Zaczarowana waltornia

Mniej więcej w połowie października dostałem wiadomość email, z której wynikało, że moja waltornia (Hans Hoyer, model G10A-L) została naprawiona.

Najpierw się ucieszyłem. Kurdę, wreszcie!

Chwilę później szybciutko przejrzałem sobie w głowie wszystkie moje waltornie, na wszelki wypadek po dwa razy. Coś mi mocno nie grało.

Przecież ja nie mam waltorni! Co więcej, nawet gdybym miał, nie byłbym w stanie stwierdzić, czy waltornia jest zepsuta czy nie. A gdyby mi dali jakąś do naprawy, pewnie najpierw próbowałbym założyć struny i miech, potem wymienić sprzęgło, a na koniec zrobić laparoskopię.

Na wszelki wypadek poszukałem sobie w Sieci co to takiego jest waltornia. Oczywiście włączyłem najpierw tryb prywatny w Firefoxie, bo a nuż się okaże, że wyskoczą jakieś świństwa.

Świństw nie było. Pokazała mi się taka pozakręcana w kółko jakby trąbka z dość skomplikowanym systemem rurek i przycisków. Żółto-złota.

Upewniwszy się raz jeszcze, że ilość posiadanych przeze mnie waltorni model G10A-L powinna wedle wszelkiego prawdopodobieństwa wahać się w okolicach plus minus zera sztuk, odpisałem na tego emaila grzecznie, że bardzo się cieszę z naprawionej waltorni. Dopisałem też na końcu, żeby na wszelki wypadek sprawdzili, czy wysłali tę wiadomość na poprawny adres obiorcy.

I co?

I cisza! Pewnie ktoś musiał zauważyć, że wiadomość poszła do nie tego człowieka co trzeba i wysłał jeszcze raz, tym razem pod właściwy adres.

Jednak całkiem niedawno, w okolicach połowy grudnia dostałem email z fakturą opiewającą na niebagatelną czterocyfrową kwotę (która pozostałaby czterocyfrowa nawet po przeliczeniu jej na europejską walutę), za naprawę mojego Hans Hoyera (model G10A-L).

Było nawet imię i nazwisko mojego asystenta, który waltornię z zakładu odebrał i – wraz z władzami uczelni – naprawy zaakceptował. Tak że tego, ten, nie ma żartów. Robota zrobiona, trzeba płacić. Chciałem już logować się do banku i robić przelew (sorry dzieciaki, nie będzie prezentów pod choinką w tym roku, tatuś musiał naprawić waltornię), ale najpierw jeszcze przeczytałem szczegółowe informacje na temat remontu.

Okazało się, że wymieniono dźwięcznik wraz z przelutowaniem pierścienia zewnętrznego. Usprawniono pracę wentyli, polakierowano instrument, oczyszczono i zakonserwowano. Najciekawsze jednak – tu pozwolę sobie zacytować fragment emaila słowo w słowo – “wykonano prostowanie krąglika i czary”.

Prawdę mówiąc nigdy nie narzekałem na krzywy krąglik. Badam się regularnie, lekarz by coś wyłapał. No ale nie będę się kłócił z fachowcami, wyprostowali to wyprostowali.

Ale czary?

Muszę przyznać, że czary wykonane nad waltornią trochę mnie zaniepokoiły. Czy będą mnie teraz prześladować koszmary, w których watahy dzikich instrumentów dętych blaszanych wyrywają mi uszy i robią z nich potrawkę sauté?

Nieco przejęty wykonałem telefon na podany w stopce maila numer i wyjaśniłem sprawę.

Okazało się, że to nie były żadne czary. Chodziło o czarę. Jedną. Wyprostowaną.

Wyjaśniła się też sytuacja z emailami.

Literówka.

Dziwny świat.


Zapisz się
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
2
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x