Roadkill. Recenzja książki.

https://xpil.eu/l6u

Dennis E. Taylor to nazwisko, które pojawiło się już na tym blogu przy okazji recenzowania kwadrylogii "Bobiverse"[1], [2], [3], [4]. Tym razem padło na "Roadkill" tego samego autora. Książka wydana po raz pierwszy w sierpniu zeszłego roku, a więc w zasadzie jeszcze chrupiąca ze świeżości.

Jeżeli, Czytelniku, kojarzysz tytuły takie jak "Wielka, większa i największa" albo "Ci z Dziesiątego Tysiąca" to bardzo dobrze. "Roadkill" jest bowiem utrzymany w takiej mniej więcej młodzieżowej scenerii - lekkiej, łatwej i przyjemnej do skonsumowania. Pojedynczy wątek, trójka głównych (nieletnich) bohaterów oraz całkiem niewinna otwierająca książkę scena, w której Jack prowadząc dostawcze auto uderza na zakręcie drogi w coś żywego, co właśnie próbowało przebiec na drugą stronę.

To wydarzenie po pierwsze wyjaśnia tytuł książki (który po angielsku oznacza właśnie zwierzę zabite na drodze wskutek potrącenia autem), a po drugie zapoczątkowuje długachną i całkiem skomplikowaną lawinę coraz dziwniejszych wydarzeń.

Książkę czyta się w zasadzie jednym tchem. Mamy obce rasy (a nawet cywilizacje), pozaziemskie sztuczne inteligencje uczące się naszego języka i obyczajów, nieletnich detektywów odkrywających coraz to nowe warstwy prawdy, policjantów i złodziei. Jest mnóstwo technologicznych nowinek, są tunele podprzestrzenne, pościgi, mordobicia, płaszcze niewidzialności, pojazdy większe w środku niż na zewnątrz i różne inne gadżety, a wszystko zaserwowane w bezpiecznej dla nastoletniej młodzieży otoczce świetnego humoru.

Tutaj na przykład Obcy tłumaczy, żeby przewietrzyć budynek na co najmniej sześć godzin aby uniknąć zwymiotowania.

Książka nie ma wprawdzie jakiejś wybitnej głębi, nie odkrywa przed nami żadnych Świętych czy Uniwersalnych Prawd, ale za to zapewnia solidną porcję godziwej rozrywki na całkiem dobrym poziomie. Moja prywatna ocena: 9/10. Polecam.

https://xpil.eu/l6u

2 komentarze

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.