Więcej złomu!

Ostatnimi czasy zaobserwowałem dość spory bałagan w swoich cyfrowych zbiorach.

Namnożyło się w domu
tego cyfrowego złomu

Tak więc część multimediów jest tutaj, część tam, w dodatku mam za dużo twardych dysków w pececie, a za mało kabelków, więc jeden zawsze musi być odłączony (a na tym odłączonym oczywiście jest najczęściej to, czego szukam, więc trzeba odpiąć jakiś inny, żeby podłączyć ten odłączony) i tak w koło Macieju. Czasami odnalezienie konkretnego pliku graniczy z cudem i na ogół wiąże się z dużą ilością aaarghh oraz ghrrrr. Niewygodnie.

Tym samym postanowiłem zaopatrzyć się w uniwersalne urządzenie do przechowywania multimediów w domu. Zamiast szukać po telefonach, laptopach i innych śmieciach, wszystko będzie sobie siedziało w czarnej skrzynce koło telewizora.

Skrzynka ma maksymalną pojemność szesnaście terabajtów (z czego póki co będę wykorzystywał jakieś 25%), wbudowany serwer DLNA, SMB i mnóstwo innych, z których pewnikiem nigdy nie skorzystam. Do tego kilka RAID-ów (0, 1, 5, 10, JBOD i więcej, nie chce mi się teraz zaglądać do instrukcji) oraz wygodny (podobno) interfejs do zarządzania przez przeglądarkę.

Jak to w praktyce działa – może coś wkrótce napiszę, póki co dopiero odebrałem paczkę od kuriera i się napawam 🙂


12
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
TomekStefekbutterpendragonPshemko Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Przemek
Gość
Przemek

Co to konkretnie za sprzęt?

pendragon
Gość

Czy to może się zepsuć? Pytam bo kiedy moje cyfrowe zbiory poszły z dymem (dysk zewnętrzny) to koleś z serwisu powiedział mi, że taki dysk nie jest do trzymania cennych danych, bo do tego służą płyty. Szczerze mówiąc wkurwiłem się wtedy strasznie, bo myślałem że jest dokładnie odwrotnie.

butter
Gość
butter

qrde, wygląda ładnie, ale trochę za duże jak na moje potrzeby. Rozglądam się powoli za jakimś młodszym bratem takiego cuda.

Stefek
Gość
Stefek

z perspektywy disaster recovery lepiej jak meteoryt palnie w Ciebie niz w tego NASa 😀

Tomek
Gość
Tomek

Ja już trzeciego NASa od Netgeara męczę. Pierwszy, to nawet nie był prawdziwym NASem, tylko czymś w rodzaju SANa (SC101T; http://tiny.pl/h23fm; stoi jeszcze gdzieś ta puszka, jakby ktoś był zainteresowany – służę uprzejmie). Potem był ReadyNAS Duo, a teraz ReadyNAS Duo V2 Przyspieszył w stosunku do poprzednika, ale interfejs jakiś taki bardziej bleee, czyt. home zamiast pro (w założeniach łatwiejszy w zarządzaniu – ale ja to chyba jakiś inny jestem: w starym było mi łatwiej). Użytkuję też (ale to już nie w domu) ReadyNAS Pro4 i ReadyNAS Pro6 – to już niestety droższe zabawki. I wg mnie jedyne rozsądne podpięcie się do tego to gigabit (żeby tam nawrzucać i naukładać). No chyba, że chcemy tylko na telewizorze coś tam pooglądać, to powerline'y wystarczą.

Ale ciekawostką jest, że jak robiłem migrację z ReadyNAS Duo do ReadyNAS Pro – to zadziałał algorytm: na Duo backup konfiguracji, na Pro jej odtworzenie :). Duo v2 już się tak nie da…

%d bloggers like this: