Recenzje gier

2048 i okolice

2048Jakiś czas temu, może z miesiąc, a może ze dwa? W każdym razie jakoś tak ostatnio, natrafiłem na grę o wdzięcznej i dźwięcznej nazwie 2048.

Gra odbywa się na planszy 4×4 pola, w pojedynkę. Celem gry jest uzyskanie na którymś z pól liczby 2048. Na początku na planszy są dwie liczby (na ogół dwójki), na dwóch losowych polach.

Wciśnięcie na klawiaturze którejkolwiek ze strzałek powoduje przesunięcie liczb na planszy w kierunku wciśniętej strzałki (a więc, w górę, dół, lewo lub prawo), przy czym liczby przesuwają się „do oporu”, aż natrafią na krawędź planszy bądź na inną liczbę.

Jeżeli w efekcie takiego przesunięcia zetkną się ze sobą dwie takie same liczby, na docelowym polu pojawia się liczba będąca ich sumą. A więc dwie dwójki dają czwórkę, a dwie szesnastki – trzydziestkę dwójkę. I tak dalej.

Następnie w losowym, pustym polu, pojawia się dwójka lub czwórka (dwójka z prawdopodobieństwem 90%, czwórka 10%).

Gra kończy się przegraną, jeżeli po wylosowaniu kolejnej liczby gracz nie ma ruchów (a więc, nie jest w stanie „zderzyć” ze sobą dwóch pól o tej samej wartości).

Gra okazała się całkiem sporym hitem i natychmiast powstało kilka interesujących wariantów.

Po pierwsze, pojawiła się wersja multiplayer, z dwiema planszami. Do dziś nie wiem, czy to fake, czy faktycznie gra się z żywym człowiekiem, niemniej jednak pomysł jest zacny.

Chwilę potem pojawiła się wersja 4096, a więc dużo trudniejsza (trzeba „złożyć” dwa pola 2048 i to w taki sposób, żeby dało się je potem zderzyć).

W międzyczasie pojawił się automat grający w 2048. Nie wygrywa za każdym razem, ale radzi sobie całkiem nieźle. A tutaj drugi automat, też dość mocny.

Potem pokazała się wersja trójwymiarowa, grana na kostce 3x3x3 pola (przesunięcie w trzecim wymiarze uzyskuje się za pomocą klawiszy Q i E).

Pojawiła się też wersja czterowymiarowa, grana na kostce 2x2x2x2 pola. Wbrew pozorom opanowanie czterech wymiarów wcale nie jest takie trudne. W wymiarach 1 i 2 przesuwa się klocki strzałkami, a w wymiarach 3 i 4 – klawiszami WSAD.

Jest też wersja dwuwymiarowa, ale na większej planszy (5×5 zamiast 4×4), do pogrania tutaj.

Jest wersja utrudniona, w której dwójki i czwórki pojawiają się w najbardziej złośliwych miejscach.

Oczywiście nie brakuje też żartów, jak na przykład tutaj (za każdym razem wygrana gwarantowana) albo tutaj (gramy na niewidzialnej planszy)

Jest też wersja z możliwością cofnięcia ostatniego ruchu.

Zastanawiam się, co jeszcze ludki wymyślą. Czy to szaleństwo się kiedyś skończy?

Nawiasem mówiąc gra jest bardzo podobna do Threes!, znanej z Androida i iPhone-a. Tam reguły są nieco inne: zderzyć trzeba jedynkę z dwójką, w efekcie wychodzi trójka, a potem podobnie jak w 2048: dwie trójki dają szóstkę, dwie dwunastki – dwudziestkę czwórkę i tak dalej. Threes! jest o wiele szybsza (w takim sensie, że gra kończy się po kilku minutach, podczas gdy w 2048 można grać ponad pół godziny).

Tymczasem długi, świętopatryczny weekend dobiegł końca i lada moment idę poodkurzać trochę liści.

Ot, co.

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "2048 i okolice"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nosferat
Gość

Dzisiaj po raz drugi udało mi się ułożyć 2048 🙂

Close