Samo życie

Sudoku: łańcuchy krzyżowe

Dziś pokażę interesującą (przynajmniej dla mnie…) technikę eliminowania kandydatów w Sudoku.

Żeby było jasne: nie prowadzę żadnej agencji rekrutacyjnej, w której eliminuję kandydatów. Chodzi wyłącznie o kandydatów w sensie cyfr pasujących w danym momencie do danego kwadratu. A Emil… to był wypadek i tej wersji będę się trzymał dopóki nie kupię znajdę wiarygodnego świadka.

Technologia ta nazywa się po angielsku X-Chains. X od eXclude czyli wyłączyć, wyeliminować, wykluczyć, a Chains to łańcuchy. Ponadto, X wygląda jak krzyżyk, a celem X-Chains jest wyeliminowanie kandydata na skrzyżowaniu dwóch innych komórek.

Zasadnicza idea łańcuchów polega na tym, że…

To ja może od razu na przykładzie.

Spójrzmy na poniższy kwadrat:

Przyjrzyjmy się uważniej komórce r6c1 (r6c1 oznacza szósty wiersz, pierwsza kolumna czyli komórka w lewej kolumnie, zaraz pod dwójką). Możliwe cyfry to 5, 8 lub 9.

Kolejna komórka: r9c1 (dolny lewy róg). Tutaj możliwe cyfry to 5 lub 9.

I kolejna: r9c8 (oczko w lewo od dolnego prawego rogu): tutaj jedyne możliwości do 1 lub 9.

Następna: r8c7: również tylko 1 lub 9.

Wreszcie r6c7, z kandydatami 2, 5, 7, 9.

Komórki r6c1, r9c1, r9c8 oraz r8c7 tworzą łańcuch, dzięki któremu będziemy mogli wyeliminować dziewiątkę z komórki r6c7.

W jaki sposób?

Popatrzmy: jeżeli w r6c1 byłaby dziewiątka, to w r9c1 nie może być dziewiątki, wówczas w r9c8 musi być dziewiątka, czyli w r8c7 dziewiątki nie ma.

A teraz na odwrót: jeżeli w r6c1 nie ma dziewiątki, wówczas musi ona być w r9c1 (w całej lewej kolumnie nie ma innych komórek dla dziewiątki), a więc nie ma jej w r9c8, czyli musi być w r8c7 (bo w dolnym prawym kwadracie 3×3 są tylko dwie komórki z możliwą dziewiątką: r9c8 i r8c7).

W obydwu powyższych wariantach, dziewiątka znajduje się albo w r6c1 albo w r8c7. Tym samym w komórce r6c7 (która „widzi” zarówno r6c1 jak i r8c7) nie może być dziewiątki, więc eliminujemy ją stamtąd.

Poniżej wyjaśnienie „obrazkowe”. Dziewiątka w komórce r6c7 może być bezpiecznie wyeliminowana.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Sudoku: łańcuchy krzyżowe"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
butter
Gość
xpil
Gość

Rozwiązywanie tego typu łamigłówek jest równie porywające jak granie w szachy z Deep Blue. Znaczy się, nie dla ludzi.

Jak czas pozwoli, wrzucę dziś to sudoku do analizatora, zobaczymy co on na to.

Close