Jako że ostatnio spędzam w domu więcej czasu niż zwykle (epidemia, wiadomo), mam więcej okazji, żeby pogrzebać Blogusławowi w trybikach.
Po pierwsze primo udało mi się wrzucić na końcu większości wpisów listę losowych wpisów z tej samej kategorii. Wykorzystałem w tym celu kilka różnych technik: nowa wtyczka tworząca obszar widżetów zaraz za wpisem, parę nowych list opartych na kategoriach, trochę nowych widżetów, włączenie opcji Jetpacka umożliwiającej warunkowe wyświetlanie widżetu no i na koniec kilka poprawek w CSS żeby jakoś to wyglądało.
Wtyczka, która umożliwia umieszczenie widżetu na końcu wpisu nazywa się "Add Widget After Content" - co prawda wygląda na to, że wtyczka nie była uaktualniana od ponad roku, ale póki co działa bez zarzutu.
Po zainstalowaniu i włączeniu tej wtyczki dostaniemy w menu administracyjnym nowy obszar widżetów:
Kolejnym krokiem jest włączenie w opcjach Jetpacka funkcji warunkowego wyświetlania widżetów:
Ponadto potrzebujemy też wtyczki W4 Post List, która umożliwia tworzenie list wpisów. Za jej pomocą tworzymy dla każdej kategorii osobną listę - ilość elementów oraz sortowanie pozostawiam do własnej decyzji, ja zdecydowałem się na 10 elementów i sortowanie losowe, dzięki czemu za każdym razem pojawią się tam linki do innych wpisów.
W ostatnim kroku dodajemy do obszaru pod wpisem widżet W4PostList, wybieramy tam naszą właśnie utworzoną listę wpisów oraz ustawiamy widoczność widżetu tak, aby pokazywał się tylko jeżeli aktualnie wyświetlany post należy do tej kategorii:
Powyższe dwa kroki (tj. stworzenie nowej listy + dodanie widżetu) powtarzamy dla każdej kategorii, dla której chcemy pokazywać podobne wpisy.
Na samym końcu możemy "dopieścić" zawartość listy wizualnie. Ja zdecydowałem się na zmniejszenie czcionki o 15%, znaczne zredukowanie odstępów między wierszami oraz dodanie kółek, żeby lista była lepiej wypunktowana:
.awac .w4pl ul > li {
font-size:0.85em;
line-height: 0.1em;
list-style: disc;
}
Żeby dodatkowo dać czytelnikowi więcej kontekstu - no bo co to niby za lista mu się teraz wyświetla na końcu? - dodałem jeszcze informację, że to jest lista podobnych wpisów:
.awac > .widget-title:before {
content: "Więcej wpisów z kategorii ["
}
.awac > .widget-title:after {
content: "]"
}
Na sam koniec wyłączyłem opcję wyświetlania powiązanych wpisów w JetPack - po co się mają nawzajem zaszumiać.
Kolejna rzecz to lista moich ulubionych programów / aplikacji / jak zwał tak zwał. Zrobiłem listę czternastu piętnastu ulubionych aplikacji oraz systemów operacyjnych. Wiszą sobie na pasku po lewej (no chyba, że przeglądasz na wąskim ekranie telefonu, wtedy na dole) a kliknięcie każdego z nich przenosi do strony producenta. Niektóre można pobrać za darmo, inne są płatne - nie miałem tu żadnych innych kryteriów, po prostu używam tych klamotów na co dzień więc uznałem, że warto zrobić im trochę darmowej reklamy.
Po trzecie usunąłem z menu pozycję "Tematycznie", która prowadziła do tej strony. Idea jest wprawdzie zacna, ale wygenerowanie piętnastu osobnych list wpisów okazuje się nieco zbyt czasochłonne, w związku z czym strona muli niemiłosiernie. Mam nadzieję, że dodanie zamiast tego listy powiązanych linków na końcu każdego wpisu da lepszy efekt.
Dodatkowo usunąłem też z paska bocznego listę najczęściej czytanych wpisów i zastąpiłem ją listą wpisów najwyżej ocenianych. Nie wiem jeszcze czemu tak - póki co eksperymentuję. Różnica jest taka, że wpisy najczęściej czytane niekoniecznie są doczytywane do końca (bo na przykład ktoś mógł trafić na wpis z wyszukiwarki, ale po dwóch zdaniach okazało się, że jest nie o tym, czego szukał) - ale jeżeli już ktoś dał wpisowi kciuka, to znaczy że prawie na pewno przeczytał cały wpis i w dodatku uznał go za wartościowy / ciekawy. Stąd też mam nadzieję, że lista najwyżej ocenianych zaserwuje czytelnikom wpisy lepszej jakości.
Oprócz tego zaangażowałem się w niewielkie przedsięwzięcie związane z wtyczką Quote Master (to te malutkie, lekko przekrzywione prostokąciki ze śmiesznymi cytatami) - otóż okazało się, że wtyczka nie jest jeszcze przetłumaczona na język polski. Zalogowałem się więc na stronie https://translate.wordpress.org/projects/wp-plugins/quote-master/stable/pl/default/ i przetłumaczyłem większość angielskojęzycznych elementów na polski. Niewykluczone, że za jakiś czas, kiedy Autor wtyczki zechce wypuścić kolejną wersję, będzie ona zawierać moje tłumaczenia. Ha!
Aha, no i usunąłem też możliwość lajkowania wpisów kontem WordPress. Dotychczas miałem aktywne równocześnie dwa systemy lajkowania: jeden od wtyczki wpDiscuz i drugi standardowy, od JetPack. Zostawiłem tylko ten pierwszy bo mi się bardziej podoba logika trójwartościowa ("lubię" / "nie lubię" / "mam w dupie") od logiki dwuwartościowej.
zawiodłem się. Akapit “Po trzecie usunąłem” powinien być przedostatni [ale z zachowanie POczątku] 😉
Z tego software po lewej to nie znałem Greenshota. Sam używam wtyczki “Full Pace Screen Capture”… 😉
https://xpil.eu/rzucamy-ekranem-2/