Przegląd linków #34

https://xpil.eu/IBk8y

1

Bill opowiada jak przypadkiem udało mu się zrobić całkiem ładną wizualizację związaną z hipotezą Collatza (która nawiasem mówiąc pojawiła się na łamach tego blogu już nie raz).


2

Neil opowiada o tym, jak masowe używanie elemelków powoli acz nieubłaganie amputuje naszą inteligencję oraz jak temu zapobiegać. Czytałem już całkiem sporo artykułów w tym tonie - temat zdecydowanie na czasie. Na deser całkiem ciekawa klasyfikacja zwierząt w trzech rzadko spotykanych kategoriach: (1) jak bardzo są od nas zależne? (2) jak bardzo są nas świadome, oraz (3) jak bardzo są dla nas groźne? Artykuł najlepiej czytać z muzyczką z "Terminatora" w tle 🙂


3

Dylemat więźnia rozpisany na kilkanaście wariantów, z symulacjami i szczegółowymi opisami różnych strategii. Interaktywny. Jest też sandbox do eksperymentów. Całkiem ładnie zrobione wizualnie. Nic, tylko klikać!


4

Jak z banalnej zagadki zrobić zagadkę naprawdę trudną? Wystarczy zabrać minusy. Szczegółowa rozpiska rozwiązania banalnie wyglądającego równania, z wycięczką w rejony wielomianów, wzorów Viette'a i krzywych eliptycznych.


5

Rzadko piszę o polityce i finansach, ale przejęcia dużych firm są zawsze interesujące. Tym razem na widelcu znów Salesforce. Od 2018 roku przejęli już takich gigantów jak MuleSoft, Tableau czy Slack, teraz pora na Informaticę. Jak mawiał śp. Siara: https://www.youtube.com/watch?v=7vJ6p6g9QEU


6

Jens sprawdza ile Europy jest w DNS4EU, europejskiej inicjatywie mającej zapewnić usługę DNS opartą wyłącznie na europejskich zasobach. Okazuje się, że niewiele...

(z drugiej strony, analiza dotyczy wyłącznie domeny joindns4.eu, a nie dns4.eu, więc może nie jest aż tak źle...)


7

O hipotezie ABC, a także jej (nieudanym) dowodzie Mochizukiego pisałem tu już wiele razy. Podobnie zresztą jak o Ostatnim Twierdzeniu Fermata (a^n+b^n=c^n). Całkiem niedawno jakiś wybitnie uzdolniony Chińczyk nie tylko zrozumiał IUT (Inter-universal Teichmuller Theory), ale zastosował ją do skompresowania dowodu Wilesa ze 130 stron do... jednej. Póki co nowinka jest niepotwierdzona, ponieważ IUT rozumie mniej niż 20 osób na całym świecie, ale mimo to - dzieje się.


8

Dynomight sprawdza jak zgodne jest "myślenie" elemelków z myśleniem ludzkim. Przeprowadza w tym celu serię abstrakcyjnych eksperymentów, przy których dylemat wagonika to freblówka.


9

Przedziwny eksperyment, w którym elemelek pisze kod w Pythonie wyłącznie na podstawie nazwy funkcji i jej argumentów. I teraz najważniejsze: robi to w czasie rzeczywistym, podczas wykonywania naszego programu. Twórca wyraźnie odradza używanie. Bonusik: licencja.


10

Na zakończenie ciekawostka z elementem edukacyjnym. Otóż dowiedziałem się niedawno, że standard DNS umożliwia nie tylko konwersję adresów IP na tekstowe domeny, ale również na zapisanie informacji o lokalizacji serwera (włączając elewację). Ktoś dodał dwa do dwóch i stworzył adres www, który można odpytać komendą dig, aby uzyskać - właśnie w postaci odpowiedzi DNS - aktualną pozycję ISS (z dokładnością do 15 minut).

https://xpil.eu/IBk8y

Leave a Comment

Komentarze mile widziane.

Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]

Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.