Sezon burz

1397646.3[1]Jako wielki (ponad 100 kg żywej wagi) fan prozy Sapkowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Pięcioksiągu Wiedźmińskiego (w sześciu tomach), dorwałem się ostatnio do "Sezonu burz", siódmego tomu opowieści o wiedźminie Geralcie. "Sezon burz" powstał dwadzieścia siedem lat po napisaniu pierwszego opowiadania sagi wiedźmińskiej, a także trzynaście lat po napisaniu "Pani Jeziora", ostatniego (szóstego) tomu Pięcioksiągu.

Trzynaście lat to dużo czasu. Nie do końca rozumiem co spowodowało napisanie tej książki, ale ucieszyłem się, że mogę sobie znów poczytać o nowych przygodach Geralta. Jednocześnie czułem lekki niepokój, bo takie "znienackie" pojawienie się kolejnego tomu mogło oznaczać, że (strzelam w ciemno) Andrzej S. przymiera głodem i napisał ten tom tylko dla forsy. Albo, że wprawdzie nie przymiera głodem, ale zmienił mu się kompletnie styl pisania i zamiast fajnej książki wyjdzie gniot.

Całkiem niepotrzebnie się martwiłem, okazuje się. "Sezon burz" jest świeży, ale świetnie wpasowuje się w resztę sagi, trzyma poziom, wszystkie główne postaci (może z wyjątkiem Ciri, która niestety nie pojawia się w "Sezonie..." ani na chwilę) pozostają tymi samymi osobami, co trzynaście lat wcześniej, krew leje się gęsto, a cięty, cyniczny wiedźmiński humor nadal wywołuje uśmiech.

SPOILER ALERT: uwaga, w dalszej części wpisu zdradzam niektóre elementy fabuły, czuj się ostrzeżony.

W "Sezonie burz" na samym początku kradną Geraltowi jego dwa słynne wiedźmińskie miecze. Całość fabuły sprowadza się (głównie) do prób ich odzyskania, jednak niech banalność mojego opisu nikogo nie zmyli - Geralt, jak się nietrudno domyślić, radzi sobie doskonale bez swoich mieczy.

Jeśli chodzi o chronologię, "Sezon burz" jest osadzony przed wydarzeniami z opowiadania otwierającego całą sagę (tego, w którym Geraltowi udaje się "odczarować" zamienioną w strzygę córkę króla Foltesta).

Jedna rzecz rzuca się w oczy przy lekturze tej ksiązki. Co prawda, jak już nadmieniłem, postaci i klimat są bez zmian - odniosłem jednak wrażenie, że wzbogacił się zasób słownictwa używanego przez autora do opisywania różnych rzeczy. Z przyjemnością czyta się o kartuszach, kleciach, szypotach czy plosach. Nieobca jest też autorowi nomenklatura żeglarska, której całkiem nie rozumiem, ale która od zawsze wprawiała mnie w dobry nastrój. Toż to prawie jakby słuchać gwary więziennej: "grotżagiel gaflowy, sztaksel i dwa kliwry na forsztagach", i wszystko jasne. Refuj bukszpryt...

Wśród scen walki jest kilka perełek - na przykład scena, w której Geralt, całkiem nieuzbrojony, walczy z trojgiem bandziorów w jakiejś knajpie. Zabiera każdemu jego miecz, po czym, zamiast użyć go do walki, wbija go w powałę. Efekt końcowy jest taki, że bandyci, poobijani, zostają bez mieczów (bo nijak im sięgnąć do wysokiej powały), a Geralt wraca do picia piwa w towarzystwie świeżo napotkanego krasnoluda.

Przyznaję się bez bicia, że nie do końca zrozumiałem końcówkę książki. Tam bowiem przenosimy się w czasie o ponad sto lat do przodu, i widzimy wiedźmina przy pracy. Z opisów wynika, że to Geralt, zarazem jednak czarno na białym jest napisane, że to jest daleka przyszłość. Skoro wiedźminów już nie "produkowano" w czasach Geralta, jakim cudem jeden z nich jeszcze funkcjonuje setki lat później?

Jeżeli ktoś jeszcze nie zdecydował się na lekturę, dodam argument ostateczny: oprócz walk i cynicznego geraltowego humoru, jest też w książce dużo cycków i chędożenia. Co prawda nie ma obrazków i wszystko trzeba sobie imaginować, ale czyta się całkiem przyjemnie.

Ocena końcowa - nie mam pojęcia. Na pewno powyżej ośmiu punktów na dziesięć.

Polecam.

Zapisz się
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
11
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x