Konfigurację sieci domowej miałem od zawsze lekko kulawą. Wynika to z faktu, że kabelek telewizyjno - internetowy dostawcy (wystający ze ściany) jest względnie krótki, a samo gniazdo jest w narożniku możliwie najbardziej odległym od reszty mieszkania, w dodatku za kanapą.
W salonie.
W związku z tym w rzeczonym salonie oraz pomieszczeniach doń bezpośrednio przylegających ramki WLAN śmigały jak szalone, ale - jak mówi stare rzymskie przysłowie - czym dalej w las tym mniejszy zasięg sieci i w skrajnych punktach mieszkania połączenia najnormalniej w świecie nie było.
Kombinowałem jak by sobie z tym poradzić na różne sposoby. Najbardziej naturalną metodą jest wetknięcie w gniazdko elektryczne gdzieś na środku mieszkania małego repeatera WLAN, który będzie wzmacniał sygnał na zasadzie głupiątka, które kopiuje ramki z jednej sieci do drugiej. Jednak takie rozwiązanie działało raczej koślawo: sygnał często zanikał, opóźnienia rosły, pingi rozłaziły się w szwach i ogólnie jakość sieci była nieciekawa.
Przetestowawszy ze dwa takie repeatery stwierdziłem, że nie tędy droga i zainwestowałem astronomiczną kwotę dwudziestu Jerzych z groszami w dwie wtyczki.
Wtyczki pracujące w standardzie Ethernet over Powerline, czyli tytułowe EoP.
To też są głupiątka, jeszcze bardziejsze od repeatera WLAN. Mają jednak jedną zdecydowaną zaletę: nie komplikują sytuacji w powietrzu. Przenoszą bowiem sygnał Ethernet przez domową sieć energetyczną.
I teraz - wreszcie! - mam w domu porządnie ustawiony internet bezprzewodowy. Sieć ze ściany wchodzi do wtyczki EoP w narożniku za kanapą, stamtąd myk-myk do gniazdka gdzieś w środku mieszkania, gdzie z drugiej wtyczki hyc-hyc do rutera. Dzięki temu ruter ma wszędzie zasięg (z wyjątkiem piwnicy Kowalskiego, ale to temat na kiedy indziej) i cała rodzina może się teraz radośnie alienować w swoich małych ekranikach, podziwiając śmieszne koty zarówno w komórce, jak i w salonie, jak też w wucecie czy nawet na balkonie.
Pomyśleć, że mogę teraz tego bloga pisać z Komnaty Westchnień... Tylko błagam, nikomu nie mówcie, bo kto by potem chciał to czytać?
O'le!
Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]
Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.