Pisałem swego czasu o grze 2048. Pomysł na grę jest banalnie prosty: na planszy 4x4 pola łączymy ze sobą pary klocków z tą samą liczbą, po połączeniu powstaje klocek z liczbą dwa razy większą. Celem gry jest utworzenie klocka z liczbą 2048.
Jeżeli ktoś jest na tyle szalony, żeby kliknąć w powyższy artykuł, dowie się o mnóstwie rozmaitych wariantów tej gry. Większe pola, więcej wymiarów (nawet do czterech!), kolory zamiast cyferek, są żarty, są nawet roboty grające w 2048 - wydawałoby się, że już ciężko wymyślić coś nowego.
A jednak - można 😉
Dziś opiszę dwa dość niezwykłe warianty gry w 2048, które odkryłem niedawno.
2048 Fibonacci
Tu zamiast do 2048 dążymy do 2584. Dodawanie odbywa się bowiem na zasadzie ciągu Fibonacciego: dwie jedynki dają dwójkę, jedynka z dwójką daje trójkę, trójka z dwójką - piątkę i tak dalej.
Logika gry jest bardzo podobna do oryginału, ale jednak myślenie jest całkiem inne: trzeba kombinować, żeby nie zapchać planszy kwadratami o tej samej wartości. Czyli odwrotnie niż w oryginale, gdzie duża ilość identycznych kwadratów jest w zasadzie pożądana.
2048 360
Tu z kolei mamy kompletne przemeblowanie: zamiast planszy kwadratowej mamy tu planszę okrągłą, bez żadnych pól! Nowe cyfry pojawiają się w kółkach na środku planszy, następnie należy przesunąć palcem w od środka żeby wyznaczyć kierunek grawitacji - i grawitacja się zmienia, a więc wszystkie kółka z cyframi "spadają" w kierunku nowej grawitacji, opierając się o brzeg planszy.
Reszta reguł pozostaje ta sama: zetknięcie dwóch takich samych liczb łączy dwa kółka w jedno, kolejne potęgi dwójek budują coraz większe wartości, celem gry jest dotarcie do 2048.
Zamiast palucha można włączyć wariant dla niecierpliwych, czyli obsługę sensorem położenia - wówczas nowe liczby pojawiają się automatycznie, a grawitację ustalamy przechylając słuchawkę. Ten wariant daje mniej kontroli i mniej czasu na zastanowienie, dzięki czemu gra leci szybciej, ale trudniej jest wygrać.
Obydwie gry są darmowe.
Linki do pobrania (wersja na Androida):
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nekobukiya.n2048360
Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]
Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.