Zagadka: ślepy krzyżyk

Gramy w następującą odmianę gry w kółko i krzyżyk:

 • Pola są ponumerowane od 1 do 9:

 • Mamy zasłonięte oczy (nie widzimy ruchów przeciwnika).
 • Zawsze wykonujemy ruch jako pierwsi.
 • Wykonanie ruchu polega na podaniu numeru pola, na którym chcemy postawić nasz krzyżyk. Jeżeli pole jest zajęte, wówczas podajemy inny numer dopóty, dopóki nie trafimy na puste pole.
 • Pozostałe reguły gry są identyczne jak w "zwykłym" tic-tac-toe.

Pytanie: Jak grać, żeby nie przegrać?


A teraz zagadka bonusowa: pierwszy ruch wykonuje za nas przeciwnik (innymi słowy, stawia nasz krzyżyk w wybranym przez siebie miejscu) i informuje nas, gdzie ruszył. Dalej gra toczy się według reguł opisanych powyżej. Czy w takiej systuacji możemy sobie zagwarantować brak przegranej? W jaki sposób?

3 komentarze

 1. Zagadka podstawowa: najpierw oczywiście środek, potem bok (jeśli zajęty, to któryś inny bok, z wyjątkiem przeciwległego), potem przeciwny bok (jeśli zajęty, to któryś z narożników koło niego, a w kolejnym ruchu przeciwny narożnik) i nie ma opcji, żebyśmy przegrali.

  Zagadka bonusowa:
  – jeśli przeciwnik wybrał nam środek, to jak wyżej.
  – jeśli bok, to próbujemy środek – jak zajęty, to narożnik koło naszego pola, potem próbujemy ułożyć linię, a jak narożnik zajęty, to bierzemy przeciwny i dalej wiadomo; jeśli udało się wziąć środek, to potem przeciwny bok, a jeśli zajęty, to narożnik koło niego, a potem przeciwległy.
  – jeśli narożnik, to bierzemy jeden z sąsiednich narożników, potem próbujemy pole między nimi, a jak zajęte, to pole naprzeciw niego, żeby zablokować przeciwnika – a potem już z górki.

  1. Prawie dobrze. W zagadce podstawowej brakuje rozgałęzienia dla “a w kolejnym ruchu przeciwny narożnik” jeżeli przeciwny narożnik jest już zajęty. Generalnie spodziewałem się odpowiedzi w postaci grafu (“w pierwszym ruchu 5, w drugim próbuję 2, jeżeli zajęte to 4 lub 6” i tak dalej), ale tak też może być 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.