Pchełki Powershell: odzyskujemy klucz aktywacyjny do Windows 10

https://xpil.eu/4fm

Niedawno zachciało mi się na jednym z domowych laptopów przetestować Docker for Windows.

Niektóre opcje Dockera dostępne są wyłącznie w wersji Windows 10 Pro (lub wyższej), a na tym laptopie mam "tylko" Windows 10 Home.

Myślę sobie, wywalić €99 na upgrade tylko po to, żeby przetestować jedną rzecz trochę głupio. Ale zaraz potem przypomniałem sobie, że jakieś 2 lata wcześniej kupiłem w HrkGames kod aktywacyjny do Windows 10 Pro za jedyne "promocyjne" €10. Ponieważ tego kodu summa summarum nigdy nie użyłem, powinien jeszcze działać, no nie?

No więc - nie. Nie zadziałał. Windows mi powiedział, że kod jest popsuty i żebym szedł na drzewo. Z tym, że poprzedniego kodu (tego do oryginalnego OEM Windows Home) już zdążył zapomnieć i zaczął drzeć ryja, że używam nieaktywowanej wersji Windows, że mogę mieć problemy z wirusami oraz prawnikami.

Hmmm.

Obejrzałem sobie dokładnie obudowę laptopa, przejrzałem wszystkie emaile z dnia zakupu - no nie ma. Kod wsiorbało i już.

Myślę sobie - trzeba się skontaktować z obsługą klienta Lenovo, pewnie nie mi pierwszemu się takie coś przytrafia. Wbijam się na stronę z czatem, przygotowawszy zawczasu numer seryjny laptopa, datę i numer zamówienia i co tam jeszcze może się przydać. Klikam w "Czat" i widzę, że jestem drugi w kolejce, i że agent do mnie zagada "soon".

Z "soon" zrobiło się pięć minut a zaraz potem dziesięć. Z nudów zacząłem guglać... no i wyguglałem takie oto magiczne zaklęcie w Powershell, które potrafi wygrzebać kod seryjny Windows z BIOS-u komputera. Ot i ono:

(Get-WmiObject -query 'select * from SoftwareLicensingService').OA3xOriginalProductKey

W odpowiedzi ujrzałem upragniony 25-znakowy kod, który po wklejeniu w okienko aktywacji systemu (oraz ręcznej zmianie "Pro" na "Home" w czterech miejscach w rejestrze systemowym) został jak najbardziej zaakceptowany i wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

Bez Dockera.

Zakładka z czatem wisiała otwarta jeszcze z piętnaście minut zanim sobie o niej przypomniałem i ją litościwie zamknąłem. Ciągle byłem drugi w kolejce.

https://xpil.eu/4fm

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.