Poruszywszy niedawno zagadnienie średnich arytmetycznej, geometrycznej i harmonicznej, postanowiłem trochę pogmerać na Wiki - a nuż ktoś przede mną już badał sprawę?
No i okazało się, że jak najbardziej. Może nie z takim rozmachem, ponieważ w najpopularniej wersji używa się "tylko" dwóch średnich (arytmetycznej i geometrycznej), ale zawsze coś...
No więc AGM czyli po naszemu Arithmetic-Geometric Mean to właśnie graniczna wartość a(n) i b(n), dla dowolnych dodatnich a(0) i b(0), przy następującej definicji a(n) oraz b(n):
\(a_{n+1} = \frac{a_n + b_n}{2}\) \(b_{n+1} = \sqrt{a_n b_n}\)Ponieważ \(a_n\) oraz \(b_n\) dążą w nieskończoności do tej samej wartości, granica ta jest określana skrótem AGM i - okazuje się - ma całkiem niebanalne zastosowanie w matematyce. Na przykład \(AGM(1, \sqrt{2})\) jest wykorzystywane w szybkozbieżnych algorytmach aproksymacji \(\pi\).
W poprzednim wpisie zauważyłem też, że jeżeli trzy początkowe wyrazy tworzą ciąg geometryczny, granica a(n), b(n) oraz c(n) (średnie: arytmetyczna, harmoniczna oraz geometryczna) w nieskończoności równa się średniej geometrycznej wartości początkowych (a więc, zakładając, że a(0, b(0) oraz c(0) są poustawiane rosnąco, b(0)). Wyjaśnienie jest - okazuje się - banalnie proste. Otóż:
\(\displaystyle \sqrt{\frac{a+b}{2} \frac{2}{\frac{1}{a}+\frac{1}{b}}} = \sqrt{a*b}\)Jak ktoś nie wierzy, niech sobie policzy, kwestia czterech prostych przekształceń.
Podsumowując: ciężko znaleźć dziś niszę, której wcześniej nie zamieszkał jakiś jajogłowy...
Tymczasem zmywak się spiętrzył, jak to po przerwie świątecznej, czas więc zakładać rękawice i zabierać się za szorowanie.
Jeżeli chcesz do komentarza wstawić kod, użyj składni:
[code]
tutaj wstaw swój kod
[/code]
Jeżeli zrobisz literówkę lub zmienisz zdanie, możesz edytować komentarz po jego zatwierdzeniu.