Przegląd linków #22

https://xpil.eu/fzfuz

1

Wayne opowiada o urokach lotów kosmicznych w kontekście ryzyka, awaryjności i odpowiedzialności.


2

Marjan[1] opowiada o tym ile energii zużywają Wielcy tego świata, żeby udostępnić nam LLM-y typu ChatGPT. Na przykład wyprodukowanie jednego obrazka zjada mniej więcej tyle energii, ile pełne naładowanie baterii smartfona...

[1] pisownia imienia serbska


3

Mark opowiada o czterech poziomach pamięci podręcznej w wersji białkowo-dendrytowo-aksonowej. Niby nic nowego, ale całkiem zgrabnie opisane. Z przykładami!


4

Derek przedstawia krótką, ale treściwą historię pierwszego stuprocentowo skutecznego leku przeciwko HIV. Z podlinkowanych artykułów możemy się dowiedzieć, że póki co jednorazowa dawka kosztuje nieco ponad 40,000 dolarów, ale jeżeli lek się upowszechni (co oznacza sprzedaż na poziomie rzędu 10 milionów dawek rocznie), firmy farmaceutyczne będą mogły go sprzedawać po 40 dolarów, z marżą w okolicach 30%. Dowiadujemy się ponadto, że aby wyeliminować (bądź "prawie-wyeliminować") AIDS, lekarstwo powinno być przyjmowane regularnie przez około 60 mln osób na całym świecie.


5

$$\sum_{n=1}^{\infty} \frac{n^3}{2^n} = 26$$


6

Idealiści próbują skonstruować lepszy Internet. Bezpieczny, porządnie rozproszony, szybki, elastyczny. Pomysł zacny. Wykonanie, obstawiam, ugrzęźnie.


7

Jeden z najstarszych nierozwiązanych do dziś problemów w matematyce: czy istnieją liczby doskonałe nieparzyste? Póki co wiemy, że jeżeli tak, to są większe niż jedynka z 2200 zerami. Link do wideo na Tyrurce tutaj.


8

Nauczyciel fizyki odpowiada na pytanie, czy można myć toster w zmywarce? Po drodze dowiemy się też co stanie się, jeżeli zanurzymy włączoną suszarkę do włosów w akwarium, albo co dzieje się po zalaniu działającej serwerowni wodą. Okazuje się, że nasza intuicja niekoniecznie idzie w parze z rzeczywistością 🙂


9

Andrew tłumaczy jak działają algorytmy do generowania dwuwymiarowych labiryntów. Mowa o tzw. labiryntach idealnych, czyli takich, gdzie dla dowolnej pary pól (A, B) istnieje dokładnie jedna trasa łącząca A z B. Są przykłady kodu i animacje!


10

https://xpil.eu/fzfuz

2 komentarze

  1. Ad 2. Raczej bzdura. Generowałem lokalnie na swoim laptopie takie obrazki w dużych ilościach. Gdyby to była prawda po 10 minutach nie miałbym już prądu w baterii. A chodził z półtorej godziny

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.