Atak homograficzny

Starzy internetowi wyjadacze znają te wszystkie tricki na wylot: ktoś zamienia dwie literki w adresie www, albo zastępuje literę „o” zerem i liczy na to, że użytkownik się nie zorientuje i wpisze swoje hasło, numer karty kredytowej czy co tam jeszcze. Nic nowego i wszyscy umiemy się przed tym chronić. Przeglądarki www są już na tyle „inteligentne”, żeby nas ostrzegać przed takimi stronami a czasem nawet automatycznie przekierowywać na „poprawne” adresy. I tak dalej.

Ale ponieważ Homo Sapiens ma ten drugi człon nazwy nie od parady, wymyśla ciągle nowe tricki, niektóre naprawdę interesujące. Jednym z nich jest tytułowy atak homograficzny polegający na tym, że „zwykłe” litery w adresie www zastępuje się niemal identycznie wyglądającymi znakami UTF z innych alfabetów.

Spójrzmy:

https://www.аррӏе.com/
https://www.apple.com/

Wyglądają identycznie, prawda? Może z wyjątkiem przedostatniego znaku w słowie „apple”, ale jeżeli użyjemy nieco innej czcionki, różnicy już nie będzie:

Można się wślipiać do bólu, nie widać różnicy.

Pierwszy adres używa Cyrylicy; z punktu widzenia DNS jest więc kompletnie inny od drugiego. Ktoś odpowiednio sprytny mógłby zbudować pod tym adresem fałszywy sklep z produktami Apple i akceptować fałszywe zamówienia oraz całkiem prawdziwe płatności.

Jak się chronić?

Nie ma prostej odpowiedzi. Większość przeglądarek zaimplementowała już technikę zwaną punycode polegającą na tym, że jeżeli w adresie www znajdują się znaki z różnych alfabetów, wówczas adres taki zostanie wyświetlony w postaci numerycznych kodów UTF a nie ich graficznych odpowiedników.

Jednak w przypadku takim jak pokazany powyżej metoda nie zadziała, ponieważ CAŁY adres jest zapisany Cyrylicą.

W Firefoxie można od niedawna wymusić punycode dla wszystkich adresów ze znakami spoza standardowego zakresu ASCII (czyli 0-255). Wystarczy wejść w about:config, znaleźć opcję network.IDN_show_punycode i ustawić ją na true. Wówczas adres https://www.аррӏе.com/ wyświetli się w pasku adresu jako https://www.xn--80ak6aa92e.com/ i od razu będzie wiadomo, że coś nie bangla. Jednak po pierwsze trzeba tę opcję świadomie włączyć, a po drugie nie wszystkie przeglądarki ją (póki co) udostępniają.

A więc nie pozostaje nic innego jak trzymać się na baczności i uważać w co się klika…


4
Dodaj komentarz

avatar
Obrazki i zdjęcia
 
 
 
Filmy
 
 
 
Inne
 
 
 
2 Wątki komentarzy
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
xpilButterRzast Recent comment authors
  Zapisz się  
Powiadom o
Rzast
Gość
Rzast
offline

Co do „pierwszego” apple to pod Chrome (najnowszy) pokazuje adres: https://www.xn--80ak6aa92e.com/ – czyli tak jak FF, ale bez grzebania w config

Butter
Gość