konie z grupy #1) usuwamy zwycięzcę szóstej gonitwy (wiemy na pewno, że jest on najszybszym koniem ze wszystkich dwudziestu pięciu). Pozostałych pięć koni puszczamy w ostatniej, siódmej gonitwie. Dwa pierwsze konie z tej siódmej gonitwy oraz zwycięzca szóstej są najszybszą trójką.

Trochę luźnych rozważań…

W ogólnym przypadku (dla dowolnego N > 4), zawsze na końcu zostaje pięć koni do sprawdzenia.

Zadanie zaczyna się porządnie komplikować jeżeli szukamy czterech lub więcej najszybszych koni. Przypuszczam, że nie ma jakiegoś uniwersalnego algorytmu dla dowolnego top-K koni. Może jednak jest – pachnie mi to trochę trójkątem Paskala…

Weźmy K=4 (a więc szukamy najszybszej czwórki). Wówczas, stosując analogiczne rozumowanie, zostajemy na końcu z dziewiątką koni, z których musimy wyłonić trzy najszybsze. Przy N=5 to trzy dodatkowe gonitwy. Przy N=6, 7, lub 8 potrzeba dwóch gonitw. Przy N>=9 – tylko jednej. Hmm…

Dla K=5 zostaje nam 14 koni do wyłonienia zwycięskiej piątki (a tak naprawdę czwórki, bo najszybszego znamy). Przy N=5 to więcej niż połowa wszystkich koni, a więc algorytm może się okazać nieoptymalny. Przy N=6 potrzeba co najmniej czterech gonitw (a może pięciu? nie wiem) żeby wyłonić cztery najszybsze.

W ogólności, dla top-K pozostaje zawsze \(K \frac{1+K}{2}-1\) koni, spośród których trzeba ustalić (K-1) najszybszych. Aha, N powinno być (chyba?) większe od K żeby algorytm miał sens.

Koń by się uśmiał…

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close