Zagadka na zegarku

https://xpil.eu/9i2

Osiem minut po ósmej wieczorem. Jedenaście minut po pierwszej w nocy. Te dwie chwile są pod pewnym względem ulokowane na przeciwległych końcach... no właśnie, czego? Jakiego kryterium należy użyć, aby dojść do wniosku, że dwudziesta zero osiem oraz pierwsza jedenaście są swoimi przeciwnościami?

Nagród nie przewiduję, ale jeżeli komuś się uda odgadnąć bez szperania w Google i pochwalić tu, w komentarzu, będzie mógł się napawać chwałą i glorią do końca swoich dni (ponieważ, jak powszechnie wiadomo, jak już coś trafi do internetów, praktycznie nie da się już tego z nich wyciągnąć).

 

Czas - start!

https://xpil.eu/9i2

12 komentarzy

 1. Wnoszę z ilości komentarzy, że wypowiem się w imieniu ogółu, pytając o jakąś wskazówkę…. 🙂

   1. są wskazówki – minutowe,godzinowe..
    Czy to zagadka w stylu – ilość minut od średniej godziny, w której księżyc był w pełni w czasach, kiedy królowały dinozaury, pomnożona przez pierwiastek z pi układa się w ciąg?

    czy też zapis godzin w formacie 7demkowym stanowi kolejne liczby, jeśli czytać je 19kowo? ;))

 2. Pewnie chodzi o zapis cyfrowy, 20:08 (xpil idzie spać) i 1:11 (xpil wstaje, bo zmywak nie będzie czekał). Albo to daty, bo chwila to nie tylko godzina…

  1. Możemy przyjąć, że autor zagadki nie ma pojęcia o wewnętrznej budowie zegarków 🙂 Ale masz plusa za podjęcie rękawicy.

 3. Na zegarku elektronicznym 1:11 potrzebuje najmniej kresek (zakładając, że nie wyświetlamy wiodącego zera), a 20:08 najwięcej.

  1. Bingo! A zatem zegarek tego typu, ale ze świecącymi segmentami, będzie dawał najwięcej/najmniej światła o zadanych godzinach.

   Good work!

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.