Dave publikuje rzadko, ale jak już, to na ogół z przytupem. Całkiem niekonwencjonalna konwersja sekwencji Fibonacciego we fraktal.
AI wciska się wszędzie - tym razem demonstracja konwertowania tekstu na film. Mówimy AI co chcemy mieć w filmie, a ta, skubaniutka, robi film. Póki co trochę to wszystko kanciaste i mało płynne, ale i tak robi wrażenie.
Lubisz fantastykę, ale brakuje ci pomysłów na lekturę? Oto lista 75 klasyków SciFi z lat 1964 - 1983.
Świat wokół nas jest o wiele bardziej szczegółowy, niż mogłoby się nam wydawać. Ciekawa lektura z przykładami z zakresu stolarstwa, fizyki, podróży kosmicznych i klimatologii.
Lista "dobrych" gier na smartfony (Android, iPhone). Dobrych, czyli takich, w które się po prostu gra, bez żadnych mikropłatności. Niektóre darmowe, niektóre płatne jednorazowo.
Jest luty 2003 roku. Jeden z inżynierów biorących udział w projekcie łazików marsjańskich Spirit i Opportunity niechcący puszcza w elektronikę łazika "ciut" za duży prąd podczas testów. Historia kończy się pomyślnie, ale artykuł jeży włosy na głowie.
Świat ostatnio oszalał na punkcie LLM, jednak mało kto rozumie jak LLM działają od środka. Tutaj można zobaczyć bardzo konkretny przykład, który objaśnia od A do Z jak wygląda cały proces. Przykład jest trywialny (uczymy AI sortować litery alfabetycznie), ale doskonale obrazuje złożoność "wnętrzności" LLM. No i piękne wykonanie wizualne.
Serwisy chmurowe typu Dropbox, OneDrive, Google Drive i tak dalej, mnożą się na potęgę i w zasadzie trudno sobie dziś wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez udziału chmury. Są jednak zwolennicy odchodzenia od chmur i przechowywania swoich prywatnych danych na urządzeniach lokalnych. Tutaj mamy całkiem zgrabny przykład. Inna sprawa, że każdy z trzech powodów, który Autor artykułu wymienia, potrafię skutecznie skontrować - ale jednak trochę racji chłop ma.
Kłopoty z komunikacją z Voyagerem 1. Najdłużej działający pojazd kosmiczny, jaki wyprodukowaliśmy. Gwarancja skończyła się już dekady temu 🙂
Na koniec - trzynaście porad dla ludzi dopiero zaczynających swoją karierę programisty, a którzy przeczytali już dziesiątki tego typu list i porad, i są w tym wszystkim nieco zagubieni. Bardzo dobre, bardzo uniwersalne, bardzo prawdziwe, no i najważniejsze - nie skupia się na niczym konkretnym, a jednocześnie wali w dziesiątkę.
Ewentualnie w trzynastkę.
Nie mam wielu mądrych komentarzy do strawy, którą przygotowałeś w tym odcinku, ale #1 jest piękne i pewnie wykorzystam ten pomysł kiedyś na lekcji; #3 widziałem wcześniej, bardzo solidna lista książek do nadrobienia dla miłośnika fantastyki; #7 wygląda genialnie, muszę się w to wgryźć.