Pchełki Python

Pchełki Python, odcinek 3: kombinujemy

Jeżeli ktoś zagląda na tego bloga częściej niż raz w życiu…

Takich osób jest zaskakująco dużo (ale nigdy więcej niż jedna na raz), na przykład ktoś szukający tekstu „paraboliczny kondensator moczu wielbłąda dżungarskiego” znajdzie go właśnie tutaj; szanse, że to ten sam człowiek szukać będzie informacji o trzpieniu wału korbowego lewoskrętnej przekładni Torquiste’a są praktycznie równe zeru.

… częściej niż raz w życiu, powiadam, może niejasno kojarzyć moje niegdysiejsze próby anagramowania za pomocą SQL-a. Na przykład w tym oto wpisie podejmowałem próby wyszukiwania siedmioliterowych słówek z zestawu piętnastu liter.

Dziś poanagramujemy sobie w Pythonie. Zadanie brzmi: z zestawu piętnastu liter znaleźć wszystkie słowa nie krótsze niż pewna zadana dolna wartość (na przykład siedem).

Najpierw kod:

import itertools
min_len, letters_in, words_filename = (7, "apanelecnonglhye", r'c:\Users\admin\Downloads\wordlist\2of4brif.txt')
cmb=[]
for i in range(min_len,len(letters_in)):
    for c in itertools.combinations(list(letters_in), i):
        cmb.append(''.join(sorted(''.join(c))))
f = open(words_filename)
words = f.read().split(sep="\n")
f.close()
wordsl = words[:]
for i, wrd in enumerate(wordsl): wordsl[i] = ''.join(sorted(wrd))
i_sect = set(cmb).intersection(wordsl)
results = []
for i, comb in enumerate(i_sect): results.append(words[wordsl.index(comb)])
results.sort(key=len, reverse=True)
print(results)

A po kodzie, jak to mam we zwyczaju, szybki opis.

Tym razem zamiast kopiować kod, będę się odwoływał do numerów linii:

1: Biblioteka itertools udostępnia całe naręcze narzędzi do generowania permutacji, kombinacji i innych -acji

2: Tu definiujemy dane wejściowe, czyli minimalną długość poszukiwanego słowa, listę liter, z których będziemy próbować układać słowa, oraz ścieżkę do pliku ze słownikiem

3: Inicjalizujemy listę cmb (a więc, mówimy Pythonowi, że cmb jest listą pustą)

4, 5, 6: Tu dzieje się całkiem sporo. W zewnętrznej pętli iterujemy po długościach wyszukiwanych słów, począwszy od długości minimalnej (tu: 7) aż do długości maksymalnej, czyli do ilości liter na wejściu (zmienna letters_in). W wewnętrznej pętli zaś iterujemy po wszystkich kombinacjach i-literowych zadanych liter. Słówko ‚list’ pojawia się tam, ponieważ funkcja combinations oczekuje na wejściu listy a nie tekstu.  Wreszcie w szóstej linii dodajemy znalezioną kombinację do listy cmb. Najbardziej wewnętrzne ”.join(c)’ składa kombinację c (listę) z powrotem do tekstu, następnie funkcja sorted sortuje znaki w tym tekście alfabetycznie, zwracając listę, którą (ponownie) składamy do tekstu zewnętrzną funkcją join.

7: Otwieramy plik tekstowy ze słownikiem. Oczekiwany format pliku to jedno słowo w każdej linii; linie rozdzielone znakami końca linii („\n”).

8: Wczytujemy zawartość słownika do zmiennej words, dzieląc słownik na pojedyncze wyrazy.

9: Zamykamy plik słownika

10: Zmienną wordsl tworzymy jako kopię zmiennej words. Dwukropek w nawiasie kwadratowym spowoduje, że wordsl będzie faktycznie kopią całej listy words a nie tylko kopią referencji do tej samej listy.

11: W każdym ze słów z listy wordsl sortujemy litery. Na przykład słowo ‚and’ zostanie zamienione na ‚adn’, a słowo ‚hush’ na ‚hhsu’

12: Znajdujemy część wpólną zbioru wszystkich kombinacji liter wejściowych ze zbiorem wszystkich zestawów liter ze słownika. Znalezioną część wpólną zapisujemy do zmiennej i_sect (InterSection czyli przecięcie)

13: Inicjalizujemy zmienną results na listę pustą

14: Tutaj dołączamy do wyników (lista results) słowa z listy words, które składają się z pasujących zestawów liter. Tego typu wyrażenia trzeba rozkładać od środka, a więc: comb to kombinacja w bieżącej iteracji. index(comb) to pozycja tej kombinacji w liście wordsl. Ten indeks pozwala na wyszukanie oryginalnego słowa w liście words (słowo to znajduje się na tej samej pozycji, ponieważ od chwili skopiowania listy w linii 10 nie zmienialiśmy kolejności elementów listy).

15: Sortujemy listę wyników, malejąco według długości elementów. Przydaje się tutaj opcjonalny parametr key, któremu można przekazać nazwę funkcji, która zostanie wykonana na każdym z sortowanych elementów. W tym przypadku funkcją jest len, czyli wyznaczenie długości tekstu. Bardzo wygodne.

16: Wypisujemy wyniki.

Przypuszczam, że powyższe rozwiązanie jest dalekie od optymalnego – jednak dla słownika z 60,000 angielskich słówek działa całkiem sprawnie (poniżej 1s). W przypadku słownika polskiego (2.7 mln słówek) działa ciut wolniej, ale nadal do wytrzymania (poniżej 4s).

Tagi
Pokaż więcej

xpil

Po czterdziestce. Żonaty. Dzieciaty. Komputerowiec. Krwiodawca. Emigrant. Rusofil. Lemofil. Sarkastyczny. Uparty. Mól książkowy. Ateista. Apolityczny. Nie oglądam TV. Uwielbiam matematykę. Walę prosto z mostu. Gram na paru instrumentach. Lubię planszówki. Słucham bluesa, poezji śpiewanej i kapel a'capella. || Kliknij tutaj po więcej szczegółów ||

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Close