Powershell 7: eksperymentujemy #5

Wpis kończący serię o nowym Powershell.

Obsługa błędów w poprzednich wersjach PS była całkiem niezła. Jest try-catch, jest -ErrorAction, wreszcie jest zmienna $Error ze wszystkimi błędami, które do tej pory udało nam się wygenerować (zarówno krytycznymi jak i niekrytycznymi).

W wersji 7 pojawiła się jeszcze jedna komenda: Get-Error.

Proszę sobie spróbować podzielić przez zero albo wykonać Test-Connection do nieistniejącego adresu dns a potem uruchomić Get-Error:

Mnóstwo interesujących informacji na temat błędu; jest nawet konkretna lokalizacja (numer linii, pozycja w linii), w której błąd się pojawił.

Dla mnie osobiście najwygodniejsze jest tu to, że Get-Error w szybki sposób zwraca szczegóły *ostatniego* błędu w ładny, czytelny sposób. Co prawda wszystkie te informacje dało się wyciągnąć w poprzednich wersjach, ale wymagały nieco wygibasów. A tu – wszystko jak na tacy.

Na zakończenie dodam jeszcze, że tych pięć wpisów o Powershell 7 bynajmniej nie wyczerpuje wszystkich nowości w tej wersji. Opisałem tylko te, które społeczność zgromadzona wokół PS uznała za najbardziej przydatne.

Zapisz się
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bobiko
2020/03/26 06:27

SIemanko 😉

Ostatnio konfigurowałem sobie nowy sprzecik do pracy i po raz pierwszy pokochałem Chocolatey (instalacja na wzór z linuksa). Do takiego stopnia ze nawet zainteresowałem sie powershellem…

Ale zaczałem wertować PS’a, choćby szukać odpowiednika polecenia rm -rf do usuniecia tymczasowych katalogów w projektach, to niestety … przegrałem. zainstalowałem GOW (https://chocolatey.org/packages/Gow) dzieki temu mam 150+ znanych z linuska poleceń pod CMD czy PS 😉

Kurde … chciałoby sie zapoznać PS od prawilnej strony 😉

Bobiko
Reply to  xpil
2020/03/26 08:35

Dlatego ograniczam sie do tych stricte linuksowych komend 😀 bo sa uniwersalne.

Borys
2020/03/30 14:42

Szkoda, że składnia Powershella jest chora umysłowo. Próbowałem kiedyś napisać prosty skrypt, ale poległem. Nie ogarnąłem zmiennych, tablic, pętli itd. Czy to nie mogłoby choć trochę przypominać zwyczajnego języka programowania pokroju C++ albo Pythona?

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x