1
RFC 1925: kilka starych, a uniwersalnych prawd o inżynierii, które zawsze warto mieć na podorędziu. Czyli dekalog inżyniera w dwunastu częściach 🙂
2
W OMGUbuntu czytamy o wskrzeszeniu marki Pebble, która wystartowała kiedyś jako osobna firma, polegli na finansach, potem zostali przejęci przez Fitbita, a że Fitbit jest teraz własnością Google...
Tutaj ten sam news na innym portalu.
3
A tutaj możemy zobaczyć wszystkie 97 milionów opublikowanych na całym świecie książek na jednym interaktywnym obrazku. Polecam oglądać na dużym ekranie.
4
Andy przedstawia swój punkt widzenia na "Małą Sieć". Dlaczego warto pisać niszowego bloga? Dlaczego warto trzymać się RSS-a, Gophera, Gemini itd itp?
5
Wydawałoby się, że od czasu jak ktoś uruchomił Dooma na teście ciążowym, nic mnie już nie zaskoczy. Tymczasem jednak proszę bardzo.
6
Jak co roku, Backblaze publikuje statystyki dotyczące awaryjności dysków twardych. Warto tam zajrzeć jeżeli akurat szukasz czegoś większego.
7
O urokach popularności. Ruben bloguje (prywatnie) od prawie 20 lat. Czytam go może od roku i bardzo cenię za dobór tematów oraz styl. Gość pisze często i niebanalnie. Całkiem niedawno przeskoczył jakąś magiczną granicę popularności, w efekcie zaczął dostawać - niewiele, ale jednak - negatywne komentarze celujące nie w publikowane przezeń treści, tylko w jego życie prywatne. W efekcie wyłączył (mam nadzieję, że tymczasowo) możliwość komentowania, usunął też sekcję "kontakt" żeby mieć trochę odsapki. Trzymam kciuki. Na pohybel trollom!
Aktualizacja z ostatniej chwili: rzeczy wróciły do normalności. Szkoda zdrowia na takie przepychanki!
8
Pliki w formacie FLAC (darmowy standard bezstratnego kodowania dźwięku), od niedawna mogą być przetwarzane (kodowanie, dekodowanie) wielowątkowo dzięki czemu można zaoszczędzić trochę czasu. Faktyczną różnicę zauważą głównie użytkownicy konwertujący masowe ilości materiału muzycznego, więc nie jest to zmiana rewolucyjna, ale warto zanotować.
9
Nowa odmiana steganografii: ukrywanie informacji w emotkach. Standard Unicode dopuszcza "warianty" każdego znaku, dla większości znaków są one ignorowane przy renderowaniu, ale - stosując sprytne kodowanie - da się tam zapisać dowolne informacje, które będą niewidoczne gołym okiem, a więc mogą bez problemu przejść przez sito ludzkiej moderacji.
10
Na zakończenie trochę matematyki. Na początku tego roku pewnemu młodemu doktorantowi z Seulu udało się rozwiązać jeden ze słynnych problemów planimetrycznych, który dręczył matematyków od prawie sześćdziesięciu lat: jaka jest powierzchnia największej sofy, którą da się przesunąć przez L-kształtny korytarz o szerokości 1?
Między 1966 a 1992 rokiem matematycy prezentowali coraz to doskonalsze formy "sofy", z których największa składa się z osobnych 18 krzywych i ma powierzchnię 2.2195 (kształt wykombinował niejaki Joseph Gerver). Jednak do niedawna nie było wiadomo, czy rozwiązanie Gervera jest optymalne, czy nie.
No a teraz już wiadomo: jest!
Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]
Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.