Jestem, więc myślę

Zagadka: ślepy krzyżyk

Gramy w następującą odmianę gry w kółko i krzyżyk:

  • Pola są ponumerowane od 1 do 9:

  • Mamy zasłonięte oczy (nie widzimy ruchów przeciwnika).
  • Zawsze wykonujemy ruch jako pierwsi.
  • Wykonanie ruchu polega na podaniu numeru pola, na którym chcemy postawić nasz krzyżyk. Jeżeli pole jest zajęte, wówczas podajemy inny numer dopóty, dopóki nie trafimy na puste pole.
  • Pozostałe reguły gry są identyczne jak w „zwykłym” tic-tac-toe.

Pytanie: Jak grać, żeby nie przegrać?


A teraz zagadka bonusowa: pierwszy ruch wykonuje za nas przeciwnik (innymi słowy, stawia nasz krzyżyk w wybranym przez siebie miejscu) i informuje nas, gdzie ruszył. Dalej gra toczy się według reguł opisanych powyżej. Czy w takiej systuacji możemy sobie zagwarantować brak przegranej? W jaki sposób?


Powiązane

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
xpilCichy5000lib Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
5000lib
Gość

Zaiste strzelasz wpisami! Ciekawa odmiana gry.

Cichy
Gość

Zagadka podstawowa: najpierw oczywiście środek, potem bok (jeśli zajęty, to któryś inny bok, z wyjątkiem przeciwległego), potem przeciwny bok (jeśli zajęty, to któryś z narożników koło niego, a w kolejnym ruchu przeciwny narożnik) i nie ma opcji, żebyśmy przegrali.

Zagadka bonusowa:
– jeśli przeciwnik wybrał nam środek, to jak wyżej.
– jeśli bok, to próbujemy środek – jak zajęty, to narożnik koło naszego pola, potem próbujemy ułożyć linię, a jak narożnik zajęty, to bierzemy przeciwny i dalej wiadomo; jeśli udało się wziąć środek, to potem przeciwny bok, a jeśli zajęty, to narożnik koło niego, a potem przeciwległy.
– jeśli narożnik, to bierzemy jeden z sąsiednich narożników, potem próbujemy pole między nimi, a jak zajęte, to pole naprzeciw niego, żeby zablokować przeciwnika – a potem już z górki.

Back to top button
Close
%d bloggers like this: