Zagadka: ślepy krzyżyk

Gramy w następującą odmianę gry w kółko i krzyżyk:

  • Pola są ponumerowane od 1 do 9:

  • Mamy zasłonięte oczy (nie widzimy ruchów przeciwnika).
  • Zawsze wykonujemy ruch jako pierwsi.
  • Wykonanie ruchu polega na podaniu numeru pola, na którym chcemy postawić nasz krzyżyk. Jeżeli pole jest zajęte, wówczas podajemy inny numer dopóty, dopóki nie trafimy na puste pole.
  • Pozostałe reguły gry są identyczne jak w “zwykłym” tic-tac-toe.

Pytanie: Jak grać, żeby nie przegrać?


A teraz zagadka bonusowa: pierwszy ruch wykonuje za nas przeciwnik (innymi słowy, stawia nasz krzyżyk w wybranym przez siebie miejscu) i informuje nas, gdzie ruszył. Dalej gra toczy się według reguł opisanych powyżej. Czy w takiej systuacji możemy sobie zagwarantować brak przegranej? W jaki sposób?


Zapisz się
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
5000lib
2019/03/25 15:30

Zaiste strzelasz wpisami! Ciekawa odmiana gry.

Cichy
2019/03/25 20:30

Zagadka podstawowa: najpierw oczywiście środek, potem bok (jeśli zajęty, to któryś inny bok, z wyjątkiem przeciwległego), potem przeciwny bok (jeśli zajęty, to któryś z narożników koło niego, a w kolejnym ruchu przeciwny narożnik) i nie ma opcji, żebyśmy przegrali.

Zagadka bonusowa:
– jeśli przeciwnik wybrał nam środek, to jak wyżej.
– jeśli bok, to próbujemy środek – jak zajęty, to narożnik koło naszego pola, potem próbujemy ułożyć linię, a jak narożnik zajęty, to bierzemy przeciwny i dalej wiadomo; jeśli udało się wziąć środek, to potem przeciwny bok, a jeśli zajęty, to narożnik koło niego, a potem przeciwległy.
– jeśli narożnik, to bierzemy jeden z sąsiednich narożników, potem próbujemy pole między nimi, a jak zajęte, to pole naprzeciw niego, żeby zablokować przeciwnika – a potem już z górki.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x