Ogólne

Sensu stricto

Tym razem bardzo krótko o formie i treści.

Często przychylam się do opinii, że treść jest dużo ważniejsza od formy. Woda kolońska pachnie tak samo w słoiku po ogórkach (umytym!) jak w oryginalnym opakowaniu. Truskawka w śmietanie pozostanie truskawką w śmietanie, nieważne czy poda się ją na tacy a’la Ludwik XIV czy na tekturce.

Czasami jednakże forma jest treścią sama w sobie. Czasami pudełko jest ważniejsze od zawartości.

Z językowego punktu widzenia, najbardziej trafia do mnie przykład podany kiedyś przez Stanisława Lema (pisałem już o Lemie, prawda?), który opisuje identyczną sytuację na dwa różne sposoby, i pokazuje nam, jak różnie czytelnik odbiera tą samą informację w zależności od formy przekazu:

1. „Antek wciągnął Mańkę w krzaki”
2. „Antoni, ująwszy dłoń Marii, powiódł ją w szumiącą leszczynę”

😉

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Sensu stricto"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lacki
Gość

O tak, forma jest istotna, szczególnie w środkach masowego przekazu, zwłaszcza tych publicznych, znaczy reżimowych. Przecież ta cała dyscyplina zwana marketingiem czy pijarem z tego żyje. Dopiero umiejętność samodzielnego wyciągnięcia treści z papki medialnej daje nam rzetelny pogląd na sprawę. A, że widzowie i słuchacze to idioci to żywią się emocjonalną papką nie zaprzątając umysłu zmartwieniami typu przyrost długu publicznego w tempie 6tys zł/sek czy życie kosztem przyszłych pokoleń. Po nas choćby potop!

agnieszka_sto
Gość

Ubranie minimalnej czasem tresci we wlasciwa forme, to sztuka.
Minimalna lub zerowa forma z maksymalna trescia, to matematyka.

Uwielbiam forme, podziwiam matematyke. 🙂

Close