Od czasu do czasu publikuję tutaj listę aktualnie zainstalowanych wtyczek WordPress. Głównie w celach historycznych - fajnie sobie czasem zajrzeć w przeszłość (na przykład tutaj, tutaj, albo tutaj). Ponieważ jeden z Czytelników blogu zapytał mnie niedawno o listę wtyczek, z braku lepszych pomysłów na wpis...
Lista - tradycyjnie już - według alfabetu, bo tak mi się pokazuje na zapleczu, a ja jestem leniwy i nie chce mi się kombinować.
Advanced Comment Form - do zmiany wyglądu pola z komentarzami. Używam jej do uproszczenia komentarzy (usunięcie domyślnego tekstu przed i po komentarzu i zastąpienie go własnym).
Antispam Bee - do walki ze spamem w komentarzach. Zastąpiła już dość dawno temu wtyczkę Akismet. Nie dlatego, że miałem z tą drugą jakieś problemy. Zainstalowałem Bee na próbę po lekturze pozytywnej recenzji na jakimś blogu - sprawdziła się, więc zostawiłem.
Asset CleanUp: Page Speed Booster - do przyspieszania działania blogu poprzez usunięcie zbędnych bibliotek i odwołań (na przykład nie potrzebuję JQuery ani MathJax na stronie głównej). Mam wersję darmową, która jednakowoż w zupełności mi wystarcza.
Canonical Link - dodaje w nagłówku html element link rel="canonical"
(niektóre wyszukiwarki pyskują przy jego braku, nie pamiętam już dlaczego).
Classic Widgets - wyłącza nowy edytor widżetów i przywraca stary. Bo mnie ten nowy wk...nerwował.
Comment Edit Core - umożliwia edycję komentarza po jego opublikowaniu. Bo jak wiadomo błąd we własnym komentarzu najczęściej zauważamy w sekundę po jego wysłaniu 🙂
Conditional Widgets - umożliwia warunkowe wyświetlanie widżetów. Na przykład jeżeli otworzysz jakieś moje linkowisko, zobaczysz na marginesie odnośniki do innych linkowisk. Podobnie ze śmiechostkami, recenzjami książek itd. Działa, bo skoro ktoś wlazł na artykuł z recenzją książki, to jest szansa, że lubi recenzje książek, więc trzeba mu/jej podsunąć kolejne. Zobacz również W4 Post List.
Easy WP SMTP - zastępuje nie zawsze działającego wbudowanego wysyłacza e-maili z powiadomieniami (nowy wpis, nowy komentarz, problem techniczny z blogiem itd). Umożliwia skonfigurowanie zewnętrznego dostawcy poczty do wysyłania powiadomień.
Enlighter - Customizable Syntax Highlighter - do ładnego wyświetlania kodu we wpisach. Numerowanie linii, podświetlanie składni, dodatkowo podświetlanie konkretnych linii kodu i kupa innych fajności. Zobacz również SyntaxHighlighter Evolved.
Forminator - do budowania własnych formularzy we wpisach. Używam prawie wyłącznie do pomocy przy zagadkach. Zobacz również WPForms Lite.
Konserwacja - do chwilowego przełączania blogu w tryb "Remanent, nie ma mnie, jak wrócę to będę".
MathJax-LaTeX - do wyświetlania wzorów matematycznych.
Quote Master - widżet z losowym cytatem.
Redirection - do tworzenia własnych przekierowań wewnątrz blogu. Przydaje się np. kiedy popełnimy literówkę w tytule wpisu i literówka trafi do urla. Na przykład opublikowaliśmy wpis pt. "Fajny wps" zamiast "Fajny wpis". Potem poprawiliśmy tytuł, ale link do wpisu został po staremu, czyli https://xpil.eu/fajny-wps/
. No i teraz tak: możemy to zostawić, ale wtedy mamy link z literówką (nie lubię), albo skorygować link w ustawieniach wpisu, ale wtedy ludzie, którzy już tam zajrzeli i będą chcieli zajrzeć ponownie używając oryginalnego linku, dostaną błąd. Ta wtyczka umożliwia zdefiniowanie automatycznego przekierowania, żeby wilk był syty i owca cała.
Send Images to RSS - do optymalizacji obrazków w kanałach RSS - przydaje się głównie w sytuacji, kiedy wpis zawiera dużo obrazków i czytnik RSS po stronie odbiorcy dławi się.
Shortcodes Ultimate - dawno temu kupiłem sobie tę wtyczkę w jakiejś promocji - z dożywotnią licencją. Umożliwia dodawanie "fikuśnych" elementów do wpisu. Rzeczy takie jak osadzanie wpisów we wpisach, przyciski, zakładki, akordeony, kolumny, karuzele z obrazkami, dymki, własne pola i tak dalej. Łącznie parędziesiąt dodatkowych elementów dostępnych przy edycji wpisu. Kiedyś używałem, potem mi przeszło i teraz trzymam tylko dla kompatybilności ze starymi wpisami.
(do tego mam jeszcze: Shortcodes Ultimate: Additional Skins - wtyczka do wtyczki, z dodatkowymi skórkami)
SVG Support - do obsługi treści w formacie SVG. Użyłem tego póki co raz, ale trzymam na zasadzie przydasiów.
SyntaxHighlighter Evolved - konkurencja dla ww. Enlighter - Customizable Syntax Highlighter - pewnie dałoby się jednej z nich pozbyć, ale póki co jestem za leniwy, a że używam w starszych wpisach obydwu wtyczek, na razie zostawiam jak jest.
TablePress - do tworzenia ładnych, funkcjonalnych tabelek. Używam rzadko, ale zdarza się.
Ultimate Category Excluder - do filtrowania wpisów z zadanych kategorii. Miałem kiedyś sekcję "Mini-blog" z bardzo krótkimi wpisami i potrzebowałem sposobu na odfiltrowanie tych wpisów ze strony głównej, bo mi zaśmiecały. Teraz pomysł ten odstawiłem do lamusa, ale że stare pozycje z Mini-blogu dalej są i dalej chcę je odfiltrowywać, zostawiam.
W4 Post List - widżety do tworzenia dynamicznych list z wpisami. Na przykład w oparciu o aktualną kategorię czy tagi. Używam intensywnie - w połączeniu z ww. Conditional Widgets
WordPress Editorial Calendar - pokazuje na zapleczu ładny kalendarz z wpisami (również tymi zaplanowanymi).
WP Mermaid - obsługuje diagramy w składni Mermaid. Używam sporadycznie, trzymam jako przydasia. Zobacz również WP-GraphViz poniżej.
WP RSS Aggregator - do zaciągania treści z innych kanałów RSS. Używałem kiedyś do wyświetlania widżetu "Inni piszą", ale od czasu przesiadki na Miniflux widżet mi zdechł. Muszę przysiąść w wolnej chwili. Na razie mi się nie chce.
WP-GraphViz - to samo co ww. WP Mermaid tylko trochę inaczej 🙂
WPForms Lite - poprzednik ww. Forminatora - używałem na wczesnym etapie pisania serii z zagadkami, zostawiam dla kompatybilności.
xeu-su - Skracacz adresów. Wtyczka mojego własnego autorstwa. Tutaj szczegóły.
XML Sitemap Generator for Google - do generowania mapy strony w standardzie XML, żeby wyszukiwarki miały lepsze rozeznanie w strukturze naszego blogu.
Yet Another Related Posts Plugin (YARPP) - bardzo stara i od dawna nie utrzymywana (ale ciągle działająca) wtyczka do podrzucania czytelnikom powiązanych wpisów. W odróżnieniu od tej wbudowanej w JetPack (którego nie używam) potrafi szukać podobnych wpisów w oparciu o kombinację tagów, kategorii i treści, a do tego jeszcze można skorzystać z wbudowanych skórek lub napisać sobie własną jak ktoś lubi.
Uważny Czytelnik zauważy, że na powyższej liście brakuje wtyczki cache-ującej. Nie ma też niczego do poprawy SEO (chyba, że uznać Canonical Link i Sitemap Generator). Jest tak, ponieważ blog mój ma dziennie średnio mniej niż 200 odsłon (zaglądam czasem w logi Apacza, stąd wiem), więc działa szybko bez żadnego cache-u. Zaś co do SEO, to napisałbym, gdzie to mam, ale nie chcę publicznie używać słowa "dupa"...
Podsumowując: za dużo tego. Widać wyraźnie znany od dawna problem ze wsteczną kompatybilnością: trzymam niektóre wtyczki nie dlatego, że ich potrzebuję na bieżąco, tylko dlatego, żeby się starsze wpisy wyświetlały poprawnie.
Warto mieć tutaj szerszą perspektywę: duże firmy powinny bardzo ostrożnie dopuszczać używanie nowinek technologicznych - zawsze należy sobie zadać pytanie, czy chwilowa przewaga wynikająca z użycia danej nowinki przełoży się na długofalowy zysk z uwzględnieniem konieczności utrzymania dodatkowej technologii. Dlatego czasem widzimy rozwiązania, które na pierwszy rzut oka wyglądają "dziwnie", na przykład funkcję w T-SQL realizującą jakieś skomplikowane, wielopiętrowe przekształcenia tekstowe, które w Pythonie czy w Perlu można byłoby zrobić w jednej linii - no tak, tylko że wówczas oprócz SQL będziemy musieli jeszcze utrzymywać w systemie dodatkową technologię...
Z drugiej strony dzięki takiemu podejściu ciągle jeszcze mamy tu i ówdzie działąjący kod w COBOL-u 🙂
Dziękuje Ciocia będzie bardzo zadowolona. Na komputerach trochę się znam, lecz moim mistrzem jest Autor tego bloga. Dobra koniec tej wazeliny, pamiętaj przed zalaniem zbiornika sprawdzić stan przed zatankowaniem XD
Super, dziękuję! Dokładnie to mi było potrzebne 🙂
Jeżeli zerkniesz na poprzednie moje wpisy o wtyczkach do WordPress (podlinkowane we wpisie) to zobaczysz, że sporo się tu zmienia – czasem na przestrzeni jednego roku połowa wtyczek zamienia się na jakieś całkiem inne. Gdybym dzisiaj startował z blogiem od zera, ale z całą nabytą po drodze wiedzą, to starałbym się mieć jak najmniej wtyczek.
Z tego co kojarzę, to chyba u rozie wyłapałeś Antispam Bee.
Po co ci do wstecznej kontatybilności WPForms Lite? Chyba już nie przyjmujesz zgłoszeń do starych zagadek? Więc po co formularz zgłoszeniowy?