Zębatka Fraktalna (Adrepti Fractali) to gatunek z rodzaju Zębokrętych (Volverus Adreptus), z rodziny Kołoośnych (Circumscripsi Chortae).
Osobniki charakteryzują się zmiennym kolorem upierzenia. Są zmiennokrętne, jednopłciowe, z regularnym uzębieniem. U starszych osobników wskutek osioporozy może czasem dochodzić do rozśrubienia mimośrodowego koła głównego i w efekcie do znacznego spowolnienia przemiany materii.
Żyją głównie w regionach bipolarnych. Najchętniej gromadzą się w okolicach obfitujących w źródła smarów, dzięki którym łatwiej wchodzą na wysokie obroty. Pozwala im to na sprawne unikanie drapieżników a także wydajne polowanie na źródła opiłków.
Zębatki rozmnażają się, podobnie jak większość pozostałych Volverus Adreptus, przez obrączkowanie. Młode na początku zazwyczaj kręcą się przy rodzicach, jednak po osiągnieciu wieku dojrzałości odłączają się od nich i ich życie toczy się na osobności.
Cechą wyróżniającą Adrepti Fractali od pozostałych gatunków Circumscripsi Chortae jest ich fraktalność. W krytycznej sytuacji potrafią rekurencyjnie iterować się nawet do stu tysięcy poziomów w głąb, dzięki czemu są w stanie wydostać się z każdych opałów. Teoretycznie mogą iterować się nawet do poziomu piany Plancka, ale nie udało się tego jeszcze zaobserwować na żywo.
Zębatki odżywiają się głównie opiłkami metali. W razie klęski głodu potrafią przerzucić się na opiłki medali i medalionów. Udokumentowano przypadki zjedzenia brzeszczotu a nawet żeliwnych żeberek od kaloryferów, jednak na dłuższą metę dieta nieopiłkowa skutkuje długotrwałymi dolegliwościami stomatologicznymi oraz tarcicą (objawiającą się zatarciami w okolicach osiowych).
W większych grupach Adrepti Fractali potrafią rozkręcić całkiem niezłe imprezy. Niektóre specjalizują się w fizyce wysokoobrotowej. Te z Zębatek, które zdecydowały się pójść w ślady Hipokratesa, zazwyczaj kończą jako pomoc przy przetaczaniu krwi lub przy produkcji szczepionek przeciwko toczniowi rumieniowatemu. Zębatki sprawdzają sie też świetnie w roli pomocników dziennikarskich, gdyż bezbłędnie i błyskawicznie potrafią przytoczyć dowolnie skomplikowane przykłady na każdy temat.
Obserwacja Adrepti Fractali na wolności jest dość męcząca dla wzroku, jednak udało się złapać kilka egzemplarzy i rozmnożyć w ogrodzie zoologicznym w Bergamutach. Poniżej link do kamery z podglądem na żywo.
Miłego oglądania!
Ha, ha! Slodkie one!
Milo zerknąć na nie w przerwie miedzy pakowaniem w pudla garow, ciuchow, ksiazek i kolejnych dzikich stert przydasi (a moze stert dzikich przydasi?)… 😉