Przegląd linków #35

https://xpil.eu/EAs1V

1

Globus, na którym możemy wybrać miejscowość, a następnie zobaczyć w którym miejscu na Ziemi dana miejscowość znajdowała się w przeszłości (można cofnąć się w czasie o maksymalnie 750 milionów lat).


2

Jeżeli nudzi cię, Czytelniku, techniczny żargon wokół technologii RSS (której, obstawiam, używasz do czytania tego blogu), Rubernerd zrobił zdjęcie, na którym można sobie to wszystko po prostu obejrzeć.


3

Pisany przez polskiego policjanta blog "Taki Jest Świat" siedzi sobie w moim czytniku od dość dawna, jednak większość artykułów pomijam, bo są zbyt blisko Wielkiej Polityki, która mnie mierzi. Ale ten wpis łyknąłem z przyjemnością.


4

Nietypowa zagadka szachowa. I jeszcze jedna.


5

Popularność Linuksa na stacjach roboczych w USA ostatnio przekroczyła 5%. Niby niedużo, ale ziarnko do ziarnka...


6

Rafał opowiada o zabezpieczaniu logów systemowych w razie gdyby ktoś nam się włamał na konto administratora. Tematy dla mnie raczej egzotyczne, ale może komuś się przyda.


7

Boni rozkminia kwestię niedomykającego się pomiaru stałej Hubble-a. Hipoteza wiodąca, wersja skrócona: jesteśmy w kosmicznej dupie 🙂


8

Pomysł nie całkiem nowy: jak połączyć ze sobą dwa komputery podłączone do Sieci w różnych miejscach, z minimum wysiłku typu zarządzanie kluczami szyfrującymi, obchodzenie NAT-ów i innych firewalli itd. itp?


9

Znak naszych czasów, czyli całkiem rzeczowy artykuł na Wikipedii o tym, jak rozpoznawać artykuły pisane przez elemelki.


10

Na koniec - troszkę o grach komputerowych. Wassim opowiada o tym, jak zrobić symulację samochodu (i gdzie można iść na łatwiznę i trochę "oszukać", a gdzie trzeba włożyć więcej pracy i zrobić "porządnie"). Uwaga: sporo matematyki.

P.S. Artykuł numer 10 przeczytałem z przyjemnością, choć wielu elementów nie do końca chciało mi się zrozumieć. Spędziłem w dzieciństwie i młodości zbyt wiele czasu na różnych ścigankach, żeby sobie ten tekst odpuścić 😉

https://xpil.eu/EAs1V

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.