2048 wciąż żywe

Pisałem swego czasu o grze 2048. Pomysł na grę jest banalnie prosty: na planszy 4×4 pola łączymy ze sobą pary klocków z tą samą liczbą, po połączeniu powstaje klocek z liczbą dwa razy większą. Celem gry jest utworzenie klocka z liczbą 2048.

2048 i okolice

Jeżeli ktoś jest na tyle szalony, żeby kliknąć w powyższy artykuł, dowie się o mnóstwie rozmaitych wariantów tej gry. Większe pola, więcej wymiarów (nawet do czterech!), kolory zamiast cyferek, są żarty, są nawet roboty grające w 2048 – wydawałoby się, że już ciężko wymyślić coś nowego.

A jednak – można 😉

Dziś opiszę dwa dość niezwykłe warianty gry w 2048, które odkryłem niedawno.

2048 Fibonacci

Tu zamiast do 2048 dążymy do 2584. Dodawanie odbywa się bowiem na zasadzie ciągu Fibonacciego: dwie jedynki dają dwójkę, jedynka z dwójką daje trójkę, trójka z dwójką – piątkę i tak dalej.

2048-fibo-01

Logika gry jest bardzo podobna do oryginału, ale jednak myślenie jest całkiem inne: trzeba kombinować, żeby nie zapchać planszy kwadratami o tej samej wartości. Czyli odwrotnie niż w oryginale, gdzie duża ilość identycznych kwadratów jest w zasadzie pożądana.

2048 360

Tu z kolei mamy kompletne przemeblowanie: zamiast planszy kwadratowej mamy tu planszę okrągłą, bez żadnych pól! Nowe cyfry pojawiają się w kółkach na środku planszy, następnie należy przesunąć palcem w od środka żeby wyznaczyć kierunek grawitacji – i grawitacja się zmienia, a więc wszystkie kółka z cyframi “spadają” w kierunku nowej grawitacji, opierając się o brzeg planszy.

2048-360-01

Reszta reguł pozostaje ta sama: zetknięcie dwóch takich samych liczb łączy dwa kółka w jedno, kolejne potęgi dwójek budują coraz większe wartości, celem gry jest dotarcie do 2048.

Zamiast palucha można włączyć wariant dla niecierpliwych, czyli obsługę sensorem położenia – wówczas nowe liczby pojawiają się automatycznie, a grawitację ustalamy przechylając słuchawkę. Ten wariant daje mniej kontroli i mniej czasu na zastanowienie, dzięki czemu gra leci szybciej, ale trudniej jest wygrać.

Obydwie gry są darmowe.

Linki do pobrania (wersja na Androida):

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nekobukiya.n2048360


Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Zapraszam do skomentowania wpisu.x
()
x