Zagadka: karty w ciemnym pokoju

https://xpil.eu/pma

To jest dość stara zagadka, ale a nuż któryś z Czytelników jeszcze jej nie zna.

Znajdujemy się przy stole w kompletnie ciemnym pokoju. Na stole leży stos 52 kart do gry. Wiemy, że 13 z tych 52 kart są ułożone obrazkiem do góry, pozostałe 39 leży koszulką do góry.

Czy da się (a jeżeli tak, to w jaki sposób?) podzielić ten stos kart na dwa osobne stosy takie, że w każdym stosie liczba kart ułożonych obrazkiem do góry będzie identyczna?

To jest uczciwa zagadka: nie da się wymacać czy karta jest koszulką w dół czy w górę, nie mamy źródła światła ani dodatkowych kart i tak dalej.

https://xpil.eu/pma

24 komentarze

    1. Jeszcze jedna wskazówka: ważne jest jak podzielimy na kupki. Obracać w znaczeniu: można kartę koszulką w dół obrócić koszulką do góry. Niemniej na początku jest ich 13, a w mroku nie widać co i na co obracamy.

  1. Obracać czy odwracać? 13 kart bez tego nie da się przecież w żaden sposób równo podzielić. Stop! Ile jest niewspomnianych oczywistości? Bo jeśli można to co mam na myśli… Można każdą przerwać na pół?

    1. Nie można. Każda karta jest tradycyjnie wzmocniona siatką drucianą. W pokoju nie ma nożyc do cięcia drutu 😉

      P.S. Nigdzie nie proszą o podzielenie tych 13 kart po równo. Przeczytaj jeszcze raz uważnie treść zagadki.

          1. Jeśli w każdym stosie ma być identyczna ilość kart obrazkiem do góry, to znaczy, że albo nie wszystkie karty wkładamy do tych stosów, albo, jak zauwazył ktoś z komentatorów, musimy przekręcić przynajmnie jedną kartę na drugą stronę.

              1. Zgoda, tak wynika z treści wpisu.
                Jeśli jedną z kart przekrecimy na drugą stronę, to albo przekręcilismy jedną z 13 a wtedy tych obrazkiem do góry będzie 12, albo jedną z 39, a wtedy tych obrazkiem do góry będzie 14 – tu jest 3 razy większa szansa.
                Teraz możemy dzielić stosik na połowy — no to proszę dzielić a ja sprawdzę komu się udało.

                1. Możesz wszystkie i wtedy obrazkiem do góry będzie 39 ¯\_(ツ)_/¯ Akurat dzielenie na połowę nie zda egzaminu… 😉

                    1. … ino ćwiartka tu może pomóc…. (napisane po podaniu rozwiązania 😉 )

  2. Rozwiązanie nie całkiem uczciwe, na które wpadłem najpierw: dzielimy stos na dwa, po czym oba stawiamy pionowo (opierając o ścianę, żeby się nie przewróciły). W ten sposób mamy dwa stosy i ani jedna karta nie jest obrazkiem do góry, więc warunki zadania są formalnie spełnione.

    Rozwiązanie uczciwe, na które wpadłem dopiero po uwadze, że stosy nie muszą być równe: zabieramy ze stosu 13 kart, odwracamy i kładziemy obok. Jeśli trafiliśmy same nieodwrócone, to w obu stosach mamy teraz po 13 odwróconych, jeśli trafiliśmy jedną, to w obu stosach jest teraz po 12 i tak dalej.

    1. Bingo, odpowiedź jak najbardziej poprawna. Nb. “formalny” wpis z rozwiązaniem pojawi się tu pojutrze rano.

      1. Pozwolisz, że wtrącę swoje trzy pensy?
        Zagadkę opublikowałeś 07-04, a tu już dzień później pojawia się odpowiedź… Nie, nie mam pretensji do Cichy’ego, ale do Administratora. Moim zdaniem byłoby ciekawiej, gdyby wpisy z poprawnymi rozwiązaniami pojawiały się po ustalonym czasie, np. po tygodniu. Wtedy większa liczba pospólstwa miałaby szansę pogłówkować, a twoje zadania zyskałyby na atrakcyjności. Tak robią profesjonaliści i wiedzą, co robią. Dobrym przykładem może być “Łamiblog” (https://penszko.blog.polityka.pl/) pana Marka Penszko, ale i kilka innych. Czasem nad zadaniem trzeba się pochylić, by je rozkminić – potrzebny jest czas. A ty go nie dajesz…
        Wsiorybokoronopozdrowka

        1. Dzięki, pomysł jest dobry, ale wymaga ode mnie dodatkowej pracy w postaci jakiegoś mechanizmu zbierania odpowiedzi w sposób niewidoczny dla czytelników blogu. Czyli pewnie na e-mail. A potem analizowania kto był pierwszy albo czyja odpowiedź była poprawniejsza. A ja jestem leniwy, dlatego póki co zostawiam jak jest.

          1. “wymaga … jakiegoś mechanizmu zbierania odpowiedzi”…

            Ten mechanizm nazywa się moderacja i każdy poważny blog ma coś takiego wbudowane w engine. Moderator (właściciel bloga (xpil)) może jednym kliknięciem wstrzymać publikację wiadomości do z góry określonej daty. Proste i dla leniwych.

            1. WordPress umożliwia włączenie/wyłaczenie moderowania komentarzy dla całego blogu, ale już nie dla pojedynczych wpisów. Może jest gdzieś jakaś wtyczka, poszukam. Co do zaplanowanego publikowania z przyszłą datą to owszem, używam tego cały czas, ale wyłącznie do wpisów – do komentarzy się nie da. No chyba że jest jakaś wtyczka…

              Alternatywą mogą być Google Forms.

              Następna zagadka jest zaplanowana na 28 kwietnia (a rozwiązanie na 1 maja). Myślę, że wyłączę możliwość komentowania pod tamtą zagadką i zbiorę odpowiedzi przez Google Forms. Zobaczymy jak to zabangla.

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.